Łatwość użytku i wszechstronność zastosowań — te cechy sprawiają, że wiele osób chce założyć swój sklep internetowy na WordPressie. Jeśli należysz do tej grupy przyszłych sprzedawców, poniżej przedstawiamy kompletny poradnik, z którego dowiesz się, jak się zabrać za budowanie własnej strony sprzedażowej na WP.

Sklep internetowy WordPress — co będzie mi potrzebne na start?

Mimo że strony internetowe WordPress tworzy się naprawdę łatwo, to wiele osób uważa ten proces za dość wymagający. W rzeczywistości trudny jest tylko początek, gdy trzeba skonfigurować całe środowisko do pracy. Na tym wstępnym etapie potrzebujesz:

  1. Wykupić domenę — adres strony, który ją identyfikuje w internecie (przykłady domen:  Semgence.pl, Facebook.com);
  2. Wykupić hosting — usługa, w ramach której dostawca oferuje Ci przestrzeń serwera  na wszystkie pliki Twojej strony. Każda strona w internecie jest umieszczania na serwerach. Gdy użytkownik wpisze jej adres, wtedy serwer wysyła stronę do przeglądarki użytkownika (to duże uproszczenie, bez wchodzenia w szczegóły);
  3. Wykupić Certyfikat SSL — jest to certyfikat, który zapewnia bezpieczeństwo przesyłu poufnych danych między serwerem strony a przeglądarką użytkownika;
  4. Dokonać instalacji WordPress na serwerze — gdy masz już powyższe składniki, możesz zainstalować WordPress na swoim serwerze.
  5. Zainstalować motyw WordPress kompatybilny z WooCommerce — w skrócie mówiąc: szablon nadający określony wygląd stronie Twojego sklepu na WP;
  6. Zainstalować WooCommerce — zainstalować wtyczkę, która pozwoli Ci prowadzić sprzedaż na WordPress;
  7. Skonfigurować bramkę płatności — usługę, dzięki której w Twoim sklepie będą dostępne szybkie płatności online takie jak: płatność kartą i przelewem elektronicznym, BLIK i pozostałe portfele płatnicze;
  8. Połączyć Twój sklep z usługami kurierskimi;

Powyższe kroki wydają Ci się przerażające? Spokojnie — to tylko na pozór wygląda groźnie. W rzeczywistości z zakładaniem sklepu na WordPress powinien poradzić sobie nawet laik. Gdyby okazało się, że zadanie Cię przerasta, możesz poprosić administratora serwera, aby przeprowadził instalację WordPress za Ciebie. Sugerujemy jednak zachować wytrwałość — samodzielne zakładanie sklepu na WP to cenna lekcja. Ta wiedza przyda Ci się na etapie zarządzania swoją stroną sprzedażową.

Wybór domeny i hostingu pod sklep na WP

W tym tekście pominiemy kwestie związane z Twoimi biznesowymi decyzjami. Skupimy się na zakładaniu sklepu WordPress w ujęciu bardziej technicznym. Jeśli interesują Cię sprawy ogólne, sprawdź ten artykuł: Od czego zacząć budowę sklepu internetowego?

Jak już wspomnieliśmy na wstępie — zakładanie sklepu internetowego na WordPress należy zacząć od wykupienia hostingu i domeny. Nie chcemy tutaj promować usług żadnego z dostawców, ale możesz sprawdzić w Google, jak wybrać odpowiedni hosting i domenę pod sklep internetowy na WordPressie.

Gdy zamówisz miejsce na serwerze (hosting) i domenę, przychodzi czas, aby je powiązać ze sobą. Tak jak było wspomniane, gdyby okazało się to zbyt trudne dla Ciebie, pracownik obsługi klienta firmy hostingowej zrobi to za Ciebie. 

Przeczytaj:  Ile kosztuje zlecenie stworzenia strony WWW?

Jeżeli chodzi o płatność za hosting, nie musisz od razu zamawiać usługi — hostingodawcy najczęściej oferują bezpłatny okres próbny — 14-dniowy, a niekiedy nawet 30-dniowy. Przez ten czas możesz samodzielnie skonfigurować swój sklep na próbę.

Instalacja sklepu WordPress na serwerze

Gdy już masz połączony hosting z domeną, możesz przejść do instalacji i konfiguracji WordPressa na serwerze. Ten krok można wykonać na dwa sposoby.

  1. Automatyczna instalacja WordPress: jeśli chcesz szybko rozpocząć pracę nad swoim sklepem internetowym, wystarczy, że automatycznie zainstalujesz WP za pomocą autoinstalatora. Nie powinno Ci to zająć więcej czasu niż 5 minut.
  2. Ręczna instalacja WordPressa na serwerze (dla bardziej zaawansowanych użytkowników): aby zainstalować ręcznie WordPress na serwerze, należy pobrać pliki WordPress z tej strony: https://wordpress.org/download/, następnie utworzyć bazę danych na serwerze, którą połączysz ze swoim sklepem na WordPress.

Jeśli nie jesteś osobą techniczną, nie warto sobie zaprzątać głowy drugą metodą instalacji WP pod sklep internetowy. 

