Google wykorzystuje ponad 200 czynników rankingowych podczas oceny autorytetu Twojej domeny – czyli jej potencjalnej wartości dla użytkowników korzystających z Internetu. To może Cię przerażać, szczególnie jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z pozycjonowaniem i chcesz opracować pierwszą strategię SEO (ang. Search Engine Optimization).
Czy stworzenie strategii SEO jest trudne?
Czy cały ten proces jest rzeczywiście tak trudny, jak się wydaje? W żadnym wypadku – kwestia odpowiedniego podejścia do sprawy i skupienia uwagi na najważniejszych elementach, którymi są:
- keyword research – przygotowanie listy fraz kluczowych, na które chcesz pozycjonować witrynę;
- analiza konkurencji – żeby zweryfikować, jakich elementów brakuje Twojej stronie w porównaniu do konkurencji;
- weryfikacja SEO on-site – elementów, które znajdują się wewnątrz witryny;
- ocena stanu SEO off-site – i określenie działań pozwalających na poprawę autorytetu serwisu w tym zakresie.
- ocena techniczna – w głównej mierze dotyczącą audytu SEO od strony technicznej.
To jest 5 głównych punktów, na których wyjaśnieniu skupimy się w tym artykule. Dzięki nabytej wiedzy będziesz wiedział, jak opracować kompleksową strategię SEO dla swojego biznesu, bez znaczenia na branżę.
Brzmi ciekawie?
Dopiero się rozgrzewamy!
Najważniejsza część pozycjonowania
Najważniejszą częścią pozycjonowania jest analiza rezultatów wdrożonej strategii SEO. Warto na tym etapie wiedzieć, jakie KPI (ang. Key Performance Indicators) – czyli kluczowe wskaźniki efektywności należy mierzyć w celu uzyskania jak najbardziej miarodajnych wyników.
Gdy już zaplanujesz, wdrożysz i zmierzysz rezultaty, musisz dodatkowo zadbać o rozwój pozycjonowania swojej witryny. Czyli dodać do swojej strategii SEO (lub inaczej planu działań optymalizacyjnych)… aktualizacje contentu oraz technicznej sekcji Twojej witryny.
Przygotowanie strategii SEO to wyzwanie
Musimy przyznać, że przygotowanie strategii SEO to jedno z największych wyzwań, jakie podejmujemy w ciągu każdego miesiąca przy każdym nowym projekcie. I nie tylko dlatego, że cały proces okazuje się czasem wyjątkowo skomplikowany, biorąc pod uwagę m.in.:
- dogłębny research branży,
- rozmowy i maile z klientami na temat grupy docelowej,
- i czasem wykreowanie buyer persony.
Ale również z powodu konieczności wykonania całej strategii z należyta starannością. W innym przypadku trud włożony w realizację założeń optymalizacyjnych (czyli mówiąc prościej: w pozycjonowanie strony) nie przyniesie założonych rezultatów.
Jednak tego wpisu nie stworzyliśmy po to, żeby zakładać, że coś ma się nie udać.
Podchodząc do tej lektury z pokorą, zwracając uwagę na każdy (ale to absolutnie każdy detal), nauczysz się pozycjonowania. I dowiesz się, że stworzenie strategii SEO nie jest trudne. A wszystko to poprzez dokładną analizę głównych zagadnień artykułu, które zobaczysz poniżej:
- Dlaczego potrzebujesz strategii SEO?
- Jak zacząć tworzenie strategii SEO?
- Co warto wiedzieć o optymalizacji off-site SEO?
- Jak zweryfikować on-site SEO w porównaniu z konkurencją?
- Co warto wiedzieć o wydajności serwisu?
- Jak przewidzieć sukces strategii SEO bazując na Search Intent?
- Jak zoptymalizować off-site SEO pod kątem nowej strategii SEO?
- W jaki sposób analizować rezultaty stworzonej strategii SEO i jakie KPI są najważniejsze?
- Czym zająć się po wdrożeniu strategii SEO?
- Jakie skutki przyniesie pozycjonowanie strony bez planu?
Przejdźmy zatem do pierwszego punktu tego wpisu i porozmawiajmy o tym, dlaczego właściwie potrzebujesz strategii SEO.
I nawet sobie nie myśl… że jej nie potrzebujesz 😉
Dlaczego potrzebujesz strategii SEO?
Strategii SEO potrzebujesz po to, żeby mieć na swojej stronie ruch… czym nie może się pochwalić aż 96,55% witryn istniejących w Internecie, które mają go równe 0.
Nie mówimy tu jednak o byle jakim ruchu… a o wartościowych wizytach w witrynie kończących się w większości przypadków konwersją, np. w postaci:
- zakupu produktu,
- skorzystania z usługi,
- wejścia na konkretną podstronę produktową,
- zapisania się do newslettera.
Żeby przyciągać właściwych klientów, trzeba stworzyć przemyślaną strategię SEO.
Wówczas finalnym wyznacznikiem Twojego sukcesu będzie monetyzacja biznesu, który prowadzisz.
Ale żeby mieć punkt odniesienia, musisz patrzeć na ruch organiczny. Jeśli tylko pochodzi on z wartościowych fraz kluczowych istotnych pod kątem tzw. spieniężenia Twojej firmy, możesz uznać, że im więcej ruchu organicznego, tym lepiej działa strategia SEO, którą zaplanowałeś.
Możesz to zobaczyć na prostym przykładzie naszej witryny Semgence (analiza z narzędzia Ubersuggest – jego alternatywą jest polski instrument SEO – Senuto):
Jeśli chcesz, żeby Twoja strona wzrastała właśnie w taki sposób… a jednocześnie przynosiła realne konwersje, przekładające się na sprzedaż – zacznij tworzenie strategii SEO razem z nami!
Weź także pod uwagę, iż pierwsze pięć wyników wyszukiwania w Google zgarnia niemal wszystkie kliknięcia – bo aż 68%. Więc jak już celować → to w perfekcyjnie zorganizowany plan witryny, który doprowadzi Twoją stronę internetową w perspektywie długofalowej do satysfakcjonujących rezultatów.
Może nie od razu do takich:
Ale kto wie… co będzie w przyszłości 😉
Strona Ahrefs też kiedyś zaczynała – tak jak Ty. Więc jeśli chcesz dać sobie szansę na uzyskanie przewagi konkurencyjnej i stanie się liderem w branży – zacznij tworzenie strategii SEO krok po kroku.
Zwróć uwagę na 3 podstawowe kwestie: analiza fraz kluczowych, weryfikacja konkurencji oraz sprawdzenie witryny pod kątem on-site SEO. I oczywiście tym samym… zaplanowanie niezbędnych działań, które pozwolą wystartować.
Jak zacząć tworzenie strategii SEO? Dobór fraz kluczowych krok po kroku!
