Największą i jednocześnie najpopularniejszą wyszukiwarką internetową na świecie jest Google. Co do tego nie ma chyba nikt żadnych wątpliwości. Korzystają z niej użytkownicy na całym świecie, którzy wyszukują różnych informacji o firmach, produktach, usługach lub poszukują odpowiedzi na konkretne pytania. Nie dziwi więc fakt, że wielu przedsiębiorców realizuje swoje kampanie reklamowe w wyszukiwarce Google. Najczęściej jest to kampania reklamowa w środowisku Google Ads, ale trzeba wiedzieć, że istnieje znacznie więcej możliwości. Mowa tutaj między innymi o reklamach w Google Maps. Takie rozwiązanie jest doskonałym sposobem na pozyskiwanie nowych klientów, w szczególności dla przedsiębiorców, którzy działają głównie lokalnie. Warto więc wiedzieć, na czym polega reklama w Google Maps i jakie korzyści wiążą się z taką kampanią. 

Reklama w Google Maps – co to jest?

Wizytówka Google, która jest ściśle powiązana z mapami Google, to jedno z rozwiązań, które oferuje amerykański gigant do promowania swojej firmy w internecie. Kampania reklamowa w tej sieci to bardzo skuteczne narzędzie pozwalające dotrzeć do potencjalnych klientów z danego regionu, w którym firma świadczy swoje usługi lub sprzedaje produkty. Dzięki reklamie w mapach Google można również trafić na turystów, którzy akurat przebywają w danej miejscowości. 

Samo działanie wizytówki GMF jest bardzo proste. Użytkownik internetu, który wpisze w okno wyszukiwarki zapytanie, np. agencja SEO Warszawa, otrzyma poza standardową listą wyników wyszukiwania, również mapę oraz firmy, które znajdują się w Warszawie. Natomiast, podobnie jak ma to miejsce z płatnymi linkami, które wyświetlają się jako sponsorowane, wizytówki firm mogą także wyświetlać się na tej samej zasadzie. Oznacza to, że będą one wyżej niż ich organiczne odpowiedniki. 

Wizytówki Google Moja Firma prezentują produkty i usługi, zachęcają internautów do kontaktu i budują świadomość marki. Poza tym wskazują dokładną lokalizację prowadzonej działalności, a użytkownicy mogą wystawiać firmie opinie i rekomendacje. To wszystko oczywiście ma bezpośredni wpływ na wzrost liczby klientów zainteresowanych ofertą oraz samych przychodów. 

Reklamy na Google Maps wyświetlane są na podstawie wyznaczonego zasięgu geograficznego, który można ustawić podczas kreowania kampanii reklamowej. Najczęściej wyświetlają się one na górze wyników wyszukiwania, a czasami nawet w pobliżu znaczników na mapie. Dzięki temu firma jest bardzo dobrze widoczna w sieci dla okolicznych mieszkańców i osób, które aktualnie przebywają w danej lokalizacji. Reklama firmy w Google Maps może być w postaci tekstu, grafiki, czy też multimediów. Dzięki temu przedsiębiorstwa mogą w bardziej atrakcyjny sposób przedstawiać swoją ofertę potencjalnym klientom, którzy przeglądają sieć w poszukiwaniu konkretnych lokalizacji na mapach w Google. 

Jak działa reklama firmy w mapach Google?

Reklamy w mapach działają na takiej samej zasadzie, jak te w wyszukiwarce, które kreowane są w środowisku Google Ads. Różnica polega jednak na tym, że wyświetlają się one użytkownikom w momencie, kiedy poszukują oni informacji dotyczących konkretnego miejsca albo wchodzą w interakcję z mapą. Reklamy Google w mapach wyświetlają się na podstawie dwóch czynników – frazy kluczowej i lokalizacji. 

Firmy, które podejmują decyzje o reklamowaniu się w mapach Google mogą wybierać specyficzne słowa kluczowe i duże obszary geograficzne, w których ich reklama ma się wyświetlać internautom. Ponadto mogą one oferować użytkownikom różne formy interakcji, jak np. nawigowanie, połączenie telefoniczne, wiadomość tekstowa, zarezerwowanie stolika lub umówienie się na wizytę. 

Wynika z tego więc, że Google pozwala za pomocą map docierać przedsiębiorcom do potencjalnych klientów dopiero wtedy, gdy szukają oni konkretnego miejsca albo planują wizytę w danej lokalizacji, co znacząco zwiększa szanse na to, że znajdą właśnie ofertę Twojej firmy. Co jednak istotne, z możliwości kampanii Google w mapach mogą korzystać tylko właściciele zweryfikowanych wizytówek. Warto także dodać, że reklama rozliczana jest za kliknięcia w nią, a nie wyświetlenia. 

Reklama w Google Ads i mapach Google – w jaki sposób ją włączyć?

Pierwszym krokiem, jaki należy podjąć przed uruchomienie kampanii reklamowej w Google Ads i mapach Google jest aktywowanie rozszerzenia lokalizacji. Dzięki temu reklamy będą wyświetlać wskazany adres firmowy. Jakie jeszcze kroki należy wykonać? 

  1. Aktywować i zweryfikować wizytówkę Google Moja Firma.
  2. Stworzyć konto w Google Ads.
  3. Po utworzeniu konta należy dodać kampanię reklamową.
  4. Wybrać odpowiedni rodzaj kampanii, czyli „lokalne usługi” albo „ruch”, a później wybrać reklamy w mapach Google.
  5. Następnym krokiem jest nazwanie kampanii, ustalenie budżetu oraz daty startu i końca kampanii.
  6. Później należy określić grupy reklam i dodać słowa kluczowe, na które będą się one wyświetlać.
  7. Bardzo ważnym krokiem jest określenie lokalizacji, w których mają się wyświetlać reklamy.
  1. Następnie wybiera się grupy docelowe w oparciu o wiek, płeć, zainteresowania.
  2. Przedostatnim krokiem jest wybór formatu reklamy.
  3. Na koniec zapisuje się i publikuje kampanię reklamową. 

Prowadzenie kampanii Google Ads w mapach – jakie daje korzyści?

Kampania w sieci reklamowej Google Ads może być szczególnie korzystna dla firm, które chcą zwiększyć swoją widoczność w wybranej lokalizacji. Reklamy na mapach Google pozwalają przedstawiać oferty w wynikach wyszukiwania związanych z wybraną lokalizacją, co może przełożyć się na zainteresowanie nią ze strony potencjalnych klientów. Poza tym reklamy przyciągają uwagę użytkowników, którzy przeszukują mapy w celu znalezienia określonych produktów lub usług. W dzisiejszych czasach sprzedaż online jest niezwykle popularna i z tej opcji zakupów korzystają miliony ludzi na całym świecie. 

Mimo to nadal jest szerokie grono konsumentów, którzy chcą mieć fizyczny kontakt z produktem przed jego zakupem. W szczególności dotyczy to takich produktów, jak meble, tekstylia, tkaniny, czy elektronika. Dlatego też warto zadbać o to, aby mogli oni szybko znaleźć siedzibę firmy w celu sprawdzenia tego, co ich aktualnie interesuje. 

Należy jednak podkreślić, że skuteczność reklam w wyszukiwarce zależy od wielu różnych czynników. Trzeba więc zadbać o odpowiednią jakość przekazu, aby trafił on do właściwej grupy docelowej i sprawdzić, jak swoje działania prowadzi konkurencja. Dlatego też istotne jest, aby prowadząc kampanię reklamową w mapach Google, skonsultować się z ekspertem albo specjalistą od marketingu internetowego i kampanii SEM. 

Klienci, którzy szukają firm w Google Maps, robią to głównie z zamiarem jej odwiedzenia osobiście. Dzięki reklamie przedsiębiorstwo ma szansę pojawić się na górze wyników wyszukiwania w odpowiedzi na wpisane przez użytkownika zapytanie. Innymi słowy, ma on możliwość konkurowania z innymi firmami, które mają podobną ofertę. Także wtedy, kiedy ma ono mniej opinii, a w organicznych wynikach wyszukiwania nie wyświetla się najwyżej. 

Ile kosztuje reklama w Google Ads? O tym piszemy w naszym artykule: https://www.semgence.pl/ile-kosztuje-reklama-w-google-ads/

Kto powinien skorzystać z reklamy Google Ads w mapach Google?

Tak naprawdę z kampanii reklamowej w Google Ads skorzystać powinien każdy biznes. Według wielu specjalistów SEO i marketerów obecność firmy w Google Maps jest wręcz obowiązkowa. Ma to szczególnie istotne znaczenie w przypadku, gdy firma działa na lokalnym rynku i chce ze swoją ofertą docierać przede wszystkim do klientów w wybranym obszarze. Poza tym trzeba też pamiętać, że wyszukiwarka Google jest najpopularniejsza na świecie i pozwala nawiązywać relacje biznesowe z wieloma milionami konsumentów. Użytkownicy korzystają z niej i z map Google wtedy, gdy chcą znaleźć ciekawe miejsca w swojej miejscowości, a także do wyszukiwania towarów oraz usług.

Warto także dodać, że wizytówka Google Moja Firma jest bezpłatną usługą, z której może skorzystać każdy przedsiębiorca. Często jednak pojawiają się informacje o tym, że firmy otrzymują połączenia od przedstawicieli innych biznesów, informujące o tym, że mają uiścić określoną kwotę, w przeciwnym razie wizytówka zostanie zablokowana lub skasowana. To oczywiście próba wyłudzenia pieniędzy i nie można takim telefonom ulegać!

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *