Kiedyś najpowszechniejszą i najskuteczniejszą metodą docierania ze swoją ofertą do potencjalnych klientów były kampanie bannerowe, reklamy w telewizji, czy też druk. W dzisiejszych czasach priorytety się jednak zmieniły, podobnie zresztą jak wymagania konsumentów. Obecnie prym wiedzie internet i trendy z nim związane. W efekcie najlepiej jest skupić się teraz na przyciąganiu nowych klientów za pomocą inbound marketingu. Czym jest marketing przychodzący? Jak go wykorzystać w sprzedaży swoich usług i produktów?
Czym jest inbound marketing?
Inbound marketing to określenie opisujące marketing przychodzący. Oznacza on zaawansowaną strategię działań marketingowych, która opiera się w dużej mierze na wzbudzaniu zainteresowania odbiorcy. Można do tego celu wykorzystywać między innymi wartościowy content, którego szuka określona grupa docelowa, rozwiązujący ich problemy. Warto także dodać, że inbound marketing odpowiada na najważniejsze pytania potencjalnych klientów. Chodzi więc również o dostarczenie im konkretnych informacji na temat danego produktu, usługi lub firmy. Dzięki temu buduje się ich lojalność i zmniejsza koszty konwersji.
Jakie narzędzia wykorzystuje marketing przychodzący?
Inbound marketing prowadzi się za pomocą różnych kanałów dystrybucji. Narzędzia, które pozwalają dotrzeć do określonej grupy docelowej to między innymi:
- SEO i pozycjonowanie,
- Google Ads,
- media społecznościowe,
- content marketing,
- blog firmowy,
- e-mail marketing,
- darmowe kursy online i webinary.
Ponadto dzięki wykorzystaniu powyższych narzędzi można utrzymać pozytywne relacje z klientami i regularnie budować świadomość marki. Poszczególne działania można także analizować i sprawdzać ich skuteczność, a w razie konieczności także je optymalizować.
Pozycjonowanie SEO
Pozycjonowanie sklepów internetowych i stron www to szereg działań pozwalających na pozyskiwanie wartościowych leadów. Obecnie optymalizacja witryn pod kątem wyszukiwarek to jedne z najpowszechniejszych i najskuteczniejszych działań obejmujących inbound marketing. W skład takiej strategii wchodzi:
- planowanie contentu dla określonej grupy docelowej,
- analiza słów kluczowych,
- optymalizacja strony, treści, grafik,
- wdrażanie poprawek technicznych,
- maksymalizacja wydajności strony.
Dzięki pozycjonowaniu strona firmowa staje się lepiej widoczna dla użytkowników. W ten sposób uzyskuje się większy ruch na niej i buduje lojalność wobec marki. To z kolei przekłada się na wyższy współczynnik konwersji.
Google Ads
Dawne Google AdWords to z kolei płatne działania marketingowe w wyszukiwarce Google i jej sieciach partnerskich. Ich wykorzystanie prowadzi wręcz do natychmiastowego wzrostu ruchu na stronie internetowej, poprzez zwiększenie widoczności w płatnych wynikach wyszukiwania. Takie rozwiązanie jest świetnym dodatkiem do pozycjonowania. Wdrożenie kampanii marketingowej w sieci Google Ads daje natychmiastowe rezultaty.
Media społecznościowe
Działania w mediach społecznościowych polegają przede wszystkim na opracowywaniu perswazyjnego i wartościowego contentu. W zależności od preferencji można wykorzystać Facebook, Twitter, LinkedIn, YouTube, czy też Instagram.
Content marketing
Uwzględniając obecnie panujące trendy to content marketing jest jednym z najskuteczniejszych działań inbound marketingu. Dzięki publikowaniu wartościowych treści na firmowym blogu można wyrobić sobie opinię eksperta w swojej branży i jednocześnie być w stałym kontakcie ze swoimi klientami. Jeśli już pozna się ich preferencji, można rozpocząć tworzenie wysokiej jakości tekstów. Powinno one być przyjazne w odbiorze, lekkie i zrozumiałe dla odbiorców. Co istotne, wpisy muszą być angażujące i dostarczać wiedzę odbiorcom.
E-mail marketing
Inbound marketing to także wysyłanie e-maili informacyjnych, czy newsletterów. W tym przypadku należy jednak dokładnie analizować e-mail odbiorcy i personalizować wiadomości do nich wysyłane. Dzięki temu poczuje się on wyjątkowo i chętnie skorzysta z oferowanych usług lub produktów. W zależności od własnych preferencji można przygotowywać e-maile edukacyjne lub promocyjne.
Kursy i webinary
Darmowe webinary i kursy dla odbiorców maili to świetny sposób na przyciągnięcie rzeszy potencjalnych klientów. Dzięki regularnemu organizowaniu bezpłatnych warsztatów edukacyjnych można poznać swoich klientów i zapoznać z ich daną usługą albo produktem. To pozwoli zwiększyć ruch na stronie internetowej i być może pozyskać dodatkowe, wartościowe leady, jednocześnie zwiększając konwersję i liczbę zapytań ofertowych.
Jakie są różnice pomiędzy inbound a outbound marketing?
Inbound marketing to działania praktykowane w sektorze B2B i B2C. Z kolei w przypadku marketingu wychodzącego zdecydowanie większy udział mają przedsiębiorstwa B2B. Przykładem może być to, że marketing przychodzący bazuje na perfekcyjnie zoptymalizowanej ścieżce zakupowej klienta od początku do końca. W konsekwencji konsument znajduje stronę firmową w Google przez wpisanie konkretnej frazy kluczowej w wyszukiwarkę.
W następnym kroku wchodzi w wybrany serwis, ponieważ zainteresowały go krótkie informacje znajdujące się meta description i meta title. Gdy potencjalny klient dotrze na stronę internetową to nie jest już rozpraszany żadnymi reklamami i zbędnymi funkcjonalnościami, przez co może szybciej znaleźć konkretną informację lub produkt. Inbound marketing to także strategiczne działania, które podejmowane są na każdym etapie podróży klienta.
Natomiast outbound marketing to strategia, która polega na tym, że to przedsiębiorca inicjuje kontakt z potencjalnym klientem. Działania są więc nakierowane na to, aby dotrzeć do odbiorcy. Można to zrobić za pomocą mailingu. Gotowa reklama może być także prowadzona przez telefon, wykorzystanie billboardów, umieszczanie ogłoszeń w telewizji i radiu. Celem takich reklam jest zwrócenie uwagi klientów na firmę.
Kluczowe korzyści w sektorze B2B ze strategii inbound marketingowej
Inbound marketing to strategia działań marketingowych, która może przynieść przedsiębiorstwu wiele wymiernych korzyści. W B2B przydaje się między innymi do:
- budowania relacji firmy z klientem,
- aktywizacji klientów,
- łatwiejszego przeprowadzania leadów przez lejek sprzedażowy,
- budowania świadomości marki,
- stawiania firmy w roli branżowego eksperta,
- tworzenia wartościowego contentu,
- docierania do klientów, którzy są najbardziej zainteresowani zakupem danej usługi lub produktu.
Działania inbound marketing – podsumowanie
Nie da się ukryć, że inbound marketing jest niezwykle ważny pod kątem pozyskiwania nowych klientów. Polega on na umiejętnym przekazywaniu wartościowej wiedzy oraz przedstawianiu klientom produktów i usług, oraz firmy w jak najlepszym świetle. Wpływa to oczywiście na maksymalizację współczynnika konwersji i zmniejszenie wskaźnika odrzuceń.