Znakomita większość stron, które przeglądasz w internecie, jest opartych o jeden system. Tym systemem jest WordPress. Z tego tekstu dowiesz się, jak zacząć pracę w tym narzędziu — by móc zacząć rozwijać własnego bloga, stronę firmową lub sklep internetowy.
WordPress — najpopularniejszy na świecie system CMS
WordPress to darmowe oprogramowanie typu open source służące do zarządzania treścią. WP należy do aplikacji określanych mianem content management system (po polsku: system zarządzania treścią). Jak można wywnioskować z samej nazwy, głównym celem aplikacji jest możliwość publikowania tekstów na stronach. Jednak zawężanie możliwości WordPress do tej definicji jest podejściem skrajnie spłycającym możliwości WP (w dalszej części tekstu udowodnię Ci to).
Musisz pamiętać, że WordPress występuje w dwóch wariantach — WordPresss.org i WordPress.com. Nie chcę zaprzątać Ci głowy drugim wymienionym wariantem. W poniższym tekście skupiam się na oprogramowanie WordPress.org.
Wady i zalety tego CMS-a
W pierwszej kolejności skupmy się na zaletach WP — te sprawiają, że mankamenty systemu schodzą na drugi plan. Do mocnych stron WordPressa należą:
- Bezpłatny dostęp: oprogramowanie w języku polskim można pobrać za darmo z repozytorium dostępnego pod adresem: wordpress.org/. Oprócz tego, funkcjonalności systemu można rozszerzyć, sięgając po — często bezpłatne — wtyczki (programy, które realizują określone zadania na stronie: od funkcjonalności slidera ze zdjęciami, poprzez możliwość sprzedaży produktów, aż po optymalizację SEO).
- Łatwość obsługi: dzięki temu, że na WP każde zadanie można wykonać z poziomu panelu strony, edycja wyglądu witryny jest zadaniem banalnym. Zabierając się za budowę strony WordPress, można skorzystać z darmowych motywów (zbioru plików, które po zainstalowaniu na stronie, oferują gotowy wygląd Twojej strony). Dodatkowo pracę z tym narzędziem ułatwia intuicyjny panel administracyjny.
- Oprogramowanie przyjazne SEO: WP stwarza świetne warunki do pozycjonowania strony internetowej w Google.
- Dostęp z każdego urządzenia: z racji tego, że strona WP znajduje się na serwerze, możesz nią zarządzać z dowolnego urządzenia z dostępem do internetu. Oczywiście rozbudowa witryny z poziomu smartfona do najłatwiejszych zadań nie należy (sugeruję robić to z poziomu komputera).
- Bogata społeczność na całym świecie: w sytuacji, gdy Twoja strona przestanie z jakiegoś powodu działać, bez trudu znajdziesz pomoc w internecie — jest wielu programistów WordPress, którzy uratują Twoją witrynę w przypadku niespodziewanej awarii.
Niestety każdy medal ma dwie strony. Oprogramowanie to nie jest wolne od wad. Do nich należą:
- Popularność: fakt, że WP jest tak popularne, z jednej strony stanowi zaletę, z drugiej zaś sprawia, że strony oparte o ten CMS są częstym celem hakerów.
- Konieczność instalacji wtyczek: jeśli nie jesteś osobą techniczną, będą Ci potrzebne liczne wtyczki do realizacji określonych zadań na stronie. Duża ilość tych rozszerzeń będzie negatywnie wpływać na szybkość działania Twojej witryny.
- Cena niektórych wtyczek: wspomniałem, że WP jest darmowe. To zdanie jest prawdziwe, ale niektóre rozszerzenia są płatne. Zdarza się, że wdrożenie określonej wtyczki jest niemożliwe bez sięgnięcia po płatne rozwiązania.
Możliwości WordPress
WordPress powstał z myślą o osobach zajmujących się publikacją treści. Początkowo oprogramowanie oferowało jedynie możliwość publikacji artykułów na blogu. Z czasem — wraz ze wzrostem popularności CMS-a — coraz więcej osób zaczęło tworzyć rozwiązania zwiększające zakres zastosowań WP. Obecnie WordPress stanowi prawdziwy kombajn, który pozwala stworzyć stronę każdego typu (nawet aplikacje mobilne).
Platforma do prowadzenia bloga
WP idealnie sprawdza się jako system do blogowania. Praktycznie każdy znany blog korzysta z tego oprogramowania. Jeśli masz jakąś swoją pasję, którą chcesz dzielić się z użytkownikami, blog na WP będzie idealnym rozwiązaniem.
Służbowa strona WordPress
CMS pozwala zbudować dowolną stronę firmową — od prostych stron lądowania po rozbudowane serwisy z wieloma zakładkami. Z punktu widzenia biznesu, plusem jest fakt, że WordPress posiada liczne funkcjonalności marketingowe realizowane przy użyciu wtyczek.
Sklep internetowy na WordPress
WordPress świetnie sprawdza się jako narzędzie do budowania sklepów internetowych. Najpopularniejszym rozszerzeniem, które zamienia prostą stronę WP w sklep internetowy, jest WooCommerce — wtyczka, która umożliwia umieszczanie produktów na stronie i implementację koszyka zakupowego.
Sięgając po to rozszerzenie, sklep internetowy można zintegrować z dostawcami płatności online, firmami kurierskimi i popularnymi platformami marketplace — tym samym rozpocząć rozwój w pełni skalowanego biznesu e-commerce.
Przykłady stron opartych o WordPress
Jak już wspomniałem, spora część stron w internecie jest oparta o WordPress (sięgając po konkretne liczby — WordPress obsługuje 450 milionów stron na całym świecie). Dzięki temu, że ten CMS jest prosty w obsłudze, witryną zarządzać może pracownik marketingu, nastoletnia blogerka lub właściciel małego sklepu internetowego.
Aby lepiej zobrazować popularność omawianego systemu, wspomnę tylko, że swoje blogi na WP mają takie stacje telewizyjne jak: CNN, New York Times czy BBC.
Jak zacząć pracę z systemem WordPress?
Jeśli nie wiążesz swojej przyszłości z programowaniem — zależy Ci tylko na podstawowej obsłudze witryny — działania na WP można zacząć praktycznie natychmiastowo. W sieci jest wiele poradników, które dokładnie omawiają każde zagadnienie związane z rozwojem stron na tym CMS-ie.
Aby móc cieszyć się swoją stroną na WP, musisz przejść przez następujące kroki:
- Zakup hostingu i domeny;
- Instalacja WordPress na serwerze;
- Podstawowe ustawienia strony (m.in. format adresów URL, ustawienia strony głównej);
- Instalacja motywu (można powiedzieć, że motyw to gotowy szablon graficzny Twojej strony);
- Uzupełnienie podstron treścią;
Teraz skupię się na kilku istotnych sprawach podczas rozpoczynania przygody z WP.
Odpowiedź na pytanie: instalacja lokalna lub konfiguracja strony na serwerze
Aby rozwijać własną stronę na WP, najpierw trzeba ją zainstalować. Tutaj masz dwie możliwości — możesz ją zainstalować na swoim komputerze (wtedy będzie ona dostępna tylko dla Ciebie) lub możesz od razu dokonać konfiguracji witryny na serwerze. Pierwsza opcja będzie dobrym wyjściem, jeśli chcesz stworzyć stronę internetową testowo dla własnych potrzeb — np. gdy chcesz uczyć się tworzenia stron na WordPress.
Zakup domeny i hostingu
Jeśli chcesz stworzyć własną stronę, którą pokażesz światu, musisz zainwestować w domenę (domena tego bloga to: semgence.pl) i hosting (dysk, na którym znajdują się pliki Twojej strony). Gdy już masz oba składniki, wystarczy zainstalować WP, później zalogować się do panelu strony i przystąpić do konfiguracji poszczególnych elementów witryny.
Znajomość zasad SEO
W przypadku dowolnej strony internetowej lub bloga nauka SEO jest priorytetem. Wyszukiwarka to miejsce, w którym chcesz, aby użytkownicy spotykali się z Twoimi treściami. Musisz więc wypozycjonować swoje podstrony. Na szczęście podstaw SEO możesz szybko się nauczyć. Naukę ułatwi Ci możliwość wdrażania przyswojonej wiedzy na żywym organizmie — podczas budowy Twojej strony.
Nauka podstaw HTML i CSS (opcjonalnie)
Jeżeli nauczysz się dwóch podstawowych języków, na których oparte są strony internetowe, Twoje możliwości edycji witryny WP staną się znacznie większe. Dzięki temu będziesz w stanie edytować wygląd dowolnych elementów na stronie — dokładnie sterować ich rozmiarem, rozmieszczeniem, a nawet tworzyć proste animacje.
Ta wiedza również przyda Ci się podczas zgłębiania tajników związanych z pozycjonowaniem stron. W końcu SEO on-site to w pewnym stopniu umiejętne zarządzanie elementami HTML w obrębie witryny.
Czy jest sens nadal stawiać strony na WP?
Niektórzy wróżą zmierz WordPressa, jednak biorąc pod uwagę jego zalety, nie należy się spodziewać, by miał od nadejść prędko. Można zaryzykować nawet tezę: dopóki ludzie będą tworzyć tradycyjne strony, tak długo WP będzie cieszyć się popularnością.
Podsumowując, jak już wspomniałem na samym początku — WordPress to najpopularniejszy system do tworzenia różnego rodzaju stron www. Większość witryn na całym świecie korzysta z tego oprogramowania. Ta informacja niech będzie najlepszą rekomendacją przemawiającą za sięgnięciem po to narzędzie.