Wtyczki WordPress — często z angielskiego nazywana pluginami — są obowiązkowym elementem stron opartych o WP. Mimo że te rozszerzenia świetnie zwiększają funkcjonalności strony, to do ich instalacji trzeba podchodzić z ostrożnością. Zbyt dużą ich liczba może negatywnie wpłynąć na szybkość działania strony. Z poniższego tekstu dowiesz się, które rozszerzenia powinny być na liście obowiązkowych pluginów na Twojej stronie WordPress.
Rank Math
Rank Math to wtyczka do optymalizacji on-site dla stron opartych o WordPress. Choć ten plugin nie jest najpopularniejszym na rynku rozwiązaniem, to zakres możliwości wersji bezpłatnej Rank Math sprawia, że warto po nią sięgnąć. Darmowe wydanie wtyczki pozwala na:
- Ustawienie meta tagów (title, meta description);
- Zarządzanie plikiem robots.txt;
- Ustawianie danych strukturalnych dla poszczególnych typów podstron;
- Natychmiastowe przesyłanie stron do indeksowania;
- Integrowanie strony z Google Analytics i Google Search Console;
- Monitorowanie błędów 404 i dodawanie przekierowań;
Wymienione możliwości są oczywiście fragmentem długiej listy zalet Rank Math. Dodatkowo, jeśli korzystasz już z Yoast SEO lub All in one SEO, twórcy Rank Math stworzyli skrypt, który automatycznie przeniesie wszystkie ustawienia SEO z tych wtyczek do Rank Math.

WP Rocket
WP Rocket przyspiesza działanie stron WordPress. Mimo że to rozszerzenie nie wykona całej pracy za dewelopera, to po jej skonfigurowaniu na pewno zauważysz różnicę w działaniu Twojej witryny. Funkcjonalności tej wtyczki SEO obejmują:
- Buforowanie witryny na poziomie serwera, przeglądarki i strony;
- Minifikacja kodu HTML i CSS (usuwanie białych pól w kodzie HTML i CSS);
- Ustawienia lazy loading (ładowanie tylko potrzebnych zasobów do wyświetlenia określonej sekcji na stronie);
- optymalizacja bazy danych poprzez zmniejszenie ich rozmiaru;
Rozszerzenie WP Rocket nie jest dostępne na stronie WordPress.org — jak każde płatne rozwiązanie dla WP, plugin można pobrać ze strony jego twórcy, pod tym adresem.
WordFence
Ta wtyczka do WordPressa zwiększa poziom bezpieczeństwa stron. Dzięki rozszerzeniu właściciel strony w czasie rzeczywistym może dowiedzieć się, jakiego rodzaju atak jest przeprowadzany na jego witrynę i skąd pochodzi źródło złośliwego ruchu. Korzystanie z WordFence daje wgląd w adresy IP, z których są przeprowadzane ataki.
Za pomocą wtyczki możemy ustawić dwuskładnikowe logowanie do strony. Co więcej, wersja płatna pluginu oferuje swoisty rodzaj kwarantanny skutecznej w przypadku podatności konkretnych motywów, wtyczek — poprzez zastosowanie reguł, które chronią stronę przed atakami związanymi z konkretnymi lukami bezpieczeństwa.
Under Construction
Na każdej stronie są niekiedy prowadzone różne prace konserwacyjne. W takich przypadkach instalacja wtyczki typu under construction będzie dobrym rozwiązaniem. Gdy użytkownicy wejdą na Twoją stronę, a Ty będziesz wykonywać jakieś działania związane z jej budową, odwiedzający zobaczą informację, że strona chwilowo jest niedostępna.
Warto mieć taką wtyczkę zainstalowaną — zwłaszcza że wygląd trybu strona w budowie można elastycznie dostosować do cech Twojej marki. Dzięki temu doświadczenia użytkownika będą działać na Twoją korzyść, nawet gdy przez chwilę strona będzie niedostępna.

Contact Form 7
Wiele osób chce w łatwy sposób skontaktować się z Tobą jako właścicielem strony. Dla części użytkowników elementem obowiązkowym jest możliwość korzystania z formularza kontaktowego. Najpopularniejszym rozwiązaniem dla WordPress, które oferuje opcję formularza, jest plugin Contact Form 7.
Narzędzie pozwoli Ci skonfigurować formularz zawierający każdego rodzaju pole — edycja jego wyglądu nie będzie skomplikowanym wyzwaniem.
Plugin umożliwia łatwą konfigurację zabezpieczenia captcha oferowanego przez Google. W dodatku łatwo we wtyczce można zarządzać polityką zgód wynikającą z RODO.
Complianz
Jeśli zbierasz jakiekolwiek dane osobowe na stronie, potrzebna Ci jest wtyczka, która pozwoli użytkownikom wyrazić zgodę na przetwarzanie określonych informacji na ich temat. Pamiętaj, że musisz wdrożyć na stronie tzw. tryb uzyskiwania zgodny — użytkownicy muszą mieć możliwość selektywnego wyboru informacji, które chcą Ci powierzyć.
Na szczęście nowoczesne wtyczki dostosowane do wymogów RODO oferują taką funkcjonalność. Takim rozszerzeniem jest Complianz. Wtyczka umożliwia wyświetlanie specjalnego okna, w którym użytkownik wskazuje zakres danych, które chce Ci przekazać.
WPCode Insert Headers and Footers
Zdarza się, że musisz dodać do Twojej strony internetowej określone skrypty. Jeśli obawiasz się grzebania w plikach WordPress, z pomocą przychodzą wtyczki, dzięki którym umieścisz dowolny skrypt w sekcji head i body Twojej witryny. Korzystając ze wtyczki WPCode Insert Headers and Footers łatwo wykonasz takie zadanie. Bez pomocy dewelopera umieścisz piksel Meta, skrypt Google Tag Manager i dowolny inny fragment kodu.
Zaletą tego typu rozwiązań jest możliwość usunięcia wtyczki po dodaniu skryptu. Dzięki temu jej pliki nie wpływają negatywnie na szybkość działania Twojej strony.
Limit Login Attempts Reloaded
Może się zdarzyć, że Twoja strona będzie poddawana próbom uzyskania dostępu do panelu WP za pomocą ataku brute force. Często nawet boty próbują automatycznie złamać hasło do stron na WordPress. W takich przypadkach z pomocą przychodzą wtyczki ograniczające ilość prób logowania. Do realizacji tego zadania wystarczą darmowe wtyczki WordPress — jedną z nich jest Limit Login Attempts Reloaded. Bez wątpienia wchodzi ona w zestaw kluczowych rozszerzeń do WP.
Converter for Media – Optimize images
Na pewno zależy Ci na dobrej ocenie strony przez robota Google. Aby postrzegał ją jako witrynę wysokiej jakości, musisz odpowiednio optymalizować zdjęcia. Jednym z rozwiązań w tym zakresie — zalecanym przez Google — jest prezentacja plików graficznych w formacie WebP. Pliki graficzne prezentowane na Twojej stronie łatwo przekonwertujesz na ten format przy użyciu wtyczki Converter For Media — Optimize Images.
Właściwie to wtyczka automatycznie wykona całą pracę za Ciebie.
WooCommerce — dla stron e-commerce
Jeżeli zechcesz utworzyć sklep internetowy na WordPress, konieczne będzie rozszerzenie, które pozwoli Ci wdrożyć funkcjonalności e-commerce. W przypadku WordPress rozszerzenie WooCommerce jest wtyczką do tworzenia takich elementów jak koszyk zakupowy, strony produktowe, dodawanie płatności online i integracje z firmami kurierskimi.
Ten tekst może Cię zainteresować: Budowa sklep internetowego – od czego zacząć?
Jeśli chcesz założyć sklep na WP, na pewno będą Ci potrzebne dodatkowe rozszerzenia, ale WooCommerce będzie swego rodzaju rdzeniem, na którym powstanie Twoja platforma e-commerce.
Wykaz wtyczek zakazanych
Najnowsze wersje WordPress ułatwiają pracę — nawet osobom, które z technologiami webowymi są na bakier.
- Każda wtyczka dodająca do WordPressa funkcjonalność kreatora powinna być poza zasięgiem Twoich zainteresowań. Wykona to z faktu, że WP ma wbudowany edytor graficzny przeciągnij i upuść, który umożliwia swobodne tworzenie witryn bez wiedzy programistycznej.
- Każda wtyczka, która wpływa negatywnie na prędkość ładowania Twojej strony. Po instalacji pluginu zaglądać do narzędzia PageSpeed Insights i sprawdzaj, jak zmieniła się ocena działania Twojej strony.
- Pluginy z niską oceną: pamiętaj, że niskiej jakości wtyczki mogą ułatwić hakerom ataki na Twoją stronę. Jednym z kryteriów, które pozwoli Ci odkryć kiepskie rozszerzenia WP są opinie użytkowników. Sprawdzaj, jak inni właściciele stron wypowiadają się na temat wtyczek.
Lista 10 obowiązkowych wtyczek do WordPress — podsumowanie
Podsumowując, powyższa lista narzędzi powinna Ci ułatwić proces tworzenia stron. Jeśli uznasz, że potrzebujesz dodatkowych rozszerzeń, przed instalacją konkretnej wtyczki do WordPressa, poszukaj informacji na jej temat w internecie — najlepiej wśród użytkowników, którzy mieli z nią do czynienia.
Co więcej, za każdym razem, gdy chcesz dodać nowe wtyczki, zastanów się, czy nie jesteś w stanie samodzielnie wykonać realizowanego przez nie zadania.