Na początku zacznij od stworzenia listy fraz kluczowych, na które chcesz pozycjonować stronę internetową.
W celu zobrazowania sytuacji załóżmy, że jesteś właścicielem nowego sklepu e-commerce z rowerami.
Gdy wpiszesz w Google frazę „rowery”, zobaczysz liderów branżowych, którzy wyświetlają się dokładnie na taką frazę lub wyrażenia typu „sklep rowerowy”, „sklep rowerowy online”.
Po wejściu w dowolny wynik wyszukiwania będziesz mógł sprawdzić kolejne frazy kluczowe, na które pozycjonuje się Twoja konkurencja, przykładowo:
- „rowery damskie”,
- „rowery dziecięce”,
- „rowery elektryczne”,
- „rowery męskie”,
- „rowery wyczynowe”,
- „rowery szosowe”.
Są to kategorie rowerów wyszukiwane przez użytkowników chcących zakupić konkretny produkt.
Jak to natomiast wygląda od strony technicznej? W jaki sposób dobrać odpowiednie frazy kluczowe dla nowej witryny (lub serwisu już istniejącego), aby mogły one stanowić podstawę Twojej strategii SEO?
Skorzystaj z narzędzia do wyszukiwania fraz kluczowych
Na potrzeby tego artykułu, będziemy posługiwać się narzędziem SEO, jakim jest Ubersuggest. Masz natomiast jeszcze do wyboru:
- Senuto,
- Ahrefs,
- SEMRush,
- Moz,
- KWtool.
Tworząc strategię SEO, możesz wykorzystać także Google Keyword Planner (jako darmową opcję), natomiast tylko do researchu fraz. Dalsze kroki, które omówimy, będą możliwe z bardziej zaawansowanymi narzędziami, spośród których darmową wersję na 14 dni ma Senuto – wystarczy podać numer telefonu i potwierdzić jego własność kodem z SMS.
Jak dobrać właściwe frazy kluczowe do strategii SEO z wykorzystaniem Ubersuggest?
W celu doboru fraz kluczowych dla Twojego (przykładowego) sklepu internetowego z rowerami, musimy podsumować to, co już mamy. Czyli frazy, które udało nam się wyselekcjonować na podstawie ogólnego researchu to:
- „rowery”
- „sklep rowerowy”
- „sklep rowerowy online”
- „rowery damskie”,
- „rowery dziecięce”,
- „rowery elektryczne”,
- „rowery męskie”,
- „rowery wyczynowe”,
- „rowery szosowe”.
Aby przejść do wyszukiwań w Ubersuggest, wybierz sekcję Keyword Research → Keyword Ideas.
Fraza główna, od której wychodzimy to „rowery”. Należy ją zatem wpisać w wyszukiwarkę narzędzia (ustawiając wcześniej pożądany język oraz lokalizację), a następnie kliknąć Search.
Zanim przejdziemy do szczegółów, wytłumaczmy, co oznaczają poszczególne sekcje:
- Volume – miesięczna liczba wyszukiwań danego słowa kluczowego;
- CPC (ang. Cost Per Click) – koszt za kliknięcie frazy przez użytkownika (przydatne tylko w przypadku płatnych reklam Google Ads, o których dzisiaj nie mówimy, bo nie są tematem wpisu);
- PD (ang. Paid Difficulty) – czyli jak bardzo konkurencyjna jest fraza kluczowa pod kątem wyszukiwań płatnych (to też Cię nie interesuje);
- SD (ang. SEO Difficulty) – im wyższa liczba, tym trudniej wypozycjonować daną frazę kluczową (potrzeba wówczas do tego większego budżetu miesięcznego i bardziej autorytatywnej domeny, na co składa się jej wiek, stan technicznej optymalizacji, jakość i ilość contentu oraz liczba backlinków).
Tworząc strategię SEO, najbardziej istotnymi aspektami są Volume oraz SD. Im więcej wyszukiwań ma dana fraza, tym więcej klientów jej szuka (czyli jeśli pasuje do specyfiki Twojej działalności, opłaca się ją pozycjonować).
Im większa liczba wyszukiwań miesięcznych, tym zazwyczaj trudniej wypozycjonować daną frazę, co przekłada się na wyższą liczbę SD (ponieważ więcej osób walczy o bycie w TOP 10 na dane wyrażenie).
Nie rekomendujemy jednak patrzeć jakoś szczególnie na tę metrykę, ponieważ każde narzędzie mierzy konkretne wskaźniki nieco inaczej, ale może to być pewnym punktem oparcia.
Co na pewno musisz wiedzieć – jeśli dopiero zaczynasz pozycjonować swoją stronę internetową, stawiaj na frazy z długiego ogona słów kluczowych, czyli frazy składające się z wielu słów (minimum 3-4 lub więcej). Jest na nie mniejsza konkurencja, co sprawia, że nawet witryny bez autorytetu w Google mogą powalczyć wówczas o wysokie pozycje.
Dodatkowo tzw. long tail SEO keywords przyciągają klientów bardziej świadomych swoich potrzeb. Bo gdy ktoś wpisuje „rowery”, chce się tylko rozeznać w temacie, ale gdy dana osoba wpisuje frazę „rowery górskie kross” (z nazwą producenta) lub nawet „rowery górskie kross evado” (z konkretnej serii), istnieje większa szansa, że zakupi dany produkt.
Więc, gdy już wyszukałeś frazę „rowery”, musisz wybrać pierwszą kategorię, w obrębie której będziesz robił research.
Mogą to być przykładowo „rowery górskie”.
Jest to Twoja pierwsza kategoria słów kluczowych, na którą będziesz pozycjonował swoją stronę internetową.
Po kliknięciu wybranego słowa kluczowego będziesz mógł przeprowadzić zaawansowany keyword research.
Teraz przescrolluj w dół do sekcji Keyword Ideas → Suggestions i kliknij View All.
Na tym etapie szukasz długiego ogona wybranego słowa kluczowego.
Czyli z „rowery” przeszliśmy do „rowery górskie”, a teraz szukamy kolejnej frazy pasującej do Twojej oferty będącej długim ogonem. Mogą to być m.in.:
- „rowery górskie kross”
- „rowery górskie elektryczne”,
- „rowery górskie MTB,
- „rowery górskie Romet,
- „rowery górskie dla dzieci”,
- „rowery górskie Trek”
- „rowery górskie Scott”.
To będą Twoje kategorie w sklepie internetowym. Do każdej z nich musisz dobrać właściwe frazy kluczowe, o które oprzesz treści pozycjonujące.
W celu przedstawienia keyword researchu w tym zakresie zajmijmy się pierwszą, przykładową frazą: „rowery górskie kross”.
Wybór słów kluczowych pod pozycjonowanie dla jednej z kategorii w sklepie internetowym
Więc klikamy wybraną frazę i przechodzimy do Keyword Ideas → Suggestions, a następnie View All.
Jak widzisz, są to frazy kluczowe z niską liczbą wyszukiwań (lub nawet zerową), które w większości pasują do Twojej strategii. Osobiście do kategorii pozycjonującej frazę „rowery górskie kross” wybralibyśmy następujące wyrażenia:
- „rower górski kross męski”,
- „rowery górskie damskie kross”,
- „rowery górskie kross evado”,
- „nowe rowery górskie kross”,
- „tanie rowery górskie kross”.
I mimo iż narzędzie podaje, że poszczególne frazy mają 0 wyszukiwań miesięcznych, nie powinieneś się tym przejmować, ponieważ zerowa liczba wyszukiwań oznacza w tym przypadku mniej niż 10.
Może to być zero, ale też pięć wyszukiwań, dziewięć wyszukiwań czy też dwa wyszukiwania.
Więc nie zrażaj się w tym kontekście i po prostu, jeśli dana fraza pasuje – wybierz ją do swojej treści pozycjonującej daną kategorię.
Czy to jednak koniec researchu fraz kluczowych?
W żadnym wypadku! Możesz dodatkowo wejść w sekcję Content Ideas (nie zmieniając niczego – dotyczy to frazy „rowery górskie kross”). Zobaczysz tutaj wypozycjonowane wpisy konkurencji właśnie na tą frazę kluczową.
Est. Visits to szacowany miesięczny ruch na stronie Twojej konkurencji dotyczącej frazy „rowery górskie kross”, ale też fraz pokrewnych tematowi rowerów górskich kross. I właśnie na tym etapie dowiemy się, jakie dodatkowe wyrażenia warto wybrać, których nie znaleźliśmy w sekcji Keyword Ideas.
Aby zweryfikować dodatkowe frazy, na które wyświetla się konkurencja, rozwiń segment Keywords.
Jak widzisz, do swojej listy keywordów możesz dodać kolejne dwa:
- „rower kross damski 26 cali”,
- „rower kross 26 cali dla chłopca”.
Na tym etapie zweryfikujesz dodatkowo, jakie linki pozyskuje konkurencja do danego tematu, aby być na najwyższych miejscach w Google. Bo jak wiesz – nie tylko content gra główną rolę, ale też linki.
I dokładnie w taki sposób powinieneś dobrać frazy kluczowe do każdej kolejnej kategorii.
Dzięki temu Twój copywriter będzie mógł utworzyć tekst SEO zgodnie z założeniami Twojej organizacji.
Kolejny etap tworzenia strategii SEO – weryfikacja strony on-site w porównaniu z konkurencją
Weryfikacja SEO on-site jest jednym z ważniejszych etapów podczas tworzenia strategii pozycjonerskiej. Musisz zaplanować, nad jakimi elementami witryny będziesz regularnie pracował, aby poprawić stan optymalizacji serwisu.
Porównanie konkretnych elementów witryny z konkurencją
Początkowo skup się na porównaniu konkretnych elementów swojej witryny z konkurencją.
W celu zobrazowania sytuacji posłużymy się frazą „kubki z nadrukiem”.
Po wpisaniu powyższej frazy wyświetla nam się pierwsza strona wyników wyszukiwania, z której powinieneś wybrać minimum 3 konkurentów zajmujących najwyższe pozycje w SERPach (ang. Search Engine Results Pages).
U nas będą to następujące marki:
- Empik Foto,
- CupCup,
- T-Druk.
Już na pierwszy rzut oka – przed wejściem do poszczególnych witryn widzisz, że Twoi potencjalni konkurenci zadbali o utworzenie właściwych title tagów (tytułów podstron wyświetlanych na niebiesko) oraz opisów podstron (meta description).
Pamiętaj, aby title tag nie przekraczał 60 znaków ze spacjami (zzs), a meta description około 155 zzs. Zawrzyj dodatkowo istotne frazy kluczowe wynikające z keyword researchu, a także zdjęcie pokazowe (które nakłoni klientów do zakupu w Twojej witrynie).
Wejdźmy zatem w jeden z linków – na podstawie naszych wskazówek, będziesz wiedział, jak analizować każdego konkurenta.
Planując konkretne działania SEO, zacznij od samej góry konkurencyjnej witryny.
URL witryny wraz z menu nawigacyjnym
Zweryfikuj w pierwszej kolejności wygląd URL. Im bardziej przejrzysty i czytelny, tym lepiej – w taki sposób, jak ma firma T-Druk możesz zaplanować strukturę linków na swojej stronie (wraz z menu nawigacyjnym).
Czyli użytkownik wchodzi w sekcję menu Nasze produkty, a następnie wybiera Kubki z nadrukiem, po czym wyświetlają mu się właśnie takie towary. Zdecydowanie ułatwia to nawigację po stronie i wspiera SEO – jeśli w URL zawarte jest główne słowo kluczowe danej podstrony.
Doskonała praktyka, na podstawie której możesz zaplanować strategię SEO w zakresie linków URL i projektowania menu dla każdej z podstron.
Prostota i funkcjonalność
Na stronie T-Druk panuje prostota, dzięki której możliwe jest bezproblemowe korzystanie z dostępnych funkcji oraz podejmowanie właściwych decyzji. Pierwszy kafelek umożliwia stworzenie personalizowanego kubka poprzez kliknięcie przycisku Do kreatora lub sprawdzenie tabeli rozmiarów klikając Sprawdź tabelę rozmiarów. Istotne w tym przypadku są również Podobne produkty (jako drugi kafelek) rekomendujące klientowi alternatywne lub dodatkowe opcje.
Tego typu praktyki warto wdrożyć do swojej strategii SEO z jednego względu – sprawiają one, że strona staje się funkcjonalna.
Jednak, żeby była w 100% użyteczna (i zoptymalizowana pod SEO), potrzebna jest rozbudowana treść. Jej implementację możesz zaplanować właśnie w niższych sekcjach witryny, w postaci danych technicznych lub opisu produktu działającego pod pozycjonowanie, jak i doświadczenia użytkowników, informując ich o najważniejszych kwestiach powiązanych z produktem.
W danych technicznych nie ma tylko tzw. suchych informacji, ale występuje także główna fraza kluczowa „kubek z własnym nadrukiem” już na samym początku wpisu. To dobra praktyka, natomiast jeśli fraza znajdzie się w środku lub na końcu (ale zostanie umiejscowiona naturalnie), również będzie w porządku (umiejscowienie słowa kluczowego nie jest aż tak ważne).
Tak samo ważne są informacje o produkcie, w których można umieścić jeszcze więcej treści pomocnej użytkownikom, ale także powiązanej z pozycjonowaniem strony.
Jeśli już przeanalizowałeś pierwszą podstronę danego konkurenta, sprawdź również innych rywali z branży, aby mieć kompleksowy pogląd na to, co trzeba dodać do strony, aby po pierwsze zarankować wysoko, a po drugie spełnić wymagania użytkowników w zakresie użyteczności serwisu.
Analiza kolejnej witryny – CupCup
Kolejną stroną z wybraną frazą kluczową do analizy jest serwis CupCup. Możesz dostrzec, że ich podstrona nieco się różni funkcjonalnościami od T-Druk. I słusznie, każda witryna powinna mieć swoje rozwiązania. Tutaj wyróżniamy przykładowo krótki opis kategorii na samej górze oraz możliwość filtrowania wyników.
Dlaczego tak jest? Ponieważ CupCup ma zdecydowanie większy asortyment kubków z nadrukiem niż T-Druk. W konsekwencji potrzebna była inna strategia SEO on-site.
Więc masz już kilka pomysłów na zaaranżowanie wybranej podstrony.
Warto też znaleźć elementy wspólne konkurentów.
Pierwszym z nich są podobne produkty – w CupCup nazwane „Rzuć okiem na to”.
Dodatkowo, zarówno CupCup, jak i T-Druk mają na swojej stronie zaimplementowane sekcje newsletterowe. Natomiast serwis CupCup zrobił to lepiej, gdyż w porównaniu do T-Druk dał 10% zniżki na pierwsze zakupy za zapisanie się do newslettera.
T-Druk umożliwia subskrypcję, ale bez korzyści – wpływa to zazwyczaj negatywnie na liczbę zapisów.
Pomysły na wdrożenie on-site
Jak widzisz, pomysłów na wdrożenia on-site jest cała masa. Musisz tylko przeanalizować konkurencję i wybrać konkretne rozwiązania, które w przyszłości przełożą się na większe zadowolenie klientów (oraz wyszukiwarek), co poskutkuje dodatkowymi zakupami w witrynie lub skorzystaniem z konkretnych usług.
Właśnie w taki sposób powinieneś planować implementacje on-site SEO, a następnie, gdy już wszystko dokładnie sobie rozpiszesz (np. na kartce), zleć to web developerowi.
Pamiętaj jednak, że analiza 3 pierwszych konkurentów to jedynie wierzchołek góry lodowej. Weryfikacja powinna być kompleksowa – najlepiej sprawdź pierwsze dziesięć wyników w SERPach lub nawet dwadzieścia, wybierając atrakcyjne praktyki SEO wspierające autorytet domeny. Do hurtowej analizy danych możesz użyć SurferSEO.
Sprawdzaj również strony innych sklepów internetowych pod kątem najlepszych praktyk – analiza konkurencji to nie wszystko!
W zależności od branży Twoi rywale mogą mieć lepsze lub gorsze pomysły na rozwiązania wdrażane w ramach strategii SEO. Przykładowo, znany już czytelnikom tego wpisu serwis e-commerce T-Druk ma wyjątkowo ubogi w design blog.
W porównaniu do przykładów ogólnopolskich lub światowych liderów e-commerce wygląda to… przeciętnie. Więc jeśli widzisz, że konkurencja nie ma ciekawych przykładów w zakresie wyglądu witryny, zasugeruj się gigantami, których serwisy (a w tym blogi) wyglądają zdecydowanie bardziej profesjonalnie.
Na kim warto się wzorować w zakresie designu i estetyki podczas analizy konkurencji?
Spośród ogólnopolskich gigantów z różnych branży wyróżniamy poniższe serwisy:
- 4F – polska marka odzieży sportowej, która stosuje minimalistyczny, nowoczesny design. 4F skutecznie buduje społeczność wokół aktywności fizycznej i inspiruje klientów do aktywnego trybu życia, co można zestawić z podejściem Gymsharka.
- Dr Irena Eris – polska marka kosmetyczna znana z eleganckiego designu i silnej identyfikacji marki premium. Eris wdraża klasyczny, estetyczny wygląd, komunikując jakość i ekskluzywność swoich produktów, podobnie jak Glossier, choć z innym targetem.
- Yes – marka biżuterii inwestująca w minimalistyczny design strony i intuicyjną nawigację, umożliwiając klientom skupić się na produktach. Podobnie jak MVMT, Yes stawia na nowoczesny, przejrzysty wygląd i filtry pomagające w łatwym przeglądaniu oferty.
- Mokosh – producent kosmetyków naturalnych, stosujący minimalistyczny, ekologiczny design, który dobrze komunikuje wartości marki. Zbliżone podejście stosuje Native, wykorzystując prostą nawigację i podkreślając zrównoważone podejście do produkcji.
- Allegro – największa polska platforma zakupowa, oferująca różnorodne funkcje ułatwiające zakupy, jak filtry kategorii, inteligentne rekomendacje czy szybkie dostawy. Można go porównać do podejścia Warby Parker, szczególnie w aspekcie personalizowanych rekomendacji.
- Reserved – marka modowa, która na swojej stronie internetowej stosuje eleganckie wizualizacje produktów i proste narzędzia filtrujące, przypominając estetykę Brooklinen. Reserved wyróżnia się również przejrzystością oferty i dostępnością szczegółowych opisów produktów.
- Answear – sklep odzieżowy z dobrze rozwiniętą stroną mobilną, oferujący interaktywne narzędzia wyboru ubrań oraz nowoczesną, przyjazną nawigację. Można go zestawić z doświadczeniami zakupowymi w stylu Everlane, gdzie transparentność i intuicyjność są bardzo istotne.
- LPP (House, Cropp, Sinsay) – różne marki w ramach LPP mają intuicyjnie zaprojektowane sklepy internetowe, wykorzystujące przyjazne UX/UI, dzięki którym łatwo przeglądać kolekcje. Sinsay na przykład, podobnie jak Bombas, angażuje użytkowników w zakupy dzięki łatwej nawigacji i przejrzystej strukturze strony.
- Kubota – polska marka kapci, która stosuje angażujące i estetyczne treści, często nawiązując do nostalgii z lat 90. Tworzy silny przekaz marki w mediach społecznościowych, nawiązując do nostalgii i autentyczności, co można zestawić z podejściem Glossier do angażowania klientów.
- Meble VOX – oferuje szeroką gamę mebli z możliwością personalizacji i inspiracjami wnętrzarskimi. Marka wprowadza również narzędzia do wizualizacji wnętrz, co jest zbliżone do podejścia Brooklinen i Warby Parker, gdzie użytkownik może dostosować produkt do swoich potrzeb.
Jak wydajna powinna być Twoja strona? Performance, czyli fundament każdej strategii SEO!
Zapoznaliśmy się wstępnie z większością elementów praktycznych, które są ważne w zakresie on-site SEO. Już wiesz, że kompleksowe podejście do optymalizacji wymaga dbałości nie tylko o dostosowanie witryny pod kątem fraz kluczowych, ale także o użyteczność serwisu – czyli jego design.
A co z szybkością strony? Jak długo może się ładować, żeby nie odstraszyć użytkownika? Przecież to jeden z elementów wpływających na jakość Twojej strategii SEO. Bez właściwie zaprogramowanej strony internetowej pod kątem UX (ang. User Experience) nie zarankujesz wysoko.
Postrzeganie szybkości ładowania przez specjalistów jest bardzo różnorodne. Przyjmujemy natomiast, że witryna powinna ładować się maksymalnie do 2 sekund, jednak 3 sekundy są jeszcze akceptowalne.
Mówiąc o przeciętnym czasie ładowania serwisu, mamy na myśli 5,5 sekundy – właśnie tyle wczytują się średnio strony internetowe. Chcąc zyskać przewagę konkurencyjną, musisz mieścić się w przedziale 1-2 sekund.
Jak widzisz, strona naszej agencji marketingowej – Semgence – ładuje się 2 sekundy. Tyle wynosi czas ładowania największego elementu w witrynie od pierwszej interakcji użytkownika z linkiem prowadzącym do serwisu.
Aby dodatkowo zaplanować wdrożenia na stronie, które wzmocnią doświadczenia użytkowników oraz SEO, przescrolluj niżej do sekcji Diagnostics.
Rozwijając poszczególne opcje, zweryfikujesz mankamenty powiązane z konkretnymi elementami, które będzie można naprawić i wdrożyć w celu ulepszenia pozycjonowania.
Na tym etapie zachęcamy do rozwinięcia swojej wiedzy z zakresu technicznego SEO, biorąc udział w kursach pozycjonowania.
Pierwszym z nich jest ogromna dawka wiedzy od PapaSEO – absolutnego lidera, jeśli chodzi o naukę pozycjonowania w Polsce.
Grzegorz Strzelec (autor kursu PapaSEO) kładzie nacisk w szczególności na techniczną optymalizację witryny. Nie brakuje tu jednak pełnych lekcji o contencie oraz link buildingu.
Jeśli nie chcesz kupować pełnego kursu, możesz zainwestować w pojedyncze lekcje, które kosztują zaledwie kilkanaście złotych za sztukę lub pojedyncze działy – ich koszt waha się w granicach kilkudziesięciu złotych za dział.
Przykładowe lekcje wyglądają następująco:
Pozycjonowania nauczyć możesz się także z Martą Gryszko (Lexy), autorką pakietów kompleksowych kursów optymalizacyjnych (SEO), których opis znajdziesz, klikając załączony link.
Jest też opcja nauki SEO z serwisem Learning SEO oferującym kompleksowy przewodnik pozycjonowania krok po kroku, składający się z następujących sekcji:
Korzystając z powyższych kursów, uzupełnisz swoją wiedzę o pozycjonowaniu i będziesz mógł w łatwy sposób kontrolować absolutnie każdy aspekt optymalizacyjny związany z pozycjonowaniem.
Przejdźmy jednak do dalszej części artykułu na temat tworzenia strategii SEO.
Skoro przebrnąłeś już przez tzw. lwią część nauki pozycjonowania, czas na dodatkowe, bardziej skomplikowane elementy.
W kolejnych wątkach dowiesz się, w jaki sposób przewidzieć i zaplanować sukces swojej strategii pozycjonowania, analizując intencje użytkowników, czyli Search Intent.
Analiza intencji użytkowników – czyli jak przewidzieć sukces strategii SEO bazując na Search Intent?
Dlaczego warto skupić się na intencjach wyszukiwania użytkowników? Ponieważ zgodnie z najnowszymi wytycznymi Google Search Quality Raters Guidelines, szczególną uwagę podczas pozycjonowania podstron (produktowych, usługowych lub blogowych) należy zwrócić właśnie na intencje użytkowników.
Słowa kluczowe mają znaczenie, ale nie takie jak kiedyś. Obecnie Twoja strona internetowa musi zawierać dokładnie to, co użytkownicy chcą na niej zobaczyć. A wymagania mogą być różne. Opierają się one o 4 popularne intencje wyszukiwania:
1. Intencja informacyjna
Użytkownik szuka odpowiedzi na konkretne pytanie lub zgłębia temat, który jest dla niego interesujący. Strona powinna dostarczać w tym przypadku wyczerpujących, szczegółowych informacji, opierając się na dogłębnych danych.
Przykłady intencji informacyjnych:
- wyszukiwanie: „Jakie są najlepsze techniki negocjacji?” – strona powinna oferować szczegółowe omówienie technik i strategii negocjacyjnych (odwiedzający jest zainteresowany zgłębieniem tematu);
- pytanie: „Dlaczego witamina D jest ważna dla zdrowia?” – treść powinna zawierać szczegółowe informacje o roli witaminy D, jej wpływie na organizm oraz źródłach (użytkownik poszukuje rzetelnych informacji zdrowotnych).
Ale jak wpiszemy samą frazę „witamina D”, wyświetlą nam się strony z intencją transakcyjną – z tego względu, że użytkownicy w tym przypadku chcą zazwyczaj kupić taki suplement.
Nie są to wówczas wpisy blogowe, a po prostu podstrony sprzedażowe.
2. Intencja nawigacyjna
Odwiedzający chce dotrzeć do określonej sekcji witryny lub konkretnej strony. W tej sytuacji warto zadbać o intuicyjny system nawigacyjny, umożliwiający szybkie odnalezienie treści, której szuka odbiorca.
Przykłady intencji nawigacyjnych:
- fraza: „Strona kontaktowa [nazwa firmy]” – użytkownik chce szybko znaleźć dane kontaktowe i być może formularz kontaktowy;
- zapytanie: „Logowanie do [nazwa banku]” – poszukiwany jest bezpośredni link do strony logowania (ułatwia szybki dostęp do konta).
3. Intencja transakcyjna
Odwiedzający planuje podjąć decyzję zakupową bądź dokonać konkretnej czynności, np. zamówić produkt lub skorzystać z usługi. Witryna musi oferować czytelne i wygodne formularze oraz łatwą nawigację, aby maksymalnie skrócić proces realizacji transakcji.
Przykłady intencji transakcyjnych:
- wyszukiwanie: „iPhone 16 Pro Max” – użytkownik jest zainteresowany szybkim zakupem konkretnego produktu (w tym przypadku iPhone 16 Pro Max);
- zapytanie: „Wynajem samochodu [miasto]” – intencja dokonania rezerwacji auta w danej lokalizacji (strona powinna oferować przejrzysty formularz wynajmu).
Jak widzisz, występuje tutaj przejrzysty formularz wynajmu:
4. Intencja komercyjna
Użytkownik jest zainteresowany porównaniem ofert, zebraniem szczegółów o produkcie czy usłudze, ale nie jest jeszcze gotowy do dokonania ostatecznego wyboru. Treści powinny zawierać szczegółowe informacje porównawcze, umożliwiające świadome podjęcie decyzji.
Przykłady intencji komercyjnych:
- wyszukiwanie: „Najlepsze smartfony do 2 000 zł” – użytkownik poszukuje porównania modeli w danym przedziale cenowym (strona powinna oferować przejrzysty ranking);
- zapytanie: „Opinie o laptopie [model]” – użytkownik jest zainteresowany recenzjami i ocenami, które pomogą mu podjąć przemyślaną decyzję zakupową;
- fraza: „Najlepsze kursy online z programowania” – intencją jest znalezienie zestawienia kursów z omówieniem ich treści i jakości (odwiedzający poszukuje rekomendacji);
- zapytanie: „Jakie konto bankowe wybrać?” – użytkownik chce znaleźć porównanie dostępnych kont bankowych (pomocne są szczegółowe zestawienia i analizy);
- wyszukiwanie: „Którą kartę graficzną kupić do gier?” – odbiorca szuka porównania modeli kart graficznych, aby dokonać trafnego wyboru.
Tak wygląda porównanie kart graficznych we wpisach z intencją komercyjną:
A tak poszczególne opisy pozwalające porównać użytkownikom konkretne rozwiązania:
Określenie search intent w praktyce – to wcale nie takie trudne, jak może się wydawać!
Intencje użytkowników w zakresie danego tematu mogą wydawać się w większości przypadków oczywiste, natomiast warto zawsze się upewnić poprzez wejście na strony konkurencji dotyczące danego tematu.
Przykładowo, wpisując „rakiety tenisowe dla dzieci” w Google, użytkownicy chcą po prostu dokonać zakupu produktu lub rozeznać się pod kątem oferty konkretnych sklepów internetowych.
Na samym końcu wyników wyszukiwania – dokładnie na dziesiątej pozycji możemy zobaczyć wpis o doborze rakiety tenisowej dla dziecka w postaci poradnika z wylistowaniem produktów, które warto rozważyć.
Jeśli byłby to klasyczny wpis blogowy – nie zarankowałby wcale. Jednak z racji tego, że artykuł firmy Babolat po części spełnia intencje transakcyjne, rankuje na dziesiątym miejscu.
Sekcja poradnikowa wpisu Babolat:
Sekcja transakcyjna wpisu Babolat:
I właśnie na takie detale musisz uważać – żeby nie zrobić wpisu komercyjnego, gdy trzeba wyłącznie transakcyjny z oferowanymi przedmiotami, bez sekcji poradnikowej:
Jeśli potrzebujesz pomocy w wyborze intencji wyszukiwania – skorzystaj z narzędzi, które to umożliwiają – np. Ahrefs czy też SEMRush.
Podstawy on-site SEO są już całkowicie za nami. Teraz pora na zaplanowanie działań off-site, które spowodują, że autorytet Twojej witryny się zwiększy, co poskutkuje wyższymi pozycjami w organicznych wynikach wyszukiwania.
Optymalizacja off-site SEO – czyli plan na budowanie linków do Twojej witryny
Na końcu tego wpisu jeszcze nie jesteśmy – i bardzo dobrze, bo musisz jeszcze przyswoić sporo wiedzy, żeby zaplanować właściwą strategię pozycjonowania. Off-site SEO to temat również bardzo techniczny, jednak wymagający od Ciebie jako właściciela strony szerokiej wiedzy w zakresie pozyskiwania backlinków (tzw. odnośników zwrotnych).
Od czego właściwie powinieneś zacząć budowanie linków? Tutaj Cię zaskoczę… od planowania – właśnie dlatego czytasz ten artykuł.
Istnieją dwie główne strategie na pozyskiwanie linków:
- analiza backlinków konkurencji i linkowanie do tych samych lub podobnych stron – sprawdź, jakie strony linkują do Twojej konkurencji i postaraj się nawiązać podobne współprace (to może obejmować analizę branżowych blogów, stron informacyjnych oraz innych powiązanych stron z wysokim autorytetem);
- broken link building – znajdź na stronach internetowych odnośniki do nieaktywnych lub usuniętych stron (tzw. broken links) i zaproponuj właścicielowi strony zamianę takiego linka na odnośnik prowadzący do Twojej witryny (jest to skuteczna metoda na pozyskiwanie linków, jeśli zapewnisz wartościowe, tematycznie powiązane treści).
Zanim przejdziemy do dalszej części wpisu, przedstawimy, w jaki sposób dokonać analizy backlinków konkurencji w narzędziu Ubersuggest.
Analiza backlinków konkurencji w Ubersuggest – jak to wygląda w praktyce?
W celu przeprowadzenia analizy backlinków konkurencji w Ubersuggest:
- zaloguj się do narzędzia;
- wejdź w sekcję Backlinks → Backlink Opportunity,
- w pierwszym prostokącie wklej adres swojej domeny, a w drugim adres konkurenta.
Po chwili ładowania zobaczysz witryny linkujące wyłącznie do strony Twojego konkurenta – tych odnośników Ci brakuje.
Co ciekawe, Ubersuggest przedstawia linki w kolejności od teoretycznie najważniejszych – z najwyższym współczynnikiem DA (ang. Domain Authority).
Dlaczego teoretycznie?
Otóż serwisy z najwyższym DA nie zawsze zagwarantują najlepsze linki, ponieważ są to często portale społecznościowe lub fora zrzeszające twórców, takie jak Github czy też Themeforest (serwis z motywami do CMSów).
Spośród linków, które znajdują się w researchu, wykorzystalibyśmy przykładowo:
- gazeta.pl,
- wprost.pl,
- raventools.com,
- screamingfrog.co.uk,
- itd.
To tylko przykłady, ponieważ dany link musi przede wszystkim pasować kontekstowo. Jeśli Twoja konkurencja może go naturalnie umieścić, np. poprzez rozwinięcie danego tematu i podlinkowanie do Twojej witryny, dany link okaże się wartościowy, skutkując zwiększeniem wartości Twojego serwisu z perspektywy Google.
Aby jednak zdywersyfikować odnośniki (czyli zróżnicować sposoby ich pozyskiwania), warto dodatkowo skupić się na konkretnych sposobach budowania odnośników.
Jakie są najlepsze sposoby pozyskiwania odnośników? 18 prostych metod!
Spośród metod na budowanie backlinków wyróżniamy:
- publikacja artykułów gościnnych – umieszczanie treści na innych serwisach, które mogą linkować do Twojej strony (idealne dla zwiększenia widoczności w branży i budowy relacji);
- link building poprzez infografiki – tworzenie infografik i udostępnianie ich w zamian za link do źródła (warto dodać na nich logo i link do strony);
- pozyskiwanie linków z katalogów branżowych – umieszczanie serwisu w renomowanych katalogach tematycznych (przydatne szczególnie przy stronach lokalnych i niszowych);
- udział w forach branżowych – aktywne uczestnictwo w dyskusjach i zamieszczanie odnośników do wartościowych zasobów (istotne, aby linki były kontekstowe i dodawały wartość);
- komentarze na blogach – zamieszczanie przemyślanych komentarzy, zawierających linki do własnych treści (blogi muszą być powiązane tematycznie z Twoją stroną);
- pozyskiwanie linków z serwisów Q&A – odpowiadanie na pytania na platformach typu Quora czy Stack Overflow, gdzie można umieścić odnośniki do eksperckich treści;
- kampanie PR i artykuły sponsorowane – publikowanie informacji prasowych oraz treści sponsorowanych na portalach z dużym zasięgiem (pożądane w szczególności w przypadku ogólnokrajowych kampanii);
- wywiady eksperckie – uczestnictwo w wywiadach na portalach branżowych i zamieszczanie linku do strony w podpisie (dobry sposób na pozycjonowanie eksperckie swojej marki);
- strategia broken link building – znajdowanie niedziałających linków na innych stronach i proponowanie własnych treści jako zamiennika (doskonała technika zwłaszcza na stronach z dużym ruchem);
- backlinki z webinariów i podcastów – udział w webinarach i podcastach, które opublikują odnośnik do Twojej strony w materiałach promocyjnych lub transkrypcjach;
- udział w konferencjach online i offline – wystąpienia na konferencjach umożliwiające umieszczenie linków do Twojej strony na listach prelegentów lub w materiałach pokonferencyjnych;
- wykorzystanie narzędzi do monitorowania marki – wyszukiwanie wzmianek o Twojej firmie i prośba o dodanie linku, jeśli autorzy zapomnieli o odnośniku (efektywny sposób na podtrzymanie reputacji – możesz do tego użyć narzędzia Brand24);
- tworzenie unikalnych badań i raportów – publikowanie raportów branżowych, analiz czy badań, które mogą być cytowane przez inne serwisy;
- content marketing w postaci e-booków – oferowanie darmowych e-booków do pobrania, gdzie strony udostępniające treść zamieszczą link zwrotny;
- linki z social media – promowanie treści na profilach w mediach społecznościowych z odnośnikami do witryny (nawet „nofollow” mogą budować autorytet marki);
- wpisy na witrynach typu „listicles” – dodawanie swojej strony do artykułów listowych np. „10 najlepszych…” w branży (świetne pod kątem budowania rozpoznawalności);
- uzyskiwanie linków przez konkursy i giveaway – organizacja konkursów, gdzie uczestnicy muszą np. linkować do Twojej strony lub wspomnieć o niej w social media;
- linki z witryn uczelni i instytucji publicznych – współpraca z uniwersytetami czy instytucjami, które mogą umieścić odnośnik do Twojej strony w swojej witrynie.
I w taki sposób powinieneś rozplanować działania off-site. Regularność zdobywania linków jest kluczowa, ale nie najważniejsza. Warto jednak, aby częstotliwość pozyskiwania odnośników wartościowych z punktu widzenia Google (również nofollow) nie była niższa niż 2-4 linki miesięcznie.
Więc co zrobić, gdy już strategia SEO została przez Ciebie zaplanowana? Należy konsekwentnie implementować założone rozwiązanie, a po 3-6 miesiącach przeanalizować rezultaty podjętych działań i ewentualnie zmodyfikować strategię pozycjonerską zgodnie z wnioskami wyciągniętymi z analizy efektów.
Analiza rezultatów strategii SEO
Rezultaty strategii SEO można analizować na dziesiątki sposobów. Pierwszym z nich (jaki polecamy najbardziej) jest monitoring witryny w Ahrefs. Jak już wspomnieliśmy wcześniej – wystarczy wyłącznie raz wykupić najtańszy pakiet tego narzędzia, podpiąć swoją domenę, a następnie można zrezygnować z subskrypcji. Dzięki temu pozycje słów kluczowych w Twojej witrynie będą monitorowane całodobowo przez nieograniczony czas – bez konieczności wykupowania subskrypcji co miesiąc.
Analiza efektów SEO w Ahrefs
Wstępna analiza witryny w Ahrefs wygląda następująco:
Po przejściu do szczegółów domeny zweryfikujesz ruch w witrynie, liczbę backlinków oraz pozycje fraz kluczowych.
Aby przeanalizować słowa kluczowe, wejdź w sekcję Keywords. Będą tu pojawiały się regularnie aktualizowanie frazy dotyczące Twojej witryny z niezbędnymi szczegółami pozwalającymi ocenić efektywność strategii SEO.
Aby przeanalizować backlinki w narzędziu Ahrefs, wejdź w sekcję Backlink profile → Backlinks, a następnie zweryfikuj, które domeny linkują do Twojej strony.
Pamiętaj jednak, że płatne narzędzia SEO typu Ahrefs, Ubersuggest czy też Senuto (polski instrument SEO) są tylko wierzchołkiem góry lodowej. Powinieneś również korzystać z domyślnych narzędzi podpiętych do Twojej domeny – mowa oczywiście o Google Search Console oraz Google Analytics 4.
Analiza efektów SEO w Google Search Console
Google Search Console to bardzo miarodajne narzędzie z perspektywy SEO. Przykładowo, w zakładce Performance, zobaczysz:
- liczbę kliknięć (czyli wejść do Twoich podstron),
- wyświetlenia Twojej strony w wyszukiwarce,
- współczynnik klikalności,
- średnią pozycję w organicznych wynikach wyszukiwania.
Możesz także przeklikać się przez poniższe zakładki:
- queries,
- pages,
- countries,
- devices,
- search appearance,
- dates.
Przedstawiają one liczbę kliknięć i wyświetleń w kontekście konkretnych zapytań, podstron, krajów, urządzeń itd.
Jeśli chodzi o Google Search Console, warto także regularnie spoglądać w zakładkę Indexing → Pages. Sprawdzisz w tym przypadku stopień indeksacji serwisu i będziesz mógł podjąć odpowiednie kroki w celu przyspieszenia indeksacji witryny.
W GSC znajdziesz również pole z linkami wewnętrznymi oraz zewnętrznymi, które pomoże Ci sprawdzić stan odnośników w Twojej witrynie.
Analiza rezultatów strategii SEO w Google Analytics 4
Rezultaty strategii SEO zmierzysz również w Google Analytics 4. Pamiętaj natomiast, że nie jest to alternatywne rozwiązanie, a dodatkowa opcja, która wskaże jeszcze więcej detali z zakresu efektywności pozycjonowania.
Wchodząc do GA4, zobaczysz ekran główny z następującymi szczegółami:
- active users,
- event count,
- new users.
Wywnioskujesz na tym poziomie, ilu nowych użytkowników przybyło do Twojej witryny z różnych źródeł. Aby je poznać, wejdź w sekcję Life Cycle → Acquisition → Traffic Acquisition.
Znaczenie poszczególnych kolumn i wierszy:
Total oznacza podsumowanie całego ruchu na stronie we wszystkich kanałach źródłowych. Wartości pokazują liczbę sesji, liczbę użytkowników, współczynnik konwersji, średni czas trwania sesji, średnią liczbę stron na sesję, łączną liczbę odsłon oraz współczynnik odrzuceń.
Kanały ruchu:
- Direct (Ruch bezpośredni) – sesje wygenerowane przez bezpośrednie wejście na stronę (np. użytkownicy wpisujący adres URL strony bezpośrednio w przeglądarce).
- Organic Search (Ruch organiczny z wyszukiwarek) – sesje, które pochodzą z wyników organicznych wyszukiwarek (np. Google, Bing).
- Referral (Ruch polecający) – sesje pochodzące z linków na innych stronach internetowych (polecenia).
- Unassigned (Nieprzypisany) – sesje, które nie zostały przypisane do żadnego konkretnego źródła ruchu.
- Organic Social (Ruch organiczny z mediów społecznościowych) – sesje pochodzące z mediów społecznościowych (np. Facebook, Twitter), gdzie ruch nie został skierowany przez płatne kampanie.
Kolumny:
- liczba sesji – całkowita liczba sesji w danym kanale ruchu;
- liczba użytkowników – całkowita liczba użytkowników, którzy wygenerowali sesje;
- współczynnik konwersji – procent sesji zakończonych pożądanym działaniem (np. zakupem).
- średni czas trwania sesji – średni czas trwania jednej sesji.
- średnia liczba stron na sesję – średnia liczba odwiedzonych stron podczas jednej sesji;
- łączna liczba odsłon – całkowita liczba stron odwiedzonych w trakcie wszystkich sesji;
- współczynnik odrzuceń – procent sesji zakończonych po odwiedzeniu jednej strony (bounce rate).
I to właściwie jest wszystko, co powinieneś wiedzieć, aby kompleksowo zweryfikować rezultaty swojej strategii SEO.
Głównym punktem odniesienia w pozycjonowaniu powinien być przede wszystkim ruch organiczny w Twojej witrynie – im więcej odwiedzin z Google (lub innych wyszukiwarek), tym większe prawdopodobieństwo na maksymalizację zysków Twojego przedsiębiorstwa.
Zwracaj również uwagę na pozycje słów kluczowych – im więcej fraz masz w TOP 10 (a najlepiej w TOP 3), tym większa szansa na konwersję.
Tak wygląda analiza pozycji keywordów w Ubersuggest:
Dodatkowo, w Semgence regularnie analizujemy, które witryny są odwiedzane najczęściej – i Tobie też to polecamy.
Podsumowując, aby skutecznie weryfikować informacje związane z rezultatami, jakimi wyróżnia się Twoja strategia SEO, musisz postawić na następujące narzędzia:
- Ubersuggest (lub Ahrefs czy też Senuto),
- Google Search Console,
- Google Analytics 4.
Teraz czas na ostatni etap – czyli w jaki sposób utrzymywać i poprawiać rezultaty pozycjonowania, nie pozwalając konkurencji wyprzedzić Twojej strony w SERPach (ang. Search Engine Results Pages).
Regularne aktualizacje
Dobre praktyki Google mówią o tym, żeby nie tylko tworzyć content czy też implementować konkretne rozwiązania w witrynie, ale także dbać o tzw. bycie na czasie. Czyli jeśli widzisz, że na dany temat powstały nowe statystyki, a konkretne praktyki są nieaktualne – dokonaj zmian w konkretnym wpisie blogowym lub na wybranej podstronie.
Sugeruj się w tym przypadku nie tyle Google, co najzwyczajniej przydatnością dla użytkowników. Ponieważ jeśli Twoja witryna będzie wartościowa internautom, Google również zobaczy w niej potencjał i zarankuje ją wyżej.
Aktualizacje nie muszą być częste i bardzo kompleksowe, ale jeśli będziesz aktualizował najważniejsze wpisy blogowe co 4-6 miesięcy, z pewnością zobaczysz rezultaty w postaci wyższych pozycji w SERPach.
„Proces tworzenia jest ważny, jednak bez świadomości tego, że konieczne są regularne aktualizacje, nie zajdziesz daleko. Dotyczy to contentu, ale również struktury witryny, jej wydajności, a także bezpieczeństwa. Wszystko robi się w celu sprostania wymaganiom użytkowników, którzy finalnie oceniają, czy chcą z niej korzystać”. – Paweł Gontarek, CEO Semgence.
Podsumowanie
Dobrnąłeś do końca. W takim razie zaplanowanie kompleksowej strategii SEO nie powinno sprawiać Ci takiego problemu, jak przed zapoznaniem się z tym wpisem.
Mimo że jest to skomplikowany proces, przynajmniej wiesz, w jaki sposób do niego podejść, aby uzyskać satysfakcjonujące rezultaty przekładające się na zyski. Bo pamiętaj, że wypozycjonować konkretne frazy (szczególnie niszowe) nie jest trudno.
Ale co zostanie po pozycjonowaniu, jeśli dane wyrażenia nie spowodują, że Twoja firma zarobi więcej?
Tylko i wyłącznie ruch organiczny, który nie zwiększy zysków w perspektywie długofalowej.
W konsekwencji samo w sobie zwiększenie ruchu organicznego może spowodować zazdrość konkurencji, ale niekoniecznie Twój sukces.
Wniosek z tego jeden: Skup się na doborze fraz kluczowych wpasowujących się w Twoje oczekiwania biznesowe, przyciągających odpowiednią grupę docelową. A żeby to zrobić, musisz określić buyer personę – czyli profil swojego idealnego klienta.
Następnie należy w pełni wykorzystać potencjał narzędzi do keyword researchu (np. Ubersuggest, Ahrefs czy też Senuto).
W ten sposób zapewnisz sobie fundamenty, na których oprzesz planowane działania SEO.
Dobór fraz kluczowych to etap wymagający od Ciebie najwięcej wysiłku, okazujący się absolutnie najważniejszym krokiem. Sprawi on, że nawet mały ruch w witrynie poskutkuje znaczącym współczynnikiem konwersji.
Bo to finalnie konwersja ocenia skuteczność biznesową Twojej strategii SEO. Ruch organiczny jest wyłącznie punktem odniesienia… który nie zawsze stanowi o sukcesie lub porażce.
Jeśli masz pytania – pozostajemy do dyspozycji w sekcji komentarzy! A jak mało Ci wiedzy możesz skorzystac z poradnika Google dostępnego tutaj.