Podstawowa konfiguracja WordPress

Gdy zainstalujesz WordPress na serwerze, czas przejść do panelu strony i rozpocząć konfigurację Twojego przyszłego sklepu. Nie poświęcimy zbyt dużo miejsca na ten etap zakładaniu sklepu. Musisz pamiętać o:

  • Ustawieniach nazwy strony;
  • Ustawieniach przyjaznych pozycjonowaniu adresów URL;
  • Ustawieniach strony głównej i strony blogowej;
  • Wyborze strony głównej dla Twojej witryny;

Zanim przejdziesz do konfigurowania swojego sklepu, zainstaluj motyw WordPress. Pamiętaj, że musi on być kompatybilny ze wtyczką WooCommerce — była o niej mowa we wstępie artykułu. WooCommerce jest koniecznym składnikiem podczas zakładania sklepu na WordPressie. Gotowy motym możesz kupić tutaj: https://themeforest.net/category/wordpress

Dobrym wyborem może być motyw Kadence — za sprawą dodatkowych nakładek, sprawdzi się on w sklepie internetowym praktycznie w każdej kategorii produktowej. Do tego działa on szybko. 

Zanim przejdziemy do spraw związanych z konfiguracją sklepu na WP, sugerujemy dodać do strony najważniejsze wtyczki WordPress. Na tej liście na pewno musi znaleźć się wtyczka do działań SEO — może to być Rank Math. 

Instalacja WooCommerce pod sklep internetowy na WordPress

Po zainstalowaniu motywu i ustawieniu wyglądu strony możemy przejść do zadań związanych z funkcjonalnościami sprzedażowymi. Pierwszym i najważniejszym krokiem będzie tu instalacja wtyczki WooCommerce. 

Dodaje się ją do strony tak samo jak każdy inny plugin WordPress. Funkcjonalności tego rozszerzenia pozwalają na prowadzenie sprzedaży w sklepie internetowym WordPress. Do najważniejszych z nich należą:

  • Zarządzanie produktami w sklepie;
  • Możliwość dodania koszyka zakupowego do sklepu WordPress;
  • Konfiguracja własnych produktów przez klientów;
  • Dodawanie szybkich płatności do sklepu;
  • Analityka sprzedaży;
  • Ustawianie promocji i rabatów;
Przeczytaj:  WooCommerce - co to? Czy warto poznać tę platformę?

Powyższe opcje to zaledwie wąski zakres pełnych możliwości WooCommerce. Na rynku jest wiele rozszerzeń, które zwiększają funkcjonalności WooCommerce, jednak to temat na osobny artykuł. Możesz więcej poczytać na ten temat tutaj Najlepsze wtyczki dla WooCommerce

Podstawowa konfiguracja sklepu na WooCommerce

Gdy zainstalujesz wtyczkę WooCommerce na swojej stronie, należy ją skonfigurować. W pierwszej kolejności trzeba dodać najważniejsze dane dotyczące Twojej firmy. 

Sklep internetowy na WordPressie

Pierwszy krok obejmuje podanie takich danych jak: nazwa sklepu, rodzaju działalności i lokalizacja. 

Sklep internetowy na WordPressie

Po uzupełnieniu tych wstępnych informacji można przejść do kolejnego kroku, w którym możemy dodać produkty, skonfigurować płatności, ustawić podatki i personalizować sklep. 

Sklep internetowy na WordPressie

Sugerujemy jednak w tym momencie pominąć ten krok. Zamiast tego przejść do zakładki WooCommerce → Ustawienia. Tam skonfigurować najważniejsze informacje dotyczące firmy i sklepu. 

Sklep internetowy na WordPressie

W tej zakładce podajemy takie informacje jak adres firmy, waluta obsługiwana w sklepie, kraje, do których zamierzamy prowadzić sprzedaż. 

W ustawieniach również konfigurujemy metody wysyłki, formy płatności i ustawiamy wszystkie szczegóły dotyczące sprzedaży. W tym poradniku na temat zakładania sklepu internetowego WordPress pominiemy poszczególne ustawienia. Każda z opcji jest tutaj intuicyjnie przedstawiona i opisana. 

Dodawanie produktu w sklepie WooCommerce

Gdy już skonfigurujemy ustawienia dotyczące sprzedaży w sklepie, można przystąpić do umieszczania produktów w sklepie WordPress. Aby to zrobić, należy udać się do zakładki Produktu → Dodaj nowy.

Sklep internetowy na WordPressie

W najnowszej wersji WooCommerce dodawanie produktów odbywa się poprzez uzupełnienie informacji w 4 zakładkach — ogólne, cennik, magazyn, wysyłka. W tym miejscu również ustawiamy stany magazynowe danego produktu. 

Zakładanie sklepu na WordPress — wtyczki do integracji

zakładając sklep na WP, trzeba pamiętać o najważniejszych integracjach. Obowiązkowo musimy skonfigurować na stronie płatności online. Z tego względu pierwszą konieczną wtyczką będzie ta, która pozwoli powiązać sklep z bramką płatności określonego dostawcy. 

Równie istotna jest integracja z firmami kurierskimi lub brokerami. Brokerzy kurierscy to firmy, które mają umowę z wieloma kurierami i są w stanie sprzedawcom zaoferować atrakcyjne warunki obsługi logistycznej.

Wykonanie powyższych kroków pozwoli rozpocząć już sprzedaż. Trzeba jednak pamiętać, że sklep internetowy WordPress musi działać zgodnie z prawem. Oznacza to, że należy spełnić wszystkie wymogi wynikające z RODO. Zagadnienie to wykracza jednak poza zakres tego tekstu.

Sklep internetowy na WordPressie – jak założyć go samemu? — podsumowanie

Mamy nadzieję, że już masz pewne wyobrażenie na temat zakładania sklepu na WordPress. Wiesz też, jak ten proces przebiega krok po kroku i które rozszerzenia są konieczne, aby prowadzić sprzedaż na WordPress i WooCommerce. Jeśli jednak nadal obawiasz się samodzielnej pracy nad własnym sklepem WP, możesz się do nas odezwać — ustalimy wszystkie szczegóły Twojej platformy sprzedażowej WordPress i przystąpimy do jej realizacji.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *