Planujesz założyć stronę na WP, ale nie wiesz, jak ma ona wyglądać? Zastanów się dobrze, jaki motyw WordPress wybrać — to ten element oprogramowania w największym stopniu wpływa na wygląd witryn oparty o ten system. Lektura poniższego tekstu ułatwi Ci podjęcie właściwej decyzji związanej z wyborem motywu.
Na wstępie ustalmy jeden szczegół — często w internecie możesz trafić na określenie „szablon WordPress” — używane zamiennie ze słowem motyw. Jest to błąd. Bez wchodzenia w szczegóły, pamiętaj, że szablon w wordpressowym nazewnictwie to nie to samo, co motyw.
Cel Twojej strony — pierwszoplanowy punkt przy wyborze motywu WP
Przed rozpoczęciem poszukiwań motywu dla strony WordPress, zastanów się dokładnie, jakie są Twoje oczekiwania i cele względem strony. Dzięki temu łatwiej Ci będzie analizować dostępne na rynku rozwiązania. Może się okazać, że założysz bloga, a po pewnym czasie zechcesz sprzedawać produkty za pośrednictwem strony. Jeśli Twój motyw będzie średnio współgrał z WooCommerce, wtedy będzie Cię czekać konieczność ponownego budowania strony. A przecież wiesz dobrze, ile kosztuje stworzenie strony internetowej — lepiej poświęcić chwilę na badanie swoich potrzeb, aby uniknąć dodatkowych wydatków w przyszłości.
Możesz wynotować wszystkie funkcjonalności, które chcesz wdrożyć na swojej stronie. Następnie na tej podstawie szukać rozwiązania idealnie dostosowanego do Twoich oczekiwań.
Layout zgodny z oczekiwaniami użytkowników
Pamiętaj, aby wybrany motyw był zgodny z charakterystyką Twojej grupy docelowej. Jeśli prowadzisz sklep internetowy w branży parentingowej, wygląd strony powinien być zgodny z zainteresowaniami młodych mam. Tak samo z drugiej strony, biznesowa witryna nie powinna wyglądać zbyt luzacko. W końcu Twoimi partnerami mogą być poważni klienci B2B.
Możesz również zainteresować się motywami, które mają uniwersalne zastosowanie. Jest kilka popularnych pozycji, które świetnie poddają się personalizacji za sprawą gotowych nakładek — posegregowanych tematycznie.
Przykładami tego typu motywów są te przedstawione poniżej:
Część z dostępnych szablonów oferowanych przez wymienione motywy można pobrać bezpłatnie, pozostałe są oferowane w wersji premium.
Motyw przyjazny wysokim pozycjom w Google
Wybierając motyw pod swoją witrynę, musisz mieć na względzie jego optymalizację pod kątem SEO. W końcu pozycjonowanie strony w Google to jedno z najskuteczniejszych narzędzi pozwalające dotrzeć do użytkowników. W przypadku systemu WordPress motywy są częstym źródłem problemów związanych z techniczną optymalizacją witryny. Wiele z dostępnych na rynku rozwiązań wypada kiepsko pod względem szybkości działania. Google nie lubi takich stron.
Warto więc sprawdzić, jak Twoja strona jest oceniana podczas korzystania z różnych motywów. Możesz do tego celu wykorzystać oferowane przez Google narzędzie PageSpeed Insights. Być może dane przedstawione na wykresie w tym narzędziu nie są w pełni miarodajne, warto dążyć do osiągnięcia możliwie wysokiej oceny.
Łatwość zarządzania stroną
Strona powinna oferować łatwy sposób zarządzania — zarówno w obszarze edycji jej wyglądu, jak i dodawania nowych wpisów. Najlepiej, aby była w stanie robić to nawet osoba bez technicznej wiedzy. Często motywy WP są budowane na bazie tzw. kreatorów stron (z ang. page buildery) — graficznych edytorów stron, dzięki którym bez trudu będziesz w stanie zarządzać wyglądem Twojej strony.
Wybierając motyw pod kątem łatwości rozwoju strony, musisz zwrócić uwagę na kilka aspektów. Przede wszystkim:
- Jakie opcje edycji strony www oferuje interesujący Cię motyw (ustawienia dostępne z poziomu: wygląd -> personalizuj);
- Czy po instalacji jest dostępny kreator stron typu przeciągnij i upuść;
- Czy treści w witrynie schludnie się prezentują — bez konieczności dodatkowej ingerencji w ustawienia strony;
Podsumowując ten punkt — musisz być w stanie samodzielnie edytować stronę bez umiejętności projektowania ani programowania.
Wsparcie ze strony społeczności WP
Jedne rozwiązania dla WP cieszą się dużą popularnością, inne wręcz odwrotnie. Ta reguła przekłada się na łatwość uzyskania wsparcia ze strony społeczności entuzjastów WordPress. Może się okazać, że Twoja strona niespodziewanie przestanie działać lub będziesz mieć problem z jej edycją. Wtedy najłatwiejszym posunięciem będzie szukanie pomocy w internecie, np. na facebookowych grupach lub forach poświęconych temu CMS-owi.
Dodatkowo musisz pamiętać, że płatne motywy z reguły są dostarczane wraz z opcją wsparcia ze strony twórcy danego szablonu.
W momencie, gdy wybierzesz mało popularny — być może darmowy motyw do WordPressa — może się okazać, że w przypadku problemów z działaniem witryny nie będziesz w stanie znaleźć pomocy w internecie. Tym samym Twoja strona będzie niedostępna dla użytkowników przez dłuższy czas.
Oczywiście z drugiej strony duża popularność rozwiązań dla WordPressa pociąga za sobą też negatywne konsekwencje. Im popularniejszy motyw lub wtyczka do WP, tym większe ryzyko, że znajdzie się on na celowniku hakerów, którzy będą chcieli dostać się do Twojej strony. Mimo to, przy zachowaniu odpowiedniej czujności i regularnym aktualizacjom komponentów strony, będziesz w stanie zapobiegać niechcianym wizytom w panelu Twojego WordPressa.
Wsparcie ze strony twórcy motywu
Mówiąc o wsparciu twórcy motywu, trzeba zwrócić uwagę na to, czy firma dalej wdraża jego aktualizacje. Technologie internetowe nie stoją w miejscu. WP jest co jakiś czas aktualizowane, pojawiają się nowe wersje języka PHP, na którym oparty jest omawiany CMS — aby strona działała prawidłowo, często muszą pojawiać się aktualizacje motywu.
Jeśli firma zaprzestanie rozwijać Twój motyw, możesz nabawić się poważnych problemów związanych z bezpieczeństwem Twojej strony. Dlatego tak ważny jest support ze strony dewelopera.
Optymalizacja pod kątem urządzeń mobilnych
Dziś raczej większość rozwiązań dla WP spełnia to kryterium — strony tworzone przy ich użyciu raczej są dostosowane do wyświetlania na smartfonach. Mimo wszystko warto zwrócić uwagę przy wyborze motywu WordPress na jego optymalizację pod kątem urządzeń mobilnych. Najlepiej sprawdzić działanie witryny na urządzeniach o różnych rozdzielczościach ekranu.
Powyższe działanie pozwoli sprawdzić, czy jest sens sięgać po interesujące Cię rozwiązanie. Aby się przekonać, jak pod tym kątem wypada interesująca Cię skórka, możesz skopiować adres demo motywu i wrzucić do narzędzia, które ocenia optymalizację poszczególnych stron pod kątem urządzeń mobilnych.
Musisz mieć pewność, że wszystko działa dobrze na smartfonach — dziś prawie 57% ruchu na stronach pochodzi z urządzeń mobilnych, tym samym optymalizacja pod urządzenia mobilne powinna być Twoim priorytetem.
Kompatybilność ze wtyczkami
Cechą charakterystyczną CMS WordPress jest występująca czasem niekompatybilność poszczególnych rozszerzeń. Niekiedy dochodzi do konfliktu między skryptami motywu a wtyczkami. Tym samym jest to szalenie ważne, aby wybrać dla siebie takie narzędzie, które pozwoli uniknąć problemów wynikających z niezgodności.
O wiele częściej tą niedogodnością obarczone są darmowe motywy WordPress. Motywy płatne — przez to, że są często rozwijane przez firmę deweloperską — są regularnie dostosowywane do zmieniającego się środowiska WP.
Opinie (nie)zadowolonych użytkowników
Na etapie poszukiwań odwołaj się do oceny użytkowników. Uwagę w pierwszej kolejności skieruj w stronę niezależnych grup. Jeśli dane rozwiązanie działa poniżej oczekiwań właścicieli stron, możesz mieć pewność, że podzielą się swoim niezadowoleniem.
Jak wybrać odpowiedni motyw WordPress? (finalne przemyślenia)
Podsumowując, wiesz już, na co zwrócić uwagę, wybierając skórkę pod Twoją stronę. Wiesz też, jak szukać motywów, aby uniknąć komplikacji na etapie działania strony. Zacznij więc pracę nad swoją nową witryną opartą o WP. Potrzebujesz wsparcia w zakresie pozycjonowania Twojej nowej strony WP? Umów z nami audyt SEO Twojej nowej witryny.