Google Discover sprawiło, że pojawił się nowy sposób wyszukiwania treści, gdzie informacje znajdują samodzielnie użytkownika. Z tej usługi każdego dnia korzystają miliony internautów, przez co nieustannie zyskuje ona na popularności i atrakcyjności, ale nadal jest niedoceniana przez wielu wydawców. Czym jest Google Discover? W jaki sposób go wykorzystać, aby przyniósł on korzyści firmie?
Czym jest Google Discover?
Google Discover jest mobilnym kanałem dystrybucji treści, które użytkownik ma okazję odkryć. W praktyce oznacza to tyle, że wyszukiwarka internetowa na podstawie wcześniejszych aktywności internauty, podsuwa mu informacje, które wyświetlają się w feedzie na smartfonie. Dzięki włączonej lokalizacji oraz monitorowaniu aktywności z zainstalowanych już na urządzeniu aplikacji, Google dostarcza użytkownikowi treści, które odpowiadają jego potrzebom oraz zainteresowaniom. Czasami sam odbiorca treści może jeszcze nie wiedzieć, czego potrzebuje, a Google Discover mu to podpowie.
Funkcja Discover to usługa osobista. Jeśli ktoś stawia pierwsze kroki w konkretnej dziedzinie, kanał sam dopasuje do niego treści, aby odpowiadały jego poziomowi. Jeśli ma większe doświadczenie, w feedzie znajdzie bardziej zaawansowany content. Oznacza to tyle, że dana treść nie wyświetli się taka sama wszystkim odbiorcom, ale zostanie dopasowana do indywidualnych preferencji każdego z nich. Warto również zaznaczyć, że propozycje treści w Google feed, mimo że aktualizują się samodzielnie, wraz z nowymi publikacjami jest to usługa wyświetlająca nie tylko świeże teksty.
Czym różni się Google Discover od wyszukiwarki Google?
W wyszukiwarce Google internauta po wpisaniu zapytania dostaje informacje w postaci strony z SERPami. Z kolei funkcja Google Discover wszystko podsuwa samodzielnie użytkownikowi. Jeśli algorytm narzędzia uzna, że content to wysokiej jakości treść, umieści go w kanale mobilnym. W taki sposób zyskuje się szanse na pozyskanie dodatkowego ruchu organicznego w witrynie. Należy jednak podkreślić, że działanie usługi Google uzależnione jest od wielu czynników. Dlatego też wizyty z takiego źródła pozostają mniej przewidywalne i mniej pewne od wejść, które pochodzą z tradycyjnej wyszukiwarki. Co istotne, Google Discover to usługa, która jest stale udoskonalana i poziom ruchu może być różny, a jakośc oraz częstotliwość publikacji nie będzie miała na to wpływu.
Treści na Google Discover a Google News – jaka jest różnica?
Niektóre osoby mogą mylnie definiować Google Discover z Google News. O ile jako wydawca nie trzeba praktycznie nic robić, aby treść trafiła do kanału Discover, ponieważ usługa działa w oparciu o algorytm AI, o tyle w Google News należy zadbać o tematykę informacyjno-newsową i konkretne wymagania techniczne. Ponadto GN obsługuje także desktop poza urządzeniami mobilnymi.
Warto dodać, że wątpliwości niektórych wydawców związane ze skutecznością Discover mogą wynikać z doświadczeń z Google News. Do 2019 roku trudno było zgłosić treść do tego kanału, ponieważ każdy tekst był weryfikowany i zatwierdzany ręcznie. Obecnie publikacje nie muszą już być specjalnie konfigurowane w Centrum Wydawców, jednakże powinny spełniać konkretne wymagania techniczne. Pod tym względem usługa Discover wydaje się być bardziej przyjazna dla administratorów stron internetowych.
Co zrobić, aby wyświetlać się w Google Discover?
Prowadząc blog firmowy lub kanał np. na YouTube, warto wykorzystać potencjał Google Discover w SEO i pozycjonowaniu stron www. Narzędzie Discover może stanowić uzupełnienie strategii pozycjonowania, a treści nie muszą przy tym spełniać konkretnych wymagań. Aby teksty dopasowane do zainteresowań użytkownika mogły pojawiać się w tym kanale, muszą zachować zgodność z polityką prywatności Google i znaleźć się w jego indeksie. Nie ma potrzeby wdrażania dodatkowych tagów lub danych strukturalnych. Co ważne, Discover, nawet po spełnieniu określonych warunków, nie gwarantuje obecności treści w tym kanale.
Discover w swoim założeniu jest kanałem mobilnym, więc strona internetowa musi być responsywna, szybko się ładować, a pełnoekranowe reklamy oraz pop-upy należy ograniczyć do minimum. Warto rozważyć wdrożenie technologii Accelerated Mobile Pages, a więc przyspieszenie strony mobilnej. Jest to standard tworzenia szybko wczytujących się serwisów, które wyświetlają się prawidłowo na urządzeniach mobilnych.
Ponadto, jak informuje samo Google, Discover wyświetla content z witryn cieszących się wysokim poziomem EAT, czyli doświadczenia, autorytetu i wiarygodności (od j. angielskiego – experience, authoritativeness, trustworthiness). Są dziedziny, w których autorzy treści muszą mieć odpowiednią wiedzę i umiejętności, aby najnowsze informacje i wiadomości były jak najbardziej wartościowe. Kolejnymi zaleceniami od Google, dotyczącymi kanału Discover są między innymi: zwrócenie uwagi na nagłówki, dodawanie obrazów i filmów YouTube, a także wyszukiwanie tematów, które są obecnie na czasie.
Aby zwiększyć prawdopodobieństwo, że Twoje materiały pojawią się w Discover, zalecamy podjęcie tych działań:
- Używaj tytułów stron, które dobrze oddają istotę treści, ale nie działają jak clickbait.
- Umieszczaj w swoich materiałach atrakcyjne obrazy wysokiej jakości. Duże obrazy częściej generują ruch z Discover. Muszą one mieć co najmniej 1200 pikseli szerokości. Konieczne jest ich włączenie za pomocą ustawienia
max-image-preview:large
lub technologii AMP. Unikaj używania logo witryny jako obrazu. - Unikaj taktyk polegających na sztucznym generowaniu zaangażowania. Nie umieszczaj w podglądzie takich elementów (tytułów, fragmentów, obrazów), które wprowadzają w błąd lub są przesadnie wyróżnione, aby były bardziej atrakcyjne. Nie pomijaj istotnych informacji, bez których nie można się domyślić, czego dotyczy treść.
- Unikaj taktyk manipulowania atrakcyjnością przez odwoływanie się do niezdrowej ciekawości, podniecenia lub oburzenia.
- Publikuj treści, które dotyczą tematów aktualnie cieszących się zainteresowaniem, są ciekawie napisane lub prezentują nieszablonowe punkty widzenia.
Jak sprawdzić raport skuteczności w Discover?
Najbardziej wiarygodnym miejscem pozyskiwania danych odnośnie do Discover i ruchu z tego kanału jest usługa Google Search Console. Wówczas w narzędziu GSC pojawia się osobny raport z danymi. Bardziej problematyczne jest jednak weryfikowanie ruchu w Google Analytics. W związku z tym, iż treści usługi są rekomendowane na stronie głównej Google, Analytics może przyporządkować tego typu wizyty do kategorii organic, a także do kanału referral i direct. Bez osobnego źródła skierowań uniemożliwia jednoznacznie sprawdzić ruch z Discovery.
Konto Google Discover – podsumowanie
Wielu administratorów stron internetowych ma błędne przekonanie, iż Google Discover nie jest usługą skierowaną do nich, a ich content nie kwalifikuje się do tego, aby zaistniał w tym kanale. Tymczasem może się zdarzyć tak, że więcej ruchu z organica wygenerują treści trafiające do odbiorców z tego kanału, a nie optymalizowane w serwisie. Dlatego też warto włączyć sobie taką usługę i wdrożyć ją do strategii SEO, ponieważ pozwoli to zyskać przewagę nad konkurencją i być może zwiększyć sprzedaż oferowanych produktów.
Uwaga: jeśli Twój kanał Discover będzie często ukrywany lub zgłaszany może to być przyczyną do utraty widoczności w Discover. Warto tez zwrócić uwagę na fakt, że Helpful Content został zaimplementowany do Google Discover – więcej na ten temat pod adresem: https://www.searchenginejournal.com/google-discover-guidance/480902/