Rozpoczęcie kariery w dziedzinie SEO to fascynujące wyzwanie, ale również czas, który wymaga zaznajomienia się z niezbędnymi narzędziami, ułatwiającymi codzienną pracę. Nawet jeśli jeszcze nie jesteś juniorem, a dopiero zamierzasz startować w rekrutacji, wiedza o tych narzędziach podniesie Twoje szanse w trakcie rozmów o pracę.

W tym wpisie skupię się na kluczowych narzędziach, które poznałam na początku swojej przygody z SEO i które uznaję za niezbędne dla początkujących w SEO. Ta selekcja wynika z praktycznych doświadczeń w mojej codziennej pracy.

Narzędzia dla juniora SEO – audyt serwisu

Audyt SEO to kluczowy proces analizy strony internetowej, mający na celu identyfikację potencjalnych problemów i obszarów do optymalizacji. 
Podstawą przy narzędziach do audytowania jest ich konfiguracja przed rozpoczęciem skanowania (crawla) serwisu. Na początku może być to skomplikowane, ale z pomocą instrukcji i współpracowników, z czasem nie będzie sprawiało Ci to problemów.  
Już w pierwszym miesiącu pracy przedstawiono mi dwa narzędzia: Sitebulb oraz Screaming Frog.

Sitebulb

Funkcje: Sitebulb zapewnia kompleksowy audyt strony, identyfikuje problemy z optymalizacją, indeksowaniem oraz wydajnością serwisu. Oferuje przejrzyste raporty i sugestie poprawek. Zaletą tego narzędzia jest także przejrzysty interfejs.

Audit Overview z narzędzia Sitebulb
Sitebulb – Audit Overview
Raport All Hints z narzędzia Sitebulb
Sitebulb – raport All hints

Sitebulb dzieli wykryte problemy według ich ważności (wpływu na audytowany serwis), dzięki czemu możemy np. określić, które działania są priorytetowe. 

Plusem Sitebulba są jego wskazówki i instrukcje dotyczące rozwiązania danego problemu, który wykrył podczas audytu serwisu. Po kliknięciu Learn more about this hint and how to fix this issue Sitebulb przekieruje Cię na stronę internetową z informacjami dot. problemu.

Sitebulb - all hints
Żródło: https://sitebulb.com/hints/ 

Screaming Frog

Funkcje: Podobnie jak Sitebulb, Screaming Frog przeszukuje strony internetowe, identyfikuje błędy, analizuje linki, meta tagi, słowa kluczowe, indeksowanie. Pomaga w audycie strony, ułatwia optymalizację i analizę konkurencji.

Narzędzie Screaming Frog
Narzędzie Screaming Frog

Screaming Frog to narzędzie, które przy dłuższym, rutynowym użytkowaniu jest w stanie pokazać szereg informacji. Zdobywając coraz większe doświadczenie i wykonując bardziej skomplikowane zadania, będziesz odkrywać jego kolejne funkcje. Przykładowo:

  • analiza bloga – SF można połączyć poprzez API z Google Search Console (jak i innymi narzędziami);
  • generowanie mapy xml; 
  • analiza rozmiaru zdjęć;
  • wizualizacja struktury serwisu w modelu 3D (np. linkowanie w obrębie strony);
Screaming Frog - struktura serwisu – model 3D 
Struktura serwisu – model 3D 

Narzędzia SEO do monitorowania indeksacji podstron, wyników serwisu

Monitorowanie wyników SEO i procesu indeksowania jest niezbędne do skutecznej strategii optymalizacji serwisu. Monitorowanie indeksowania pozwala na sprawdzenie, czy wszystkie istotne strony witryny są uwzględnione w indeksie wyszukiwarki, co wpływa na ich dostępność dla użytkowników i algorytmów wyszukiwarek.

Google Search Console

Funkcje: Google Search Console (GSC) umożliwia śledzenie, jak strony serwisu są indeksowane przez Google, dostarczając informacji na temat widoczności witryny w wynikach wyszukiwania, wykrywania błędów indeksacji oraz monitorowania ogólnej wydajności organicznych wyników wyszukiwania. GSC pozwala także na analizę fraz, na które pozycjonuje się dany serwis.

Dzięki GSC przeanalizujesz problemy związane z indeksowaniem oraz crawl budgetem. Narzędzie w precyzyjny sposób wskazuje, w czym leży problem, niestety nierzadko jest to długotrwały proces analizy.

Narzędzie Google Search Console - skuteczność w wynikach wyszukiwania
Narzędzie Google Search Console

Google Analytics

Funkcje: Google Analytics (nazywane również GA4) to narzędzie analizy danych, które dostarcza szczegółowych informacji na temat ruchu na stronie internetowej. Pozwala ono monitorować liczby wizyt, zachowania użytkowników, źródła ruchu oraz wiele innych kluczowych metryk. Dzięki funkcji śledzenia konwersji Google Analytics umożliwia dokładne monitorowanie celów, co pozwala zrozumieć skuteczność działań marketingowych (w tym SEO). 

Google Analytics 4 - Przegląd raportów
Google Analytics 4 – Przegląd raportów

Looker Studio

Funkcje: Looker Studio to narzędzie do wizualizacji danych, które umożliwia tworzenie interaktywnych raportów i dashboardów. Umożliwia łączenie danych z różnych źródeł, takich jak Google Analytics, Google Ads, czy Senuto w jednym miejscu, co ułatwia zrozumienie i analizę informacji. Przydatne do raportowania klientom wyników działań.

Looker - Panel główny
Looker – Panel główny
Looker – przykładowy raport (sekcja danych z GSC)
Looker – przykładowy raport (sekcja danych z GSC)

Webpozycja

Funkcje: W Webpozycji możesz śledzić zmiany pozycji podstron serwisu na konkretne frazy kluczowe. Narzędzie pokazuje codzienne zmiany pozycji oraz kanibalizację. Tym samym możesz obserwować, czy Twoje działania przynoszą zamierzone efekty. Zmiany pozycji fraz możesz eksportować. 

Analiza fraz kluczowych i konkurencji – narzędzia SEO

Analiza fraz kluczowych i konkurencji stanowi fundament strategii SEO, pomagając witrynom osiągnąć lepsze pozycje w wynikach wyszukiwania. Pierwszym krokiem analizy jest identyfikacja istotnych fraz kluczowych związanych z tematyką strony. Analiza fraz jest jednym z pierwszych zadań juniora, więc poniższe narzędzia z pewnością przydadzą Ci się w już od samego początku pracy w agencji SEO. 

Senuto

Funkcje: Senuto analizuje widoczność serwisu w zakresach TOP3, TOP10 i TOP50; analizuje frazy kluczowe konkurencję content Od niedawna ma też narzędzie AI Writer, które pozwala pisać teksty przy pomocy sztucznej inteligencji.

W Senuto możesz sprawdzić widoczność serwisu; spadki i wzrosty pozycji na konkretne frazy kluczowe, dzięki czemu będziesz mogła/mógł zaplanować działania optymalizacyjne. 

Senuto - Analiza widoczności serwisu
Senuto – Analiza widoczności serwisu
Senuto - Analiza frazy kluczowej
Senuto – Analiza frazy kluczowej

Semrush, Ahrefs

Funkcje: Semrush oferuje analizę fraz kluczowych, konkurencji, linkowania wewnętrznego i zewnętrznego i audyt serwisu. Sugeruje również pomysły na optymalizację.

Semrush - Domain overview
Semrush – Domain overview
Ahrefs - Domain overview
Ahrefs – Domain overview

Przeczytaj także: Do czego przydaje się Ahrefs? Krótki poradnik

Surfer SEO

Funkcje: Surfer SEO to narzędzie do analizy fraz kluczowych i konkurencji, optymalizacji treści pod kątem SEO,, generowania map ciepła treści i audytu on-page. Wspiera pracę zarówno juniorom SEO, jak i copywriterom. Pomaga tworzyć treści zgodne z wymaganiami algorytmów wyszukiwarek. Pokazuje ponadto, czy tekst na podstronie jest odpowiednio długi i nasycony frazami kluczowymi, porównuje daną podstronę z jej konkurencją. 

Surfer – analiza SERP pod względem frazy kluczowej
Surfer – analiza SERP pod względem frazy kluczowej
Surfer – analiza SERP pod względem frazy kluczowej
Surfer – Audyt podstrony 
Surfer – Audyt podstrony 
Surfer – Audyt podstrony 

Przeczytaj także: Surfer SEO – co to jest i jakie funkcje oferuje?

Inne

Mangools – Google Serp Simulator

Funkcja: Mangools jest przydatny podczas optymalizacji meta title, tworzenia meta title oraz meta description zgodnie z wytycznymi dotyczącymi ich długości. 

Mangools - Tworzenie meta tagów
Mangools – Tworzenie meta tagów

Google Moja Firma

Funkcje: Google Moja Firma to narzędzie, które pozwala firmom zarządzać swoim lokalnym profilu w wynikach wyszukiwania. Wykorzystuje się je do wpływania na widoczność biznesów w lokalnych wynikach wyszukiwania.

Google Moja Firma - Widok profilu z przeglądarki
Google Moja Firma – Widok profilu z przeglądarki

Last but not least – zespół 

Choć osoby w Twoim zespole nie są stricte narzędziami, ich mózgi już tak 🙂
Nie bój się prosić współpracowników o pomoc! Wiedza, którą ma Twój zespół SEO, jest przede wszystkim oparta na doświadczeniach. Dyskusje są kluczowe dla skutecznej strategii optymalizacji. Ważne jest, aby regularnie dzielić się wiedzą i różnymi punktami widzenia. 
Wspólne rozwiązywanie problemów nie dość, że sprzyja szybkości podejmowania decyzji oraz twojemu rozwojowi, dodaje również element integracji.

W przypadku wszystkich narzędzi rekomenduję zapoznanie się instrukcjami i tutorialami, które oferują na swoich stronach internetowych oraz (jeśli już pracujesz) przegadanie ich funkcjonalności z zespołem 🙂

Wierzę, że te informacje i narzędzia pozwolą Ci lepiej zrozumieć i efektywniej podchodzić do wyzwań SEO. Pamiętaj, że rozwój w tej dziedzinie to proces ciągły. Bądź otwarty na naukę, śledź zmiany w algorytmach wyszukiwarek i doskonal swoje umiejętności.

Jeśli masz dodatkowe pytania lub chcesz podzielić się swoimi spostrzeżeniami, jestem otwarta na dyskusję w komentarzach! 

Powodzenia w karierze SEO! 🚀
Justyna

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *