W dzisiejszych czasach analityka internetowa stanowi podstawę działań, które pozwalają optymalizować im kampanie marketingowe i podejmować lepsze decyzje biznesowe. Dzięki niej można określić z wysoka dokładnością kim są użytkownicy odwiedzający stronę internetową, a następnie wykorzystać zebrane dane do wdrożenia strategii działań optymalizacyjnych, co w efekcie może przełożyć się na wyższy współczynnik konwersji. Czym dokładnie jest analityka internetowa? Jakie daje korzyści? 

Czym jest analityka internetowa?

Analityka internetowa potrzebna jest właściwie każdemu, kto prowadzi własną stronę lub sklep internetowy. Dzięki niej można efektywniej zarządzać dotarciem do potencjalnych odbiorców i klientów. Oznacza to, że analityka pozwala postawić użytkownika Internetu w centrum zainteresowania. Chodzi o to, aby dążyć do poznania jego zainteresowań i zachować, a następnie wdrożyć takie działania, które będą wpływać na jego procesy decyzyjne, dopasowanie oferty do jego oczekiwań oraz komunikacji marketingowej. 

Można więc stwierdzić, że analityka internetowa to system składający się z ludzi, procesów i narzędzi, których połączenie w całość pozwala podejmować trafne decyzje wspierające rozwój biznesowych firmy. Choć samo zagadnienie analityki może wydawać się skomplikowane i trudne do pojęcia, to w rzeczywistości jest wręcz odwrotnie. Analityka internetowa to działanie, które opiera się na stawianiu sobie konkretnych pytań biznesowych. 

Jakie są najważniejsze etapy analityki internetowej?

Jak sama nazwa wskazuje, analityka internetowa dotyczy świata online. Oznacza to więc, że zajmuje się wszystkim tym, co dzieje się w internecie i powiązane jest z przeprowadzaniem analiz danych. Z tego też względu największymi beneficjentami tej dziedziny są właściciele sklepów internetowych i witryn www, dla których analityka to nieocenione źródło danych o byłych, obecnych i przyszłych klientach. Podzielić ją możemy na cztery główne etapy.

Poznanie potrzeb biznesowych

Punktem wyjścia w przypadku każdej udanej analizy jest wyodrębnienie potrzeb odbiorców i opracowanie takich działań, które będą w stanie odpowiedzieć na ich konkretne wymagania oraz oczekiwania. W tym miejscu bardzo funkcję pełni umiejętność zadawania odpowiednich pytań. 

Analizowanie danych

Ten etap dotyczy wszystkich aktywności związanych z gromadzeniem danych, które mogą pozytywnie wpłynąć na biznes i podejmowanie kluczowych decyzji w związku z jego funkcjonowaniem. Dane mogą pochodzić z różnych narzędzi, a także dotyczyć różnych obszarów. 

Wizualizacja informacji

Ten etap analityki internetowe skupia się na prezentacji pozyskanych informacji i przedstawienie ich w takiej formie, aby były czytelne, jasne i klarowne zarówno dla analityków, jak i wszystkich odbiorców biznesowych. Etap wizualizacji polega na integracji i prezentacji danych pochodzących z różnych źródeł i systemów oraz środowisk. 

Wyciąganie wniosków i optymalizacja działań

Ostatnim i zarazem kluczowym etapem jest interpretacja pozyskanych danych analitycznych. Rolą analityki jest pokazanie, co oznaczają wszystkie dane, a następnie przedstawienie gotowych propozycji działań o różnych celach:

  • aktywizacji użytkowników,
  • określenie wysokości i sposobu działania budżetu marketingowego,
  • planowanie oraz budowanie ścieżek użytkowników,
  • segmentacja użytkowników i określenie sposobu komunikacji z nimi.

Takich przykładów może być jednak zdecydowanie więcej, ale wszystkie łączy wspólny cel – działanie na rzecz konkretnej firmy, czyli na poprawę jej wskaźników, ograniczenie kosztów, zwiększenie zysków. 

Jakie narzędzia wykorzystuje się w analityce internetowej?

Analityka internetowa jest jednym z najważniejszych elementów marketingu internetowego i SEO. Dzięki dokładnym raportom można analizować dane na temat ruchu w witrynie i śledzić zachowanie użytkowników. Zdobyte w ten sposób informacje pomagają dopasować między innymi treści, np. reklamowe, do zainteresowań oraz potrzeb potencjalnych klientów. To z kolei przełoży się w przyszłości na wyższą sprzedaż. Aby można było analizować dane, muszą one być pozyskane z odpowiednich narzędzi. Jakie można wykorzystać?

Google Analytics

Podstawowym narzędziem w analityce internetowej jest Google Analytics. Jest ono dostępne dla każdego, kto posiada swoją stronę internetową i konto Google. GA pozwala mierzyć ruch, źródło jego pochodzenia oraz sposób korzystania z serwisu przez użytkowników. Ponadto można sprawdzić kanały, z których użytkownicy docierają na stronę www, a także zmierzyć współczynnik odrzuceń. Dzięki temu można dowiedzieć się ilu odwiedzających wykonało określoną czynność, np. zapisało się do newslettera, pomyślnie przeszło cały proces zakupowy lub zgłosiło się przez formularz kontaktowy. Dane zebrane z Google Analytics przedstawiane są w jasny sposób, a dodatkowym atutem narzędzia jest to, że w pełni konfiguruje się z Google Ads. 

analityka internetowa w Google Analytics

Warto jednak dodać, że GA ma swoje wady. Jedną z nich jest generowania wielu raportów. Jeśli serwis ma dużo odwiedzin, liczba raportów może okazać się przytłaczająca. Kolejna wada wiąże się z przetwarzaniem danych. Należy pamiętać, że Analytics jest usługą i wszystkie zebrane informacje są własnością usługodawcy, czyli Google. W przypadku firm, którym zależy na poufności, narzędzie może wymagać dodatkowej konfiguracji. 

Google Search Console

Google Search Console jest darmowym narzędziem, które można wykorzystać do monitoringu w wyszukiwarce Google i zarządzania swoimi stronami. Dla starszych marketingowców narzędzie to może być znane jako Google Webmaster Tools. Wśród podstawowych funkcjonalności GSC wymienić można:

  • weryfikacja, czy usługi Google mają dostęp do strony i jej podstron,
  • zarządzanie materiałami do indeksowania,
  • blokowanie wyświetlania wybranych materiałów w wynikach wyszukiwania,
  • rozwiązywanie problemów związanych ze złośliwym oprogramowaniem i spamem,
  • informacje o błędach indeksowania.
analityka internetowa w Google Search Consoles

Google Search Console to narzędzie dedykowane właścicielom firm, które zlecają ich obsługę podmiotom zewnętrznym, specjalistom SEO i marketingu internetowego, a także administratorom serwisów i deweloperom.

Semstorm

Semstorm to kolejne narzędzie, bez którego dobry specjalista SEO nie wyobraża sobie pracy. Wykorzystując wszystkie możliwości, jakie oferuje Semstorm można zautomatyzować codzienne zadania związane z SEO i SEM. Narzędzie pozwala na:

  • monitoring słów kluczowych w podziale na regiony,
  • analizę fraz kluczowych konkurencji,
  • analizę widoczności i porównawczą z konkurencją,
  • wskazanie słów kluczowych, które generują największy ruch,
  • wyświetlenie konkurencji dla danego słowa kluczowego,
  • pozyskanie informacji o najbardziej wartościowych podstronach,
  • generowanie optymalnych tematów dla copywriterów,
  • skorzystanie ze słownika synonimów,
  • automatyzację audytu SEO.

Za niewielką opłatą można więc otrzymać raporty, których nie stworzyłoby się samodzielnie. 

Ahrefs

Ahrefs pozwala zwiększyć ruch organiczny z wyszukiwarki Google i monitorować na bieżąco ruchy użytkowników odwiedzających witrynę. W standardzie otrzymuje się bogaty pakiet usług i narzędzi do zbierania danych:

  • analiza konkurencyjności,
  • badanie słów kluczowych,
  • badanie linków zwrotnych,
  • badanie treści,
  • monitoring pozycji,
  • monitorowanie sieci.

Najczęściej wykorzystuje się go do m.in. badania linków przychodzących do pozycjonowanej strony internetowej. Ahrefs może być także przydatny do optymalizacji witryny, przez co chętnie korzystają z niego copywriterzy. 

Senuto

Senuto to polskie narzędzie do analizy widoczności serwisu, ale pozwala również przeprowadzać analizę konkurencji i sprawdzić wszystkie frazy kluczowe, na które widoczna jest strona. Ponadto posiada szereg opcji wspierających analizę. Warto dodać, że jest to także świetna baza słów kluczowych wraz ze statystykami, np. miesięczną liczbą wyszukiwań. Możliwe jest także pozyskiwanie szczegółowych danych na temat monitoringu pozycji. Jeśli użytkownik będzie chciał, to może co tydzień otrzymywać podsumowanie wszystkich prowadzonych projektów. Większość informacji w Senuto jest pozyskiwanych w czasie rzeczywistym, więc nie ma problemu z nieaktualnością danych.

Co można mierzyć za pomocą narzędzi analitycznych?

Każde z narzędzi analitycznych do monitorowania danych jest inne. Można jednak wyróżnić kilka standardowych mierników efektywności Twojej strony, które powinny pojawić się w każdej aplikacji. Dane dotyczące ruchu i zachowania użytkowników na stronie są często zróżnicowane, ale mogą się wzajemnie uzupełniać. Dane ilościowe to liczby oraz wartości procentowe, które mogą określać m.in. liczbę odbiorców, skuteczność działań marketingowych, a także działania na stronie obrazujące zachowanie potencjalnych klientów w jej obrębie. Takie informacje umożliwiają uświadomienie sobie jakiegoś problemu, jak np. mała liczba konwersji. Z kolei dane jakościowe pozwalają doprecyzować problem, poprzez udzielenie odpowiedzi, czym jest spowodowany. Tego rodzaju dane pozyskuje się np. przeprowadzając ankiety, w których można zadać szczegółowe pytania klientom.

Narzędzia do analityki internetowej przedstawiają między innymi:

  • wyświetlenia strony – liczba użytkowników na stronie w danym przedziale czasowym,
  • ilość nowych sesji – ciąg interakcji użytkowników ze stroną w danym przedziale czasowym,
  • szczegóły sesji – np. wysoki współczynnik odrzuceń albo średni czas trwania sesji,
  • źródła ruchu – skąd użytkownicy trafiają na stronę,
  • urządzenia – informacja, z jakich urządzeń korzystają użytkownicy w celu odwiedzenia strony,
  • konwersje – ilość użytkowników, którzy wykonali określone działanie na stronie, np. dokonanie transakcji, czy zapisanie się do newslettera.

Na podstawie dodatkowych wskaźników można filtrować podstawowe dane, jak np. wyświetlenia strony.

Jakie są zalety analizy ruchu na stronie?

Wykorzystanie odpowiednich narzędzi do raportowania poszczególnych danych niesie ze sobą szereg korzyści dla właścicieli witryn internetowych:

  • oszczędność czasu – zaawansowane narzędzia do analityki internetowej gromadzą ogromną ilość danych, które przedstawiane są w czytelny sposób, przez co nie trzeba samodzielnie ich zbierać,
  • redukcja kosztów – szczegółowe analizy pozwalają zaplanować i skonfigurować efektywniejsze kampanie reklamowe,
  • poprawienie doświadczeń klientów – możliwość szybszego zidentyfikowania problemów, jakie napotkali użytkownicy, poruszając się po stronie,
  • dostrzeżenie problemów funkcjonalnych – niska widoczność strony w wyszukiwarce, czy też mała liczba sesji, co może wiązać się z mało intuicyjnym poruszaniem się po stronie.

Analityka marketingowa – podsumowanie

Analityka internetowa pozwala pozyskiwać dane, które są w szczególności przydatne w e-commerce oraz dla właścicieli stron firmowych. W sieci można znaleźć wiele różnego rodzaju narzędzi do sprawdzania efektywności prowadzonych działań marketingowych. Ponadto można poznać swoich użytkowników i potencjalnych klientów, a także sprawdzić problemy z interakcją, czy też porzuconymi koszykami w sklepach internetowych. Wiele z tych rozwiązań można zintegrować z dowolną platformą sprzedażową i CMSem. 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *