W dzisiejszych czasach konsumenci coraz rzadziej decydują się na zakupy w tak zwane ciemno. Wielu z nich zaczyna swoją przygodę z wybraną marką podczas wyszukiwania produktów w sieci. To właśnie tam znajdują najpotrzebniejsze informacje i to, czego właśnie szukają. Google oraz inne wyszukiwarki mają natomiast ogromny wpływ na to, czy dany sklep online zostanie zauważony przez internautów, czy też nie. Jest kilka sposobów na to, aby zaistnieć na pierwszej stronie wyników wyszukiwania, ale przez wielu określany mianem najlepszego jest pozycjonowanie SEO. Ale jak takie działania marketingowe prowadzi się w przypadku, gdy sklep znajduje się na platformie Shopify?
Jakie korzyści daje pozycjonowanie sklepu na Shopify?
Shopify to platforma e-commerce, która wywodzi się zza oceanu, a dokładnie z Kanady. Pozwala ona bardzo szybko stworzyć swój sklep internetowy, dostosować go do własnych potrzeb oraz wymagań, a także rozpocząć sprzedaż. System ten daje duże możliwości dzięki szerokiej gamie wtyczek i rozszerzeń, które pozwalają między innymi na integrację sklepu z Amazonem lub wybranymi bramkami płatności. Dobrze skonfigurowany sklep online musi być przyjazny w obsłudze dla klientów, a także sprzedawcy, który może sprawnie realizować złożone zamówienia. Aby jednak klienci mogli pojawić się w sklepie, niezbędne jest jego pozycjonowanie.
Pozycjonowanie sklepu Shopify to proces pozwalający zwiększyć widoczność serwisu w wynikach wyszukiwania w Google. Gdy klient wpisze określoną frazę kluczową powiązaną z ofertą sklepu, zobaczy link prowadzący do niego na wysokiej pozycji w wyszukiwarce. To, jak wysoko będzie się on znajdował, zależy od wielu różnych czynników. Przede wszystkim serwis musi być wartościowy zarówno dla klientów, jak i dla robotów indeksujących Google.
Dobrze opracowana i realizowana strategia działań SEO sklepu internetowego na Shopify sprawia, że zwiększa się ruch na stronie internetowej, widoczność w wyszukiwarce, a także buduje świadomość marki, co oczywiście pozwala konkurować z innymi na rynku o klienta. Poza tym uzyskuje się długofalowe efekty, ponieważ strona będzie dłużej na wysokiej pozycji, a to z kolei przełoży się na spadający koszt pozyskania klienta.

Pozycjonowanie sklepu Shopify – czy warto robić to samodzielnie? Jakie możliwości daje platforma Shopify?
Kanadyjska platforma e-commerce daje swoim użytkownikom wiele ciekawych możliwości i rozwiązań, w szczególności, gdy chodzi o pozycjonowanie. Dzięki dostępnym funkcjonalnościom można automatycznie generować linki z przyjaznymi adresami URL, sitemap.xml, plik robots.txt, a także edytować meta tagi i optymalizować atrybuty ALT. Warto do tego dodać jeszcze możliwość rozszerzenia opcji poprzez zainstalowanie pluginu All in One SEO lub podobnego. Trzeba jeszcze przyznać, że wszystkie dostępne narzędzia mogą w znacznym stopniu ułatwić działania SEO. Czy wystarczą one do uzyskania satysfakcjonujących rezultatów?
Należy pamiętać, że same narzędzia co prawda zwiększają funkcjonalność Shopify, ale nie wystarczą do skutecznego pozycjonowania i optymalizacji technicznej sklepu. Trzeba jeszcze mieć wiedzę na temat tego, jak je dobrze wykorzystać. Na efektywność działań SEO składa się bardzo wiele różnego rodzaju czynników, które należy połączyć w jedną całość. Tylko w taki sposób można osiągnąć zamierzone efekty.
Dlatego też, jeśli nie ma się doświadczenia w pozycjonowaniu stron i sklepów internetowych, to lepiej takie zadanie powierzyć specjalistom SEO. Mimo że obsługa przez agencję SEO wiąże się z kosztami, to w rzeczywistości może przynieść realne i duże korzyści w dłuższej perspektywie czasu. Powód jest prosty – budżet, jakim się dysponuje na pozycjonowanie, zostanie finalnie mądrze wykorzystany, a eksperci tak dopracują strategię SEO, że przełoży się ona na zyski.
Pozycjonowanie Shopify – jak to zrobić?
Pozycjonowanie sklepu internetowego jest procesem czasochłonnym i wymagającym wiele pracy oraz systematyczności. Co istotne, efekty nie przyjdą natychmiastowo. Niekiedy będą one widoczne po kilku miesiącach, a w innym przypadku po kilkunastu. Chodzi o to, że w pierwszej kolejności trzeba przeprowadzić audyt SEO, a następnie wprowadzić zmiany na poziomie technicznym i contentowym. W czasie audytu specjaliści mogą określić aktualny stan sklepu internetowego, przeanalizować konkurencję, wykonać keywords research i sprawdzić, na jakie frazy kluczowe pozycjonuje się sklep, a także sprawdzić treść i zawrzeć w raporcie wytyczne do jego zoptymalizowania. Im dokładniej będzie przeprowadzony audyt SEO i im lepiej specjaliści SEO zrozumieją proces sprzedażowy, a także specyfikę branży, tym lepiej zostanie opracowana strategia pozycjonowania sklepu internetowego na Shopify.
Szybkość ładowania strony sklepu internetowego na Shopify
Nie da się ukryć, że w obecnych czasach prędkość ładowania strony internetowej ma ogromne znacznie nie tylko z punktu widzenia użytkowników, ale również samych algorytmów Google i ich robotów indeksujących. Co może przyczyniać się do wolnego działania sklepu online na Shopify? Oprogramowanie Shopify to platforma SaaS, co oznacza, że to nie właściciel sklepu odpowiada za hosting serwerów. Sam serwis zapewnia jednak wysoką wydajność i niezawodną pracę sklepu. Ale nie tylko to ma przełożenie na sprawność ładowania strony internetowej. Istotna jest liczba zainstalowanych wtyczek i modułów oraz rozmiary plików graficznych, jakie zostały wgrane na sklep.
Ponadto równie dużym problemem mogą być błędy takie, jak zapętlające się przekierowania 301 czy podstrony 404. Te elementy zniechęcają użytkowników do dalszego przeglądania ofert sklepów. Właśnie z tego względu pierwszym krokiem, jaki powinien być poczyniony przed rozpoczęciem pozycjonowania jest audyt SEO sklepu. Ponadto istotne jest to, aby serwis korzystał z SSL, który zapewnia szyfrowane połączenie, co ma ogromne znaczenie podczas transakcji płatniczych.
Sitemap.xml i mapa strony
Pozycjonowanie wymaga jasnego i przejrzystego podziału produktów na poszczególne kategorie i podkategorie. Jeśli wszystkie towary będą wrzucone byle jak i prowadzić będzie do nich tylko jeden ogólny katalog ze strony głównej to, trudno będzie mówić o skutecznym pozycjonowaniu sklepu internetowego. Wszystkie produkty muszą podzielone na pasujące do nich kategorie podkategorie. Dzięki temu ich struktura będzie uporządkowana. Dobrze zaprojektowana mapa strony po prostu ułatwi potencjalnemu klientowi dotarcie do tego, czego szuka. Co istotne, należy jeszcze pamiętać o tym, aby mapę strony w postaci pliku sitempa.xml wrzucić w Google Search Console, co przyspieszy indeksowanie podstron w obrębie domeny.
Optymalizacja contentu
Content ma ogromne znaczenie dla sklepów internetowych, ponieważ w nim można zawrzeć wszystkie najważniejsze frazy kluczowe. To z kolei przełoży się na wyższa pozycję w wynikach wyszukiwania. Oczywiście nie mogą to być teksty, jak za starych czasów, kiedy co drugie słowo było słowem kluczowym. Powinny one się znale na podstronie w rozsądnym nasyceniu, aby treści były naturalne i łatwe w odbiorze. W dalszej perspektywie warto pomyśleć o wdrożeniu bloga firmowego. Pozwala on połączyć działania SEO z content marketingiem. Wybierając odpowiednie tematy oraz dbając o regularne publikacje, można zwiększyć widoczność sklepu oraz zaprezentować się jako ekspert w danej branży, co wzbudzi zaufanie do marki.
Linkowanie
Linkowanie zewnętrzne i wewnętrzne odgrywają istotną rolę w aspekcie pozycjonowania. Zarówno w obrębie sklepu, jak i na portalach zewnętrznych powinny się znaleźć odpowiednio sformatowane linki odnoszące do danej oferty. Takie odnośniki wpływają na efektywność pozycjonowania sklepu Shopify. Im jest ich więcej, tym bardziej wartościowa dla Google jest dana witryna, a to przekłada się na wyższą pozycję w wynikach wyszukiwania.
Meta dane
Meta dane to przede wszystkim meta title i meta description. Do czego one służą? To właśnie one wyświetlają się w SERPach. Spełniają funkcję marketingową i są bardzo przydatne w przypadku pozycjonowania SEO. Dlatego też muszą one mieć odpowiednią długość (meta title 60 px, a description 960 px), być unikalne i zawierać słowa kluczowe. Mimo iż Shopify pozwala automatycznie tworzyć meta tagi, warto je samodzielnie edytować dla poszczególnych zakładek i upewnić się, że są one unikalne. Należy jeszcze pamiętać o dodaniu atrybutów ALT do grafik.
Shopify pozycjonowanie – jak długo trwa?
Przede wszystkim należy mieć świadomość, że pozycjonowanie sklepu na Shopify jest procesem czasochłonnym, ale efekty działań SEO będą utrzymywać się przez długi czas. Oczywiście istotna jest systematyczna praca. Jednorazowe podjęcie działań nie jest wystarczające. Na dalszych etapach prac warto aktualizować obecne i dodawać nowe teksty. Jeśli ktoś jednak chce od razu mieć duży ruch w sklepie internetowym można zainwestować w reklamy Google Ads. Płatne kampanie SEM, a w szczególności te, które wykorzystują remarketing, pozwalają szybko zbudować ruch. Należy jednak pamiętać, że zamknięcie kampanii spowoduje spadek ruchu niemalże do zera.