Google Ads to platforma, która pozwala na płatne reklamowanie strony internetowej w wynikach wyszukiwania. O jej efektywności nie trzeba nikogo przekonywać, jednak wielu przedsiębiorców i administratorów serwisów, którzy są zainteresowani tym rozwiązaniem, często zastanawiają się, ile kosztuje kampania Google Ads. Jakie są realne koszty reklamy Google Ads? Co wpływa na koszt kliknięcia i czym różni się to działanie marketingowe od SEO i pozycjonowania stron internetowych?

Google Ads – co to jest?

Google Ads, a kiedyś Google AdWords, to system wyświetlania reklam, w postaci linków sponsorowanych w wyszukiwarce Google oraz w sieci jej partnerów. Na platformie dostępny jest szeroki zakres form kampanii reklamowych. Rozlicza się je między innymi na podstawie modelu CPC, ROAS, CPV, CPM. Co istotne, reklamodawca ma realny wpływ na budżet, słowa kluczowe, treści reklamowe oraz docelowe miejsce ich wyświetlania. Dostęp do utworzenia kampanii reklamowej ma każdy użytkownik Google. Jedyne, co trzeba zrobić to zarejestrować się, a następnie zalogować na platformie pod linkiem https://ads.google.com/.

Ile kosztuje reklama Google Ads? Określenie budżetu reklamowego

Kampanie SEM opierają się na określonym dziennym budżecie reklamowym, który definiuje maksymalną sumę pieniędzy, jaką można wydać na emisję reklam w sieci reklamowej Google. Mają do dyspozycji na przykład budżet w wysokości 200 złotych dziennie, łącznie na dwie kampanie, w ciągu miesiąca daje to 6000 złotych. Mimo iż budżety na kampanie reklamowe ustalane są dziennie, najczęściej rozlicza się je w ujęciu miesięcznym. Co istotne, w Google Ads nie ma minimalnego budżetu potrzebnego do rozpoczęcia reklamowania się w Google. Kampanię można uruchomić nawet w przypadku budżetu w wysokości 1 grosza/ dzień.

Oczywiście, wyniki takiego działania marketingowego będą raczej mizerne i może przyniosą kilka wyświetleń. Niemniej, fakt, że można reklamować się nawet z najmniejszym budżetem, sprawia, że niewielkie firmy mogą wejść w świat reklamy i docierać do nowych, potencjalnych klientów. 

Co wziąć pod uwagę określając budżet reklamowy na działania płatne Google Ads:

KrokOpisPrzykład
1.Określ cel kampaniiZwiększenie ruchu na stronie, sprzedaż produktu, generowanie leadów
2.Zdefiniuj docelową grupę odbiorcówMłodzi dorośli w wieku 20-30 lat zainteresowani modą
3.Badanie słów kluczowychUstal, jakie słowa kluczowe są najbardziej odpowiednie dla Twojego produktu/usługi. Użyj Planera słów kluczowych Google, aby uzyskać szacunkowe CPC.
4.Szacowany koszt za kliknięcie (CPC)Na podstawie badań ustal średni koszt za kliknięcie dla wybranych słów kluczowych.
5.Oczekiwana konwersjaNa podstawie historycznych danych lub branżowych standardów określ, jaki procent użytkowników dokona zakupu lub podją inną pożądaną akcję.
6.Określ wartość konwersjiIle zarabiasz średnio na jednej konwersji?
7.Oblicz oczekiwany zwrot z inwestycji (ROI)Jeśli za każde kliknięcie płacisz 2 zł i 5% tych kliknięć prowadzi do konwersji o wartości 100 zł, Twój zysk z konwersji to 100 zł – 2 zł * 20 (bo potrzebujesz 20 kliknięć, żeby uzyskać jedną konwersję) = 60 zł.
8.Ustal dzienny/miesięczny budżetNa podstawie oczekiwanej liczby konwersji i oczekiwanego ROI ustal, ile chcesz wydać dziennie/miesięcznie.

Jak zaplanować budżet reklamy w Google Ads?

Zrozumienie pojęcia budżetu reklamowego to jedna kwestia, ale jak go w ogóle zaplanować? Dla przykładu można wziąć kampanię tekstową w Google AdWords, która opiera się na słowach kluczowych, czyli tak zwane linki sponsorowane. Uwzględniając to, że frazy kluczowe został już wybrane, na podstawie których marka ma być reklamowana w Google, i że celem jest reklamowanie się w języku polskim na terenie całego kraju, można przejść do planowania budżetu reklamowego. Przydatny w tym przypadku okaże się Planer Słów Kluczowych. Po wprowadzeniu do niego określonych fraz, narzędzie przedstawi przybliżone koszty związane z pojedynczym kliknięciem w reklamę i zaproponuje optymalny budżet. 

Planer słów kluczowych dostarcza jedynie prognozy, a nie dokładnych wycen, służąc jako punkt wyjścia do zbierania podstawowych informacji. Szacunkowe stawki za kliknięcia i przewidywany zasięg kampanii również mają charakter orientacyjny, Po ustaleniu budżetu na kampanię linków sponsorowanych w Google pojawia się pytanie: a co z innymi rodzajami kampanii, takimi jak reklama graficzna czy remarketing? W takich przypadkach Planer Słów Kluczowych nie będzie przydatnym narzędziem. Jeśli nie ma się doświadczenia w prowadzeniu kampanii reklamowych, to w przypadku display i remarketing zaleca się przeznaczyć na te formy reklamy około 20 procent budżetu, który byłby przeznaczony na reklamę tekstową. Wybór taki jest uzasadniony tym, że reklama display może bardzo szybko wyczerpać dostępne środki ze względu na swój ogromny potencjał zasięgu. W związku z tym, dla początkujących, przeznaczenie 20-30% budżetu z wyszukiwarki na display jest zarówno rozsądnym, jak i bezpiecznym rozwiązaniem.

ile kosztuje reklama Google Ads - przykład obliczeń

Dobrą strategią może być takie podejście:

 • wpisujesz słowa kluczowe, które Cię interesują (patrz tabela powzyej z SENUTO)
 • przechodzisz do kolumny ze średnimi stawkami CPC za przeklik
 • dla listy słów, na które chcesz się reklamować obliczasz ile wejść będziesz mieć przy założeniu, że kwotę podzielisz przez tę średnią stawkę
 • możesz stworzyć grupy słów kluczowych i dla takich wyznacoznych grup obliczyć średnie CPC i odpowiednio podzielić budżet przez tę stawkę otrzymując liczbe wejsć z reklamy płatnej

Tym samym jeśli 3 tys. zł netto podzielisz przez np. 12 zł otrzymasz 250 wejść – ale tylko przy założeniu, że stawka 12 zł będzie cały czas stała (a z reguły nie jest). Nie mniej pozwala to zorientować się ile będzie kosztować reklama Google Ads przy założonym budżecie oraz średnich stawkach CPC.

Innym rodzajem reklamy w Google Ads jest reklama produktowa dla sklepów internetowych. W tym przypadku Planer słów kluczowych również nie jest pomocny, ponieważ kampania opiera się na produktach, a nie słowach kluczowych. Ilość produktów do reklamowania w sklepie internetowym bezpośrednio wpływa na wymagany budżet. Przyjmując, że sklep chce promować 1000 produktów przy miesięcznym budżecie 3000 zł, przypada zaledwie 10 groszy dziennie na promocję jednego produktu, co stanowi niewielką kwotę.

Rodzaje kampanii Google Ads

Google Ads oferuje różne rodzaje kampanii reklamowych, które można dostosować do różnych celów i rodzajów biznesów. Kilka przykładów i możliwości do wykorzystania:

1. Małe serwisy lokalne (np. lokalne restauracje, warsztaty samochodowe):

 • Kampanie w sieci wyszukiwania: Skupiają się na lokalnych słowach kluczowych, takich jak „restauracja w [nazwa miasta]” lub „warsztat samochodowy w [nazwa dzielnicy]”.
 • Kampanie w sieci reklamowej: Mogą skupiać się na lokalnych stronach internetowych i blogach, które odwiedzają mieszkańcy danego regionu.
 • Kampanie w Google Maps: Idealne dla biznesów, które chcą przyciągnąć klientów w okolicy.

2. Średnie serwisy e-commerce (np. sklepy internetowe):

3. Duże serwisy informacyjne lub portale (np. portale wiadomości, blogi):

Budżet na kampanie SEM/PPCProwizja agencji
0 – 2499 zł499 zł
2500 – 4999 zł1099 zł
5000 – 7499 zł1499 zł
7500 – 9999 zł1799 zł
10000 i wiecęjustalane indywidualnie
Cennik obowiązuje od dnia 13.04.2024

Budżet na kampanię Google Ads – czy może być za mały lub za duży?

Jeżeli budżet kampanii w Google Ads jest niższy niż sugeruje to Planer lub nieadekwatny do ilości produktów promowanych w sklepie internetowym, nie jest to jakimś poważnym problemem. W takiej sytuacji reklama po prostu będzie docierać do mniejszej liczby użytkowników internetu poszukujących określonych słów kluczowych lub produktów. Przy niskim budżecie reklama może nie być widoczna dla wszystkich potencjalnych klientów, co oczywiście odbije się na konwersji. Z drugiej jednak strony, pojawia się też pytanie, czy istnieje coś takiego jak „za duży” budżet dla reklamy w Google Ads?

W przypadku linków sponsorowanych czy reklamy produktowej, istnieje pewien punkt nasycenia, w którym reklama jest na tyle efektywna, że praktycznie każdy użytkownik Google, który jest potencjalnym klientem, będzie miał możliwość zetknięcia się z nią. Po przekroczeniu tego punktu, zwiększanie budżetu nie przyniesie już znaczących korzyści. Nawet przy bardzo wysokim zakładanym budżecie dziennym, jeśli nie ma potrzeby wydania tych środków, Google nie będzie ich zużywać, a te z kolei pozostaną na koncie reklamodawcy.

