Dla żadnego marketingowca tajemnicy nie stanowi fakt, że współczesny konsument nie przepada za reklamą i coraz trudniej przebić się z jej komunikatem. Jak wskazują badania, jest to wynikiem przede wszystkim niedopasowania komunikatu marketingowego do potrzeb, a często też profilu odbiorcy. Rozwiązaniem tego problemu jest remarketing. Ma on zagwarantować, że reklama trafi do osoby potencjalnie zainteresowanej, która z góry jej nie odrzuci. Praktyka pokazuje, że środki przeznaczane na remarketing są coraz większe, a marketingowcy szukają coraz lepszego wykorzystania tego narzędzia marketingowego. Jedną z możliwości, które interesują osoby odpowiedzialne za promocję, jest sposób wykorzystania remarketingu w SEO.

Czym jest remarketing?

Rozważania o tym czy remarketing można (i jak można) wykorzystać w działaniach SEO, warto rozpocząć od ustalenia, czym ów remarketing w ogóle jest. Mianem remarketingu określa się jedno z narzędzi współczesnego marketingu. Jest on metodą docierania do potencjalnych klientów, którzy już kiedyś odwiedzili witrynę internetową, ale nie dokonali na niej konwersji. Komunikaty reklamowe podążają więc za odwiedzającymi witrynę i wyświetlają się na portalach społecznościowych czy w innych serwisach internetowych będących partnerami Google (często są to duże serwisy) i namawiają do dokończenia zakupów. Ich cechą charakterystyczną jest to, że są one ściśle dopasowane do zainteresowań użytkowników Internetu – komunikat reklamowy składa się z informacji o produkcie lub usłudze, którą potencjalny klient odwiedzał.

Reklamy pochodzące z remarketingu są coraz popularniejsze. Przynajmniej raz natrafił na nią każdy użytkownik Internetu. Nie powinno to dziwić, bowiem sieć partnerów Google to ta największa reklamowa w Polsce. Statystyki pokazują, że dociera ona aż do 92% polskich internautów.  

Jak działa remarketing?

Z zalet remarketingu skorzystać może każdy przedsiębiorca. Aby móc to zrobić, należy na stronie internetowej i każdej podstronie zainstalować odpowiedni skrypt. Jego zadaniem będzie zapisywanie plików cookie(ciasteczek) u odwiedzających witrynę użytkowników. Reklamy z remarketingu będą wyświetlać się, jeśli uruchomi się specjalną kampanię w Google Ads. Komunikaty reklamowe będą pojawiać się w różnych witrynach, osobom znajdującym się na stworzonej przez skrypt liście remarketingowej. Reklamy użytkownikom wyświetlają się zazwyczaj w formie graficznej, czyli jako baner. Możliwe jest także sięgnięcie po format video, jednak ze względu na koszty produkcji multimedialnych reklam wiele firm odchodzi od tego rozwiązania. Statystyki pokazują, że najmniejszą skuteczność ma remarketing oparty na reklamach tekstowych, które nie przykuwają wzroku odbiorców – stąd też odchodzi się od ich stosowania.

Jak nie zostać stalkerem w Internecie?

Dużym atutem remarketingu jest możliwość dokładnego określania ilości wyświetlanych reklam oraz czasu ich pokazywania się każdej osobie z listy remarketingowej. Dzięki temu można uniknąć nieprzyjemnej sytuacji, kiedy potencjalny klient uzna markę za stalkera, który prześladuje go na każdym kroku. Osaczanie i przytłaczanie komunikatem reklamowym może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego.

To, jak długo będzie się wyświetlać reklamę użytkownikowi, powinno się uzależnić od strategii promocji oraz dostosować do lejka sprzedażowego. Maksymalna obecność jednego użytkownika na liście remarketingowej wynosi aż 540 dni. Zazwyczaj jednak komunikat wyświetla się o wiele krócej. Indywidualne ustawienia remarketingu sprawią, że bardzo prosto dopasować go można do specyficznych zachowań klientów i ich preferencji. Warto tu wspomnieć, że do list remarketingowych można mieć kilka i do każdej zaadresować inny przekaz.

Jakie korzyści przynosi remarketing?

Prowadzenie działań remarketingowych przynosi wiele zalet biznesowi. Przede wszystkim jest on skuteczny w zwiększeniu ilości konwersji na stronie. Pozwala przypomnieć o firmie, produkcie, usłudze internaucie, który już kiedyś trafił na ofertę i był nią na tyle zainteresowany, aby przejrzeć witrynę. Przypominające reklamy pojawiające się co jakiś czas w atrakcyjnej formie mogą przekonać klienta do powrotu i rzeczywistego zakupu.

Remarketing to także skuteczna broń w walce o lojalność klientów. Widząc produkty, które zostały przez nich zakupione za pomocą powracającej reklamy można zaproponować im te powiązane towary lub usługi, dać zniżkę na kolejne zakupy, czy w inny przemyślany sposób budować lojalność i bliskie, spersonalizowane relacje.

Strategiczne rozmieszczenie reklam może również wspomóc działania SEO.

Podsumowując, korzyści z remarketingu to:

  • Możliwość ponownego nawiązania połączenia z potencjalnymi i stałymi konsumentami,
  • Możliwość przekształcenia zwykłego gościa w płacącego klienta,
  • Ukierunkowane dostarczanie reklam do zamierzonej grupy demograficznej,
  • Zapewnienie powtarzalnej ekspozycji reklam,
  • Doprowadzenie do wyższych współczynników konwersji,
  • Opłacalna, niezawodna strategia marketingowa, która jest przeznaczona nawet dla mniejszych firm,
  • Stałe śledzenie skuteczności reklam,
  • Ciągłą ewolucję działań marketingowych i reklamowych,
  • Budowanie lojalności i świadomości marki.

A co kryje się pod SEO?

SEO oznacza optymalizację stron pod kątem wyszukiwarek, czyli jej dostosowanie do wytycznych, algorytmów i czynników, które wpływają na jej pozycję. Poprawne SEO zapewnia dobre indeksowanie strony oraz zwiększa jej pozycje w organicznych wynikach wyszukiwania na określone słowa kluczowe. W SEO ogromne znaczenie ma content marketing, czyli treści znajdujące się w witrynie, a także elementy budowy (kod strony), które mają ją dostosować do wymogów wyszukiwarek. Działaniem, które łączy się z SEO, jest pozycjonowanie. Rozumie się pod nim link building, content marketing i analitykę internetową.

Więcej łączy, niż dzieli, czyli co łączy remarketing i SEO?

Elementem łączącym SEO i remarketing jest osiągany efekt. Zarówno jedno, jak i drugie działanie ma przynieść efekt w postaci dotarcia do internautów poszukujących określonych produktów lub usług. Skuteczność obydwóch działań mierzy się jednak w oparciu o inne kryteria – miernikiem pozycjonowania jest pozycja witryny na liście wyników wyszukiwania Google konkretnego zapytania. W przypadku remarketingu za sukces uważa się kliknięcie w reklamę i wykonanie określonego działania przez Internet. Idea tych dwóch działań marketingowych jest jednak bliźniacza – i pozycjonowanie, i kampanie remarketingowe mają generować ruch na stronie i zwiększać sprzedaż.

Jak remarketing wykorzystuje SEO, a SEO remarketing?

Specjaliści są zgodni co do tego, że różne typy działań marketingowych powinny się łączyć i przenikać. Chcąc skutecznie pozycjonować stronę, nie można zapominać o dobrych jakościowo kampaniach SEO i remarketingowych. Kompleksowe podejście pozwoli na uzyskanie jeszcze większej liczby klientów. Wynika to z tego, że te dwa kanały wzajemnie się wspierają. Jaki jest przykład tej współpracy?

Klient, który poznał stronę lub produkt za pośrednictwem bezpłatnych wyników wyszukiwania, czyli SEO, ale nie dokonał transakcji przy pierwszej wizycie, dzięki remarketingowi może wrócić do sklepu sfinalizować zakup.

jak działa remarketing - krok po kroku
Remarketing banner web icon for business and social media marketing, content marketing, interest, awareness, seo, awareness, retargeting and advertising online marketing. Flat vector infographic

Założyć można, że wiele transakcji zachodzi właśnie w ten sposób, a sprzedaż przy pierwszej wizycie na stronie zachodzi bardzo rzadko. Precyzyjny remarketing ma temu zaradzić. Trzeba jednak pamiętać, że prowadzenie samego remarketingu nie jest polecanym rozwiązaniem– odcięcie ruchu z działań SEO najprawdopodobniej doprowadziłoby do spadku sprzedaży do zera.

Wykorzystując remarketing i SEO w swoich działaniach reklamowych buduje się realną przewagę konkurencyjną. Należy podkreślić, że nie zawsze przekłada się ona na natychmiastowy zysk, nie zawsze można ją łatwo zaobserwować, ale jest ona dla przedsiębiorstwa bardzo ważna. Dbając o skuteczne pozycjonowanie, a jednocześnie inwestując w nakierowane reklamy, firma staje się ekspansywna w sieci, zarysowuje swoją obecność, a przez to zagarnia cenną przestrzeń Internetu, której nie będzie mogła już wykorzystać konkurencja. Zwiększające ilość wejść na stronę reklamy remarketingowe sprawiają też, że pozycja witryny jest wyższa, a ona sama lepiej klasyfikowana przez roboty Google.

Łączenie i synergia działań SEO i reklam Google Ads w tym remarketing pozwala na generowaniu ruchu w witrynie z dwóch najpopularniejszych kanałów. To jednak niejedyne korzyści, jakie się zauważa. Do pozostałych zalicza się budowanie wizerunku marki, wzmacnianie jej świadomości w szerokim gronie odbiorców oraz zwiększanie zaufania i wyników sprzedażowych.

Remarketing i SEO – co może dać?

  • budowanie brandu (rozpoznawalność) a co za tym idzie więcej wejść typu „brand + słowo kluczowe” oraz ruch direct
  • linkbuilding – czyli potencjalni klienci linkują do serwisu reklamowanego
  • długi ogon pod SEO – w panelu Ads dodajesz słowa kluczowe, które z kolei możesz wykorzystywać w budowaniu ruchu na długi ogon
  • miejsca docelowe – skoro wiesz, gdzie wyświetlają się Twoje reklamy i widzisz, że są tam klikalne – spróbuj opublikować tam artykuł o swoich usługach czy produktach

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *