Jak otworzyć stare strony internetowe? Klienci często nas o to pytają – głównie z ciekawości, jednak często chcą także dowiedzieć się detali na temat wyglądu witryn konkurencji z przeszłości. To również metoda na wyszukanie starych badań, które zostały bezpowrotnie wycofane z Google (lub innych wyszukiwarek). Przeczytaj ten wpis i poznaj najlepsze narzędzia służące do otwierania starych stron internetowych!
Po co otwierać stare strony internetowe?
Otwieranie starych stron internetowych może okazać się przydatne zarówno użytkownikom, jak i badaczom czy też autorom treści. Archiwalne wersje witryn ujawniają cenne informacje o rozwoju technologii, trendach oraz zmianach w projektowaniu.
Poniżej przedstawiamy, dlaczego warto otwierać stare strony internetowe:
- dostęp do archiwalnych treści – umożliwiający badanie historycznych informacji, które nie są już dostępne na aktualnych wersjach stron (przykładowo, artykuły prasowe, oryginalne dokumenty czy wpisy blogowe);
- śledzenie ewolucji technologii internetowych – pozwalające zobaczyć, jak zmieniały się standardy webowe, technologie oraz narzędzia używane w tworzeniu stron (w tym rozwój HTML, CSS czy JavaScript);
- analiza zmian w projektowaniu stron – pomagająca w zrozumieniu, jak zmieniały się trendy i preferencje estetyczne na przestrzeni lat (od statycznych stron z lat 90. do interaktywnych aplikacji webowych);
- badanie historii firm i organizacji – umożliwiające zrozumienie, jak prezentowały się i komunikowały na przestrzeni lat (archiwalne wersje stron firmowych mogą zawierać informacje o dawnych produktach czy też kampaniach marketingowych);
- zabezpieczanie danych – dzięki dostępowi do archiwalnych stron możliwe jest odzyskanie utraconych lub zniszczonych informacji (poprzez archiwa internetowe typu Wayback Machine).
Jak otworzyć stare strony internetowe? 5 narzędzi!
Stare strony internetowe można otworzyć bezproblemowo, korzystając z różnych narzędzi oraz metod archiwizacji. Pozwoli to przeglądać zawartość konkretnych witryn, która została zmieniona lub całkowicie usunięta.
Proponowane narzędzia do otwierania starych stron internetowych:
1. Wayback Machine
Wayback Machine jest narzędziem umożliwiającym przeglądanie archiwalnych kopii stron internetowych, które zostały zapisane na przestrzeni lat. Gromadzi również zrzuty serwisów w różnych momentach czasu, pozwalając na dostęp do zmienionej lub usuniętej zawartości.
Jak korzystać z Wayback Machine?
- Wejdź na stronę archive.org.
- W polu wyszukiwania wpisz adres URL strony, którą chcesz zobaczyć w starszej wersji.
- Kliknij „Browse History”.
- Wybierz interesującą Cię datę z dostępnego kalendarza.
Wygląd wyszukiwarki Google w 2002 roku. Źródło: web.archive.org/web/20021130025751/http://www.google.pl:80/
2. Google Cache
Google Cache to funkcja przechowująca tymczasowe kopie stron internetowych, pozwalając na ich przeglądanie nawet po usunięciu lub zmodyfikowaniu.
Aby uzyskać dostęp do kopii strony, wystarczy wyszukać daną stronę w Google, a następnie kliknąć strzałkę obok adresu URL i wybrać opcję „Kopia”.
Dzięki tej funkcji możesz szybko przeglądać wersje stron zarchiwizowane przez Google – opcja szczególnie przydatna w sytuacjach, gdy witryna jest chwilowo niedostępna lub jej treść uległa zmianie.
3. WebCite
WebCite to usługa archiwizacji, umożliwiająca zachowanie kopii strony internetowej na żądanie.
Możesz użyć tej usługi w celu zarchiwizowania dowolnej witryny – szczególnie przydatna autorom oraz osobom potrzebującym trwałych odnośników do treści online.
WebCite zapewnia, że nawet po usunięciu lub zmianie oryginalnej strony, jej zarchiwizowana wersja pozostanie dostępna. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcą zachować dowód istnienia określonej treści w sieci.
Jak korzystać z WebCite?
- Wejdź na stronę webcitation.org.
- Wprowadź adres URL strony, którą chcesz zarchiwizować, w odpowiednie pole.
- Kliknij przycisk „Submit”.
- Zapisz link do zarchiwizowanej strony, który otrzymasz (możesz go użyć jako trwały odnośnik).
4. Archiwum domowe
Archiwum domowe polega na regularnym zapisywaniu kopii stron internetowych na własnym komputerze. Możesz użyć do tego narzędzia HTTrack umożliwiającego pobieranie całych witryn internetowych i przechowywanie ich lokalnie.
Narzędzie HTTrack do pobierania witryn internetowych. Źródło: www.httrack.com
Tego rodzaju archiwizacja jest szczególnie przydatna, gdy potrzebujesz dostępu do zawartości stron bez konieczności połączenia z internetem lub gdy obawiasz się, że strona może zniknąć.
5. Rozszerzenia do przeglądarek
Wtyczki do przeglądarek typu „Save Page WE” w przypadku Firefox czy „Web Scraper” dla Chrome, umożliwiają szybkie zapisywanie i przeglądanie stron internetowych offline.
Dzięki nim możesz łatwo archiwizować zawartość bezpośrednio z przeglądarki – jest to wygodne i szybkie. Wtyczki te pozwalają na zapisanie całej witryny lub jej fragmentów w formacie umożliwiającym późniejsze przeglądanie bez dostępu do internetu.
Jak korzystać z rozszerzeń do przeglądarek?
- Zainstaluj odpowiednią wtyczkę dla swojej przeglądarki (np. Save Page WE lub Web Scraper).
- Otwórz stronę internetową, którą chcesz zapisać.
- Kliknij ikonę wtyczki w pasku narzędzi przeglądarki.
- Wybierz opcję zapisu strony (np. „Save Page As”).
- Strona zostanie zapisana na twoim komputerze, a Ty będziesz mógł ją przeglądać offline (plik zostanie zapisany w wybranej lokalizacji na dysku).
Zapisanie strony na dysku z pomocą wtyczki Save Page WE. Źródło: chromewebstore.google.com/detail/save-page-we/dhhpefjklgkmgeafimnjhojgjamoafof
Czy da się sprawdzić historyczny ruch w Google Analytics 4 dla strony, która jest już niedostępna?
Takie pytanie zadał jeden z użytkowników Google na forum Analytics Help.
Pytanie użytkownika na temat analizy ruchu nieistniejącej już witryny. Źródło: support.google.com/analytics/thread/13106696/is-there-any-way-i-can-see-historic-traffic-data-in-analytics-for-a-website-that-is-no-longer-live?hl=en
Da się to zrobić. Należy jednak pamiętać, iż warunkiem jest podpięty Analytics w tamtym czasie oraz aktywna strona internetowa.
Cała odpowiedź na ten temat znajduje się poniżej:
Możliwości sprawdzenia ruchu na starej stronie internetowej. Źródło: support.google.com/analytics/thread/13106696/is-there-any-way-i-can-see-historic-traffic-data-in-analytics-for-a-website-that-is-no-longer-live?hl=en
Kilka słów na koniec
Otwieranie starych stron internetowych nie należy do najtrudniejszych zadań – wystarczy skorzystać z Wayback Machine lub Google Cache. Jeśli z kolei chcesz zapisać witrynę, zdecyduj się na WebCite. Możesz także wybrać jedno z popularnych rozszerzeń do przeglądarek, np. Save Page WE lub Web Scraper.
W razie pytań zachęcamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego z agencją marketingową Semgence. Chętnie pomożemy zadbać także o pozycjonowanie Twojej strony WWW.