To pokazuje, że jedną z kluczowych zalet Google Ads jest elastyczność budżetowania. Budżet kampanii można modyfikować w dowolnym momencie, dostosowując go do bieżących potrzeb – zwiększając dla rozszerzenia zasięgu lub redukując, gdy chce się ograniczyć wydatki, a nawet zatrzymując kampanię. 

Jakie są modele rozliczeń w systemie Google Ads?

Jak już na początku artykułu zostało to wspomniane, wymienić można kilka modeli rozliczeń kampanii reklamowej w Google:

 • CPC (cost per click) – to model rozliczenia w kampaniach reklamowych, w którym reklamodawca płaci za każde kliknięcie w reklamę, natomiast samo wyświetlenie reklamy nie generuje kosztów,
 • eCPC (Ulepszony CPC) – to model rozliczenia w kampaniach reklamowych, w którym algorytmy określają górną granicę stawki za kliknięcie w celu maksymalizacji liczby konwersji,
 • CPM (cost per mile) – to model rozliczenia, gdzie płatność jest dokonywana za każde 1000 wyświetleń reklamy, stosowany głównie w kampaniach mających na celu budowanie widoczności i świadomości marki,
 • CPV (cost per view) – to model rozliczenia, w którym płatność jest dokonywana za wyświetlenie filmu, jeżeli użytkownik obejrzy co najmniej 30 sekund materiału lub cały film w przypadku, gdy jest krótszy,
 • ROAS (return on ad spend) – to inteligentny system dobierania stawek, w którym algorytm Google Ads automatycznie dopasowuje maksymalną stawkę za kliknięcie w reklamę, aby osiągnąć docelowy zwrot z inwestycji w reklamę, określony przez reklamodawcę,
 • CPA (cost per action) to zaawansowany system rozliczeniowy, który samodzielnie ustala maksymalne stawki za kliknięcie w reklamę w celu maksymalizacji liczby konwersji, opierając się na zadeklarowanej przez reklamodawcę maksymalnej stawce za konkretną akcję użytkownika.

Jakie czynniki jeszcze wpływają na pozycję reklamy w Google?

Pierwszym czynnikiem, jaki wpływa na ranking i pozycję reklamy w wyszukiwarce Google jest wynik jakości, o którym szerzej pisaliśmy w artykule Quality Score, czyli jak poprawić wynik jakości reklam w Google Ads. Kolejnym czynnikiem jest oczekiwany wpływ rozszerzeń oraz innych formatów reklamy. Aby możliwe było jego oszacowanie, należy uwzględnić trafność reklam, oczekiwany współczynnik klikalności oraz widoczność rozszerzeń w wynikach wyszukiwania w Google. 

Ile kosztuje prowadzenie kampanii Google Ads u Nas?

Minimalny budżet na kampanie Google Ads to 3 tys zł netto, koszt obsługi minimalny to 1299 zł netto (w ujęciu miesięcznym) – w tym uwzględniamy podstawową konfigurację konta Ads oraz podstawowa konfigurację GA4. Jeśli coś wymaga pogłębionej analizy i dużych nakładów na konfigurację wyceniamy to dodatkowo.

1. Przykład kosztów kampanii Ads dla branży meblowej

Jeśli jest to całkowicie nowe konto to obecnie dobrze by było przez 3-5 miesięcy „wygrzać” konto aby nauczyło się stawek, optymalizacji itd. W związku z tym należy zacząć od budżetów 5-6 tys zł netto miesięcznie i stopniowo zwiększać aż do budżetów powyżej 10 tys zł netto miesięcznie obserwując i optymalizując kampanie na bieżąco.

2. Przykład kosztów kampanii Ads dla branży prawniczej

Z reguły jakieś kampanie były już prowadzone i strona jest w „miarę” zoptymalizowana. W związku z tym należy ustawić kampanie na ok 3. tys zł netto i na bieżąco je optymalizować. W przypadku kancelarii frankowej budżet na kamapnie minimalny to ok 10-12. tys zł netto miesięcznie.

Konwersja do obserwacji i zweryfikowania w przypadku usług to: kliknięcie w telefon, wypełnienie formularza (może również dotyczyć wysłania dokumentów w załączniku), kliknięcie w email.

Dlaczego warto skorzystać z usług agencji marketingowej do obsługi Google Ads?

Należy zwrócić uwagę na to, że choć proces rejestracji jest bezpłatny, kampanie bez odpowiedniej wiedzy oraz znajomości zaawansowanych narzędzi Google mogą nie przynosić oczekiwanych efektów. Może to także wpłynąć na trudności w osiągnięciu optymalnego zwrotu z inwestycji. Z tego powodu wiele firm decyduje się na współpracę z wyspecjalizowanymi agencjami, które mają na celu osiągnięcie jak najlepszych wyników z prowadzonych kampanii. Jeśli więc nie masz czasu na przyswojenie wiedzy z zakresu kampanii SEM, ani też na optymalizację kampanii reklamowej po jej wdrożeniu, zapraszamy do skorzystania z usług naszej agencji.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *