Jak sprawdzić historię adresu domeny, kiedy zastanawiasz się nad kupnem domeny internetowej. Bo skoro to może być używana domena, to warto sprawdzić jej historię! Może się okazać, że wcześniejszy właściciel postawił na niej stronę WWW o wątpliwej renomie. Zweryfikuj wiek i nazwę domeny. Dowiedz się, jak to zrobić!

Sprawdzenie wieku domeny

Zastanawiałeś się kiedyś nad tym, jaka jest historia domeny, na której stoi Twoja strona? Analiza historii domeny pozwala ocenić jej reputację i wartość, a także zidentyfikować potencjalne ryzyka. Czy jesteś jej pierwszym właścicielem, czy może, zanim trafiła w Twoje ręce, przez wiele lat podpięta była pod nią zupełnie inna witryna? Na pierwszy rzut oka może się to wydawać bez znaczenia, przecież liczy się tylko tu i teraz. Jednak nie do końca tak jest.

W efekcie pozycjonowania serwisu metodami chociażby Black Hat SEO w przeszłości na domenę mogła zostać nałożona kara ręczna. W niektórych przypadkach taki filtr to jeszcze nie koniec świata. Można spróbować zrzec się szkodliwych linków i wysłać prośbę do Google o ponowną weryfikację. Zdarzają się jednak sytuacje, w których takie działania są po prostu nieopłacalne. Co w takim przypadku? Najlepiej będzie zarejestrować zupełnie nową nazwę.

W jaki sposób zweryfikować wiek domeny?

Nie chodzi nawet o to, czy dana domena ma miesiąc, rok czy aktywna była przez ostatnią dekadę. Istotny jest jej potencjał biznesowy – to, przez jaki czas prowadzone były na niej aktywne działania związane np. z publikacją contentu czy link buildingiem. Wiek domeny możesz sprawdzić, korzystając z darmowych narzędzi.

Wiek i historię danej domeny możesz oszacować na przykład na podstawie jej historii w narzędziu Ahrefs – wykres pokazuje historię SEO czyli można stwierdzić kiedy zaczęła się jej przygoda z SEO i kiedy zakończyła – domena stała się tak zwaną expirką.

wiek i historia domeny zweryfikowana za pomocą ahrefs

Sprawdzenie nazwy domeny

Kolejna kwestia, którą powinieneś zweryfikować, zanim będziesz rejestrować domenę, to jej nazwa. Sprawdzenie dostępności i historii danej domeny jest kluczowe przed jej rejestracją. To bardzo istotny element z punktu widzenia planowania i realizacji późniejszej strategii SEO. Konkretnie, chodzi o to, czy adres Twojej strony internetowej będzie zawierał frazę bezpośrednio powiązaną z branżą, w której działasz. Niektórym bardzo zależy na tym, aby taka fraza znalazła się w adresie.

Użytkownik, widząc taki link, od razu będzie wiedział, jaka jest tematyka strony, na którą za chwilę zostanie przeniesiony. Problem jednak może pojawić się w sytuacji, gdy domena ze słowem kluczowym typu exact match w nazwie będzie miała niewłaściwe zróżnicowanie anchorów w profilu linków. Jeśli kotwice również będą frazami exact match, wówczas znacznie wzrasta ryzyko otrzymania filtra.

Jeśli jeszcze nie masz pomysłu na to, pod jakim adresem zarejestrować stronę internetową, to skorzystaj z wyszukiwarki wolnych domen. Konstruując nazwę, weź pod uwagę, aby była ona możliwie krótka i łatwa do zapamiętania. Nie chcesz przecież, aby Twój potencjalny klient musiał mierzyć się z łamańcem językowym za każdym razem, gdy będzie chciał ją wpisać w pasek przeglądarki internetowej.

Sprawdzenie adresów IP na tym samym serwerze

Kolejna kwestia, która bez wątpienia jest warta uwagi, to sąsiedztwo adresów IP znajdujących się na tym samym serwerze. Analizując historię związaną z daną domeną, można zidentyfikować potencjalne problemy. Dlaczego jest to tak ważne? Doskonale wiesz, że hałaśliwy sąsiad, który nocami imprezuje i nie szanuje prywatności innych osób, to towarzystwo, którego warto unikać za wszelką cenę. Z domenami jest podobnie – są takie, które można określić mianem toksycznych. Przebywanie w ich bezpośrednim sąsiedztwie może skutkować obniżeniem pozycji w rankingu Google.

Webarchive – Wayback machine

Podróże w czasie to motyw znany przede wszystkim z filmów fantasy. Ich bohaterowie bez większego problemu przenoszą się pomiędzy teraźniejszością, przeszłością i przyszłością. Gdyby tak mieć magiczną różdżkę, dzięki której można by było sprawdzić, jak wyglądała strona podpięta pod konkretną domenę kilka lat temu… Zaraz! Taka różdżka nie jest Ci potrzebna, przecież masz Wayback Machine!

jak sprawdzić historię domeny narzędziem wayback machine - web archive

Pod adresem internetowym web.archive.org znajdziesz kopie stron internetowych z przeszłości. Co ważne, nawet jeśli strony WWW już dawno nie ma, to jej archiwalna kopia jest przechowywana i wciąż możesz ją sprawdzić.

Chcesz dowiedzieć się, jak wyglądała strona kilka lat temu? Dzięki Wayback Machine możesz do woli wyszukiwać witryny z przeszłości. Narzędzie udostępnia podgląd zarówno strony głównej serwisu, jak i zaindeksowanych podstron. Analizując, w jaki sposób na przestrzeni miesięcy i lat zmieniała się witryna, pozyskasz cenne informacje nie tylko o trendach UX, ale również o stosowanej strategii pozycjonowania. Zweryfikujesz m.in. to, w jakim stopniu (i czy w ogóle) dana strona była zoptymalizowana.

Zanim zdecydujesz się na zakup domeny, pamiętaj o tym, aby sprawdzić dostępność, przeanalizować historię i zweryfikować nazwę. Może się okazać, że wybrana domena nie jest najlepszym rozwiązaniem i w takim przypadku lepiej będzie poszukać innej opcji. Niewłaściwa inwestycja nie tylko utrudni działania SEO, lecz także może uniemożliwić zdobycie zadowalających pozycji strony w wynikach wyszukiwania. Nowa domena internetowa powinna zwiększać potencjał pozycjonowania, a nie go hamować, np. przez filtr.

Sprawdzenie historii domeny to pierwszy krok, który warto wykonać jeszcze przed jej rejestracją. Istotna jest nie tylko nazwa, lecz także jej wiek. Kupienie kota w worku może mieć opłakane skutki dla SEO.

Podobne wpisy