Czy elementy takie jak poprawny kod lub struktura serwisu mogą przełożyć się na skuteczność strategii SEO? Sprawdź, czym jest audyt techniczny witryny i dlaczego warto się na niego zdecydować. Poznaj najważniejsze elementy, które wpływają na pozycjonowanie stron.
Czym jest techniczne SEO?
Chociaż warstwa wizualna witryny internetowej oraz publikacja merytorycznych treści, w których użytkownik znajdzie interesujące go informacje, to niezwykle istotne aspekty dla robotów Google, to kompleksowa optymalizacja strony nie może obejść się bez technicznego SEO. Brzmi groźnie, jednak czy faktycznie jest się czego obawiać?
Jeśli chcesz podbić wyniki wyszukiwania, dołóż wszelkich starań, aby każdą podstronę zoptymalizować pod kątem technicznym. Zwróć uwagę m.in. na strukturę strony, szybkość ładowania, poprawnie ustawione przekierowania czy certyfikat bezpieczeństwa. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz w dalszej części tekstu. Sprawdź, jakie problemy techniczne występują na Twojej stronie i w jaki sposób możesz je naprawić.
Techniczna optymalizacja – kiedy się na nią zdecydować?
Twoja strona internetowa nagle zanotowała spadki w naturalnych wynikach wyszukiwania? A może pomimo wytężonych działań zespołu SEO nie udaje się wspiąć na zadowalające pozycje w SERP? Jeśli wydaje Ci się, że marnujesz budżet na działania, które nie przynoszą zysku, to najlepszy moment na to, aby zweryfikować optymalizację strony pod kątem technicznym. Może zająć się tym doświadczona agencja SEO. Możesz też, wykorzystując wybrane narzędzia, zdiagnozować problem na własną rękę.
Techniczne SEO a widoczność witryny
Jeśli zawiedzie któryś z elementów technicznych na stronie, to dobre chęci nie wystarczą, aby poprawić widoczność strony. To tak jak z samochodem – zadbana karoseria nie sprawi, że bezpiecznie dojedziesz do celu, jeśli awarii ulegnie silnik. Szczegółowy audyt SEO techniczny da Ci konkretne odpowiedzi. Dowiesz się, w którym kierunku powinna zmierzać optymalizacja techniczna i od czego zacząć. Jeśli chcesz, aby audyt przeprowadził profesjonalista, skonsultuj się ze specjalistą SEO.
Jednym z istotnych elementów pozycjonowania stron internetowych jest techniczna optymalizacja SEO. Naprawiając błędy techniczne, sprawisz, że indeksowanie witryny będzie przebiegało sprawniej – roboty wyszukiwarki Google zyskają łatwiejszy dostęp do zakamarków serwisu.
Poprawiając bezpieczeństwo strony WWW (wdrażając certyfikat SSL), zyskasz też większe zaufanie wśród potencjalnych klientów. Zmniejszysz też współczynnik odrzuceń, jeśli zdiagnozujesz nieprawidłowości i przyspieszysz ładowanie strony.
Techniczny audyt SEO – na jakie elementy zwrócić uwagę?
SEO techniczne to nie tylko dokładna analiza strony głównej, lecz także poszczególnych podstron. Skorzystaj z narzędzi, dzięki którym usprawnisz pracę. Absolutną podstawą jest Google Search Console. Co koniecznie powinieneś wziąć pod uwagę, rozpoczynając audyt techniczny?
- Poprawność ustawionych przekierowań – przede wszystkim zweryfikuj, czy nie masz w serwisie łańcuchów przekierowań. Do takiej sytuacji dochodzi, gdy z podstrony A ustawione jest przekierowanie na podstronę B, następnie na C itd. Im więcej ustawionych przekierowań, tym większe ryzyko, że roboty nie odnajdą właściwej drogi, a przez to i użytkownik nie będzie miał szansy na to, aby zapoznać się z konkretną podstroną.
- Czas ładowania się strony – sprawdź, jak szybko ładuje się Twój serwis. Wystarczy, że skorzystasz z jednej z bezpłatnych aplikacji. Jeśli czas ładowania witryny jest zbyt długi, to nie tylko roboty ocenią WWW negatywnie. Także zniecierpliwieni użytkownicy opuszczą stronę, zanim zdąży się ona załadować. Zwróć uwagę m.in. na to, czy grafiki zostały odpowiednio zoptymalizowane. W dzisiejszych czasach szybkość strony ma ogromne znaczenie.
- Mapa strony – czyli inaczej plik sitemap.xml. Jest on niczym drogowskaz dla robotów wyszukiwarki. Zweryfikuj, czy w pliku są wszystkie adresy URL, na których Ci zależy.
- Certyfikat bezpieczeństwa – staje się istotny nie tylko dla systemów bankowych, lecz także w przypadku działalności e-commerce. Jeśli nie masz odpowiednio zabezpieczonej witryny, Google może przestać ją wyświetlać użytkownikom – będzie się pojawiał komunikat o możliwym zagrożeniu. Inwestycja w certyfikat SSL pomoże Ci zyskać zaufanie potencjalnych klientów.
- System linków wewnątrz witryny – im lepsze linkowanie wewnętrzne, tym łatwiej użytkownikowi przemieszczać się pomiędzy konkretnymi podstronami. Linkuj między sobą artykuły na blogu, umieszczaj odnośniki w różnych częściach serwisu. Dzięki temu wzmocnisz zaangażowanie użytkowników i wydłużysz czas sesji.
- Struktura strony – jeśli już jesteśmy przy nawigacji i ułatwianiu użytkownikom znalezienia interesujących ich informacji, to nie można pominąć weryfikacji poprawności struktury strony. Zwróć uwagę, czy ułatwia ona nawigację zarówno klientom, jak i robotom wyszukiwarki.
Chcesz, aby roboty Google łatwiej orientowały się w zawartości witryny? Nie zapomnij o danych strukturalnych. Sprawdź też plik robot.txt. Przyglądnij się adresom URL – czy są przyjazne, czy też pełno w nich krzaczków i niezrozumiałych znaków? Pamiętaj, że techniczna optymalizacja strony internetowej sprawi, że marketing Twojej firmy będzie efektywny. Zyskasz szansę na wyższe pozycje w organicznych wynikach wyszukiwania na strategiczne słowa kluczowe, poprawisz widoczność serwisu, a to przełoży się na wyższą konwersję.
—
Twoja strona spadła w rankingu Google? Działania SEO nie przynoszą spodziewanych efektów? Przeprowadź audyt techniczny SEO – sprawdź najważniejsze aspekty techniczne, które mogą mieć negatywny wpływ na widoczność serwisu w wynikach wyszukiwania.