Ranking najpopularniejszych systemów do tworzenia stron internetowych od lat wygrywa system WordPress. Mimo to dużą popularnością cieszy się oprogramowanie Wix. W tym tekście chcemy przedstawić mocne i słabe punkty obu rozwiązań. Na końcu podzielimy się naszymi przemyśleniami na temat wyboru między WordPress i Wix.
Zalety systemu WordPress
Nie będziemy w tym artykule omawiać, czym dokładnie jest WordPress. Jeśli chcesz lepiej poznać to narzędzie, sprawdź ten artykuł: Czym jest WordPress? Poniżej od razu przejdziemy do mocnych stron tego narzędzia. Jest ich sporo. Nie bez powodu WP jest najpopularniejszym oprogramowaniem do tworzenia stron — ponad 800 milionów stron korzysta z tego CMS-a.
Bezpłatny dostęp
WordPress jest oprogramowaniem typu open source — oznacza to, że każdy może bezpłatnie je pobrać i dowolnie modyfikować jego kod źródłowy. Wystarczy pobrać oprogramowanie bezpłatnie na stronie WordPress.org, by móc za chwilę cieszyć się swoją witryną internetową.
Aby strona na WP miała atrakcyjny wygląd, trzeba zainstalować na niej wybrany wcześniej motyw WordPress. Motywy to zbiory skryptów i plików, które odpowiadają za wygląd witryny. Na rynku jest wiele bezpłatnych motywów. Dodatkowo, jeśli chcesz wdrażać różne funkcjonalności na Twojej strony WP, potrzebne będą Ci wtyczki WordPress. Wtyczki są skryptami, które rozszerzają działanie strony — możesz przy użyciu wtyczki dodać np. atrakcyjnie wyglądającą galerię zdjęć lub formularz kontaktowy.
W repozytorium wtyczek WordPress jest wiele bezpłatnych rozwiązań. Tak więc możesz stworzyć atrakcyjną stronę w pełni bezpłatnie.
Łatwość edycji strony
Za sprawą dostępnych w WordPressie kreatorów stron typu „przeciągnij i upuść” każda osoba — nawet bez umiejętności technicznych — poradzi sobie z edycją wyglądu strony. Najczęściej wystarczy wybrać z listy elementów dowolny rodzaj, np. zdjęcie, akapit, czy też formularz kontaktowy i przenieść go w dowolne miejsce na stronie.
Nawet jeśli edycja strony będzie dla Ciebie zbyt trudnym wyzwaniem, w internecie łatwo możesz znaleźć pomoc ze strony doświadczonych użytkowników WP.
Wszechstronność zastosowań
Na WP możesz postawić stronę dowolnego typu — wizytówkę firmową, bloga, sklep internetowy lub aplikację mobilną. Z tą cechą wiąże się ważna korzyść — mowa o skalowalności. Przygodę z WP możesz zacząć od prowadzenia hobbystycznego bloga, który z czasem przerodzi się w dobrze zarabiający sklep internetowy a być może nawet apkę mobilną.
Aby założyć sklep na WordPress, musisz zainstalować oprogramowanie WooCommerce — rozszerzenie, które pozwoli Ci umieszczać produkty na stronie, dodawać funkcjonalność koszyka zakupowego.
Dobre warunki do pozycjonowania
WP świetnie nadaje się do pozycjonowania. Wybór właściwego motywu i kilka działań optymalizacyjnych pozwalaj osiągać wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania. W repozytorium WordPressa jest wiele wtyczek, które pozwalają optymalizować elementy z obszaru SEO onsite — łatwo można ustawiać adresy URL przyjazne pozycjonowaniu, tworzyć meta tagi, a nawet optymalizować zdjęcia i grafiki.
To sprawia, że właściciele stron na WordPress mogą cieszyć się wysokimi pozycjami w wynikach organicznych Google.
Wady WordPress
Jeszcze się taki nie narodził, co by każdemu dogodził… WordPress na pewno tym kimś (lub czymś) nie jest. Niektórzy twierdzą, że WP to kiepskie rozwiązanie. Pochylmy się zatem nad minusami tego systemu zarządzania treścią.
Zagrożenia związane z atakami na stronę
Sam w sobie WordPress jest względnie dobrze przygotowany na ewentualne zagrożenia ze strony hakerów. Niestety motywy i wtyczki są częstym źródłem podatności ułatwiających niepożądany dostęp do Twojej witryny. Korzystając z tego systemu zarządzania treścią musisz pamiętać o regularnych aktualizacjach — zarówno samego WP, jak i wtyczek oraz motywów.
Zaawansowane rozwiązania mogą wymagać pomocy programisty
Mimo że WP daje ogromną swobodę tworzenia stron, to niekiedy pewne rozwiązania przekraczają możliwości przeciętnego właściciela strony. Wtedy konieczna może się okazać ingerencja doświadczonego web developera.
Konieczność instalacji na serwerze
Aby cieszyć się swoją stroną w internecie, trzeba najpierw skonfigurować ją na serwerze i połączyć z domeną. Ten fakt sprawia, że niektóre osoby zniechęcają się do WP — chociaż to zadanie wcale nie jest skomplikowane. Z drugiej strony zawsze można poprosić pracownika firmy hostingowej, aby za nas zainstalował na hostingu WordPress. W znakomitej większości przypadków nie będzie z tym problemu.
Zalety oprogramowania Wix
Wix to narzędzie dostarczane w modelu abonenckim. Właściciel strony płaci twórcy oprogramowania określony abonament — w zamian za to otrzymuje prawie że gotową stronę. Po tym krótkim opisie można stwierdzić, że to idealne rozwiązanie. Niezupełnie — ale, żeby nie było tak negatywnie, na początku zaczniemy od mocnych stron tego systemu.
Atrakcyjny wygląd stron
Projektanci zaangażowani w rozwój Wix tworzą makiety stron, które odpowiadają nowoczesnym trendom UX. Decydując się na Wix, możesz mieć pewność, że otrzymasz dobrze wyglądającą stronę.
Kreator stron internetowych Wix
Niektórzy twierdzą, że Wix jest łatwiejszy w użyciu niż WordPress. Trudno się zgodzić z tym twierdzeniem. Z myślą o niedoświadczonych użytkownikach — zarówno w Wix, jak i WordPress — dostępne są narzędzia do tworzenia stron oparte o graficzny interfejs. To sprawia, że każdy może elastycznie ustawiać wygląd strony.
Wsparcie klienta
Jak w przypadku każdego rozwiązania abonamentowego, użytkownicy mogą skorzystać z pomocy technicznej oferowanej przez Wix. Jest ona dostępna dla właścicieli witryny Wix, którzy mają aktywny abonament.
Wady Wix
Poniższe wady sprawiają, że WordPress pokonuje Wix. Zaraz się przekonasz, dlaczego uważamy, że WP to faworyt tego pojedynku.
Cena
Niestety cena jest tym elementem oferty, który w dużym stopniu sprawia, że tworzenie stron przy użyciu aplikacji Wix jest nieopłacalne. Aby cieszyć się w pełni funkcjonalną witryną, warto sięgnąć po najwyższy pakiet premium Wix — jego cena w momencie, gdy powstaje ten artykuł, wynosi 108 zł za miesiąc. Lepszym wyjściem jest samodzielne zbudowanie witryny od podstaw na WP.
Na pewno WordPress jest lepszy pod kątem ceny, jeżeli chodzi o porównanie. Po prostu WordPress jest darmowy — jeśli uznasz po chwili, że nie zamierzasz rozwijać swojej witryny, wtedy stracisz jedynie swój czas.
Brak szans na wysokie pozycje w Google
W przypadku Wix pozycjonowanie jest praktycznie niemożliwe. Jako agencja zajmująca się tworzeniem stron na WP możemy być lekko stronniczy w naszej opinii, dlatego poniżej zamieszczamy screen z opiniami ekspertów SEO — dodanymi na facebookowej grupie poświęconej pozycjonowaniu stron.
Jeśli ktoś chce pozycjonować stronę i zastanawia się nad kwestią: WordPress czy Wix — odpowiedź może być tylko jedna. Zdecydowanie WP wygrywa ranking na przyjazność SEO.
Ograniczone możliwości wyglądu strony
Wspomnieliśmy już, że oprogramowanie WordPress daje pełną swobodę pod kątem edycji wyglądu strony. Tak naprawdę na WP można edytować każdy plik. W Wix masz tutaj bardzo wąskie pole działania. Tak naprawdę możesz tylko wybrać szablon witryny, który Ci się podoba — bez możliwości ingerencji w wygląd poszczególnych elementów.
WordPress vs Wix — ostateczne rozstrzygnięcie
Semgence to agencja, która rozwija strony oparte o WordPress, dlatego przedstawiona tu odpowiedź może nie być w 100% obiektywna — na szczęście możemy odwołać się do danych, które są obiektywne. Wystarczy zajrzeć do dowolnej wyszukiwarki, w której znajdziemy materiały poradnikowe na temat migracji strony między dwoma systemami. Próżno tam szukać poradników, które pokazywałyby, jak przenieść stronę z Wix na WordPress.
Jeżeli chodzi o migrację w odwrotnym kierunku, zarówno w Google, jak i na YouTube możemy znaleźć setki tutoriali. Warto też zajrzeć do mediów społecznościowych i na fora poświęcone stronom www, by się przekonać, który z systemów cieszy się większą popularnością oraz jak na jego temat wypowiadają się użytkownicy. Nad rozwojem WP — w przeciwieństwie do Wix — pracują miliony programistów z całego świata. Po to, aby stale poprawiać doświadczenia, jakie daje korzystanie z WordPressa.
Chcesz już postawić swoją stronę internetową na WordPress? Skontaktuj się z nami — stworzymy dla Ciebie witrynę, która będzie zoptymalizowana pod SEO i zgodna z najnowszymi standardami UX.