Marketing sensoryczny coraz częściej wpływa na decyzje zakupowe klientów. Dzięki oddziaływaniu zmysłów konsumenci są w stanie nabyć produkty albo wręcz przeciwnie – zrezygnować z dokonania zakupu. Marketing sensoryczny to swego rodzaju innowacja i niezwykle istotna gałąź marketingu, o której powinny dyskutować wszystkie przedsiębiorstwa. Przede wszystkim dotyczy to w dużej mierze e-commerce, które dążą do rozwoju i osiągania wysokich wyników sprzedażowych. W jaki sposób można efektywnie wdrożyć działania marketingu sensorycznego w firmie? Jakie są jego główne zalety?

Czym jest marketing sensoryczny?

Definicja marketingu sensorycznego zakłada, że są to działania, które mają wpływ na klienta, a dokładniej na jego zmysły oraz emocje. Dlatego też często można spotkać się z takimi pojęciami, jak marketing pięciu zmysłów lub marketing zmysłów. Ten typ działań marketingowych oddziałuje na:

 • zmysł węchu,
 • zmysł słuchu,
 • zmysł wzroku,
 • zmysł dotyku,
 • zmysł smaku.

Wszystkie powyższe wpływają na ocenę atmosfery towarzyszącej klientowi w trakcie robienia zakupów. A ta, choć z pozoru tylko nieistotna, bo nie wiąże się z racjonalnymi przesłankami dotyczącymi dokonania zakupu, może w ogromnym stopniu wpływać na decyzje zakupowe konsumentów. 

Jakie są podstawowe cele marketingu sensorycznego?

Jednym z najważniejszych celów marketingu sensorycznego jest rzecz jasna zwiększenie świadomości marki. W obecnych czasach jest ogromna konkurencja nawet w niszowych branżach. Dlatego, żeby odnieść sukces, niezbędne jest wyróżnienie oferowanych produktów i usług. Bez pozytywnego wizerunku firmy będzie to bardzo trudne. Marketing sensoryczny to świetne rozwiązanie dla przedsiębiorstw, które chcą pozyskać nowych klientów i zdecydowanie zwiększyć ich przywiązanie do brandu. Umiejętnie wprowadzona strategia marketingu zmysłów wywołuje decyzje zakupowe i ich powtarzalność. Tak więc do podstawowych celów tych działań marketingowych należą:

 • ugruntowanie świadomości marki,
 • wyróżnienie firmy na tle konkurencji,
 • sprawienie, że konsument przywiąże się emocjonalnie do firmy,
 • wywołanie pozytywnych wrażeń na kliencie.

Marketing sensoryczny a zmysły człowieka 

Aby móc pozytywnie oddziaływać na wzrok klientów można zatroszczyć się o takie elementy, jak grafika, design, kolorystyka, motyw wystroju, komunikat, czy też kolor światła i jego natężenie. Wszystko to wiąże się z wyglądem produktu i opakowania, w którym się on znajduje. W przypadku sklepów, które działają stacjonarnie niezwykle istotna jest aranżacja wnętrza. W przypadku e-commerce ważny jest wygląd strony internetowej, która powinna być nie tylko atrakcyjna, ale również łatwa w obsłudze i intuicyjna. 

W przypadku oddziaływania na słuch można zadbać o takie elementy jak muzyka, czy informacje głosowe i przyciąganie uwagi konsumentów dźwiękiem. Działania marketingowe, które wpływają na słuch uznawane są za ryzykowne, ponieważ gusty muzyczne klientów są zróżnicowane, a na to, jakie mogą na nich pozytywnie wpływać danego dnia, może wpływać wiele różnych czynników. Oddziaływanie na zmysł węchu to między innymi przyciąganie uwagi zapachem, a także zgodność zapachu z produktem, czy też jego dostosowanie do płci. Zastosowanie marketingu zapachowego jest zdecydowanie prostsze niż oddziaływanie na słuch, ponieważ większości potencjalnych klientów aromaty będą się podobać. 

Co w przypadku smaku? Otóż marketing tego typu uwzględnia między innymi przyjemność z jedzenia, czy sposób jego podania. Rozwiązania marketingu smaku są przede wszystkim stosowane w restauracjach i supermarketach. Ponadto połączenie walorów smakowych i wizualnych to gwarancja sukcesu. Z kolei marketing sensoryczny oddziałujący na dotyk powinien skupić się na takich elementach jak materiał, powierzchnia, czy miękkość i temperatura. Takie podejście staje się coraz istotniejsze, ponieważ pożądają tego klienci. W dzisiejszych czasach ocenia się produkty nie tylko ze względu na ich funkcjonalność, czy użyteczność, ale przede wszystkim na jakość.

Marketing sensoryczny a sklepy internetowe

Każdy produkt, który jest dostępny na rynku, także w e-commerce, może oddziaływać na dwa zmysły, czyli wzrok i słuch. Wpływ na węch, smak i dotyk wymaga tego, aby klient zapoznał się z oferowanym produktem na żywo. Czasami jednak coraz częściej marketingiem sensorycznym zaczynają interesować się nie tylko firmy, które prosperują stacjonarnie, ale również e-sklepy

Jakie zalety i wady ma marketing sensoryczny?

Marketing sensoryczny sprawdza się zarówno w firmach funkcjonujących stacjonarnie, jak i w sieci. Do jego największych zalet zaliczyć można:

 • wpływ na decyzje zakupowe konsumentów,
 • wpływa na powtarzalność decyzji zakupowych,
 • wzrost sprzedaży i zysków,
 • zwiększenie budżetu na planowanie i testowanie nowych działań marketingowych.

Z kolei wśród wad można wymienić:

 • czasochłonność wynikająca z planowania i testowania, a następnie wdrażania nowych rozwiązań,
 • ryzyko popełnienia błędów,
 • przebodźcowanie klientów.

Jaka przyszłość czeka marketing zmysłów?

Marketing sensoryczny zapewne będzie  z dużym prawdopodobieństwem stosowany w strategii wielu firm, w tym także e-commerce. Właściciele sklepów mają świadomość tego, że detale, które z pozoru tylko są nieistotne dla konsumenta, mogą znacząco wyróżnić przedsiębiorstwo lub jego produkt na tle konkurencji na rynku. To z kolei zapewni sukces przedsiębiorcy w postaci pozyskania nowych klientów i wyższej sprzedaży. Natomiast ciekawą kwestią jest dyskusja na temat neuromarketingu, czyli połączenia marketingu i nauki.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *