Skuteczna optymalizacja stron internetowych wymaga od SEOwców nie tylko fachowej wiedzy, ale również ciągłego zaangażowania w wykonywaną pracę i umiejętności szybkiego dostosowywania się do zmian. To właśnie ze względu na częste modyfikacje algorytmów wyszukiwarek, śledzenie branży i zachodzących w niej zmian jest niezbędne, aby móc opracować jak najskuteczniejszą strategię działania. Realizacja wyznaczonych celów byłoby jednak niemożliwe bez wykorzystania specjalistycznych narzędzi, dzięki którym możliwe jest znaczące usprawnienie pracy nad zleconymi projektami i osiągnięcie oczekiwanych wyników. poniżej przedstawiam narzędzia seo, w które warto się zaopatrzeć.
Narzędzia SEO do przeprowadzenia audytu
Screaming Frog SEO Spider
Jednym z najpopularniejszych i zarazem najbardziej cenionych narzędzi, służących do analizy witryny pod kątem czynników on-site, jest aplikacja desktopowa Screaming Frog. Aplikacja ta występuje zarówno w wersji płatnej, jak i darmowej. Screaming Frog doskonale sprawdza się do analizy obszernych serwisów, zawierających dużą ilość podstron ? zakup aplikacji umożliwi nam nielimitowane skanowanie podstron, podczas gdy wersja bezpłatna pozwoli nam na zeskanowanie maksimum 500 podstron. Po wczytaniu listy podstron, użytkownik otrzymuje szczegółowe informacje na temat META danych (takich jak tytuł strony, jej opis, słowa kluczowe), nagłówków H1, H2, użytych grafik, adresów URL witryny, ilości linków wewnętrznych i zewnętrznych, kodów odpowiedzi serwera wraz z ewentualnym adresem przekierowania. Przydatną funkcją jest także sprawdzenie czasu wczytywania się podstron czy możliwość stworzenia sitemapy XML.
Sitebulb
Innym narzędziem pozwalającym na analizowanie czynników na stronie jest Sitebulb. W przeciwieństwie do narzędzia Screaming Frog, SiteBulb jest narzędziem online, do którego dostęp możemy zyskać wykupując licencję. Możliwe jest również korzystanie z wersji trial przez okres 14 dni. Poza dostarczeniem niezbędnych informacji na temat skanowanej witryny, aplikacja umożliwia również pobieranie danych z Google Analytics na temat ruchu na stronie oraz informacji z Search Console na temat zasięgu strony. Sitebulb pozwala również na wykonanie analizy szybkości witryny pod kątem urządzeń mobilnych, umożliwia współpracę ze stronami obsługującymi wiele języków oraz na wykonanie dodatkowych konfiguracji, na przykład pod kątem wykluczeń. Aplikacja ta charakteryzuje się przede wszystkim estetycznym, przejrzystym wyglądem oraz czytelnymi raportami, jakie możemy za jej pośrednictwem wygenerować.
Xenu Link Sleuth
Xenu jest narzędziem desktopowym, którego zasadniczym przeznaczeniem była analiza nieaktywnych linków, znajdujących się na stronie. Obecnie program może wydawać się przestarzały, jednak możliwości Xenu nie ograniczają się wyłącznie do pierwotnego założenia jego twórcy. Aplikacja ta pozwala uzyskać informacje na temat statusów http, META danych, struktury witryny, linków wychodzących i przychodzących, czy występujących na stronie wykluczeń. Dodatkowo, umożliwia generowanie sitemap, a także eksportu danych do plików o różnych formatach. Niewątpliwymi atutami Xenu jest jego szybkość oraz fakt, że jest to program darmowy.
ScrapeBox
Założeniem narzędzia ScrapeBox miało być pierwotnie pozyskiwanie linków, jednak obecnie program jest często wykorzystywany do zwiększenia ilości linkujących domen. Jest on również przydatny przy analizie konkurencji. Narzędzie to wyróżnia się dużą liczbą przydatnych funkcji. Aplikacja pozwala między innymi na automatyczne dodawanie komentarzy na stronach, wyszukiwanie fraz kluczowych, sprawdzanie adresów IP, gromadzenie adresów i proxy, sprawdzanie czy strona posiada atrybut dofollow czy nofollow. Wśród ważniejszych funkcji możemy znaleźć monitoring indeksacji, pingowanie linków, pobieranie adresów z rankingu wyszukiwania, czy generowanie footprintów dla wybranych fraz.
Narzędzia SEO do analizy serwisu własnego i konkurencji
Majestic
Jednym z popularniejszych narzędzi, przeznaczonych do kontrolowania profili linków przychodzących, jest program Majestic. Atutem wymienionego programu jest przede wszystkim obszerna baza linków oraz interfejs, który jest przejrzysty i intuicyjny w obsłudze. Dzięki dostępnym diagramom, jesteśmy w stanie odczytać między innymi rozkład anchorów, czy rozkład linków o atrybutach dofollow i nofollow. Dodatkowo możemy uzyskać informacje na temat linków z ostatnich 90 dni (Freshindex), wszystkich linków w ogóle (HistoricIndex) oraz na temat usuniętych linków. Narzędzie dostępne jest zarówno w wersji płatnej, jak i darmowej.
Ahrefs
Podobnie jak Majestic, Ahrefs również jest narzędziem SEO, służącym do analizy linków, które prowadzą do naszej witryny. Aplikacja ta pozwala na uzyskanie danych na temat liczby linków przychodzących, liczby domen linkujących, anchor textów, backlinków, udziału linków o atrybutach dofollow i nofollow, przekierowań, liczby pozyskanych i utraconych linków, itp. Uzyskane informacje mogą odnosić się do strony głównej serwisu, konkretnej podstrony oraz subdomeny. Ahrefs pozwala na przedstawienie wielu danych w formie wizualizacji i czytelnych wykresów, dzięki którym możemy łatwiej analizować profile linków. Aplikacja dostępna jest w wersji abonamentowej.
Google Search Console
Obowiązkowym narzędziem każdego pozycjonera, pozwalającym na jak najlepsze zoptymalizowanie witryny pod kątem wyszukiwarki, jest Search Console. Aplikacja zawiera informacje dotyczące indeksowania strony, związanych z nią błędów i statystyk, pozwalając na zlokalizowanie źródła ewentualnego problemu. Przydatną funkcją jest możliwość sprawdzenia, w jaki sposób nasza witryna jest postrzegana przez robota Google, dzięki której możemy zweryfikować czy wyszukiwarka nie ma problemu z odczytem zawartości serwisu. Możliwość uzyskania szczegółowych danych na temat ruchu na stronie i słów kluczowych, są niewątpliwymi zaletami wymienionej aplikacji. Dodatkowo, narzędzie to jest w pełni darmowe.
Darmowe narzędzia SEO, które musisz mieć zainstalowane
Google Analytics
Google Analytics to kolejne darmowe narzędzie od Google, będące doskonałym uzupełnieniem do Google Console. Narzędzie to przeznaczone jest przede wszystkim do analizy ruchu na stronie. Google Analytics znajduje zastosowanie zarówno w przypadku serwisów internetowych, jak również w branży e-commerce. Aplikacja pozwala między innymi na uzyskanie informacji na temat źródła ruchu na stronie, zachowania użytkowników, wieku i lokalizacji użytkowników, urządzeń, z których korzystają do przeglądania serwisu oraz konwersji na stronie. Ze względu na swoje funkcje, Google Analitycs pozwala zatem na analizowanie zachowań klientów na stronie e-sklepu, na podstawie których możliwe jest zmierzenie skuteczności sprzedaży.
Narzędzia SEO do analizy wzmianek o firmie
Brand24
Brand24 to narzędzie do monitorowania Internetu z uwzględnieniem mediów społecznościowych, for, blogów i innych miejsc. To jeden z najszybszy sposób dotarcia do informacji związanych z badaną marką – Twoją firmą. Mozesz sprawdzić informacje o produkcie lub o interesującym Cię temacie. Dobrze skonfigurowany pozwala na znalezienie ciekawych miejsc na odnośniki, które pozyskuje Twoja konkurencja. Pozwala tez sprawdzić na co się pozycjonują, jak robią SEO i tak dalej.
Sentione
Narzędzie do monitorowania mediów i Internetów. Narzędzie zbiera w jednym miejscu opinie i artykuły z całego internetu. Poodbnie jak Brand24, pozwala na śledzenie wzmianek o samym Sobie i konkurencji. Dobrze skonfigurowane potrafi być bardzo przydatnym narzedziem SEO do odnajdywania linków konkurencji, miejscówek pod linki, tematów i tym podobnych rzeczy.
Polskie narzędzia SEO
Senuto
Narzędzie SEO służące do badania widoczności serwisu w wynikach organicznych. Posiada szereg funkcjonalnych narzędzi do analizy serwisu własnego i konkurencji z uwzględnieniem słów kluczowych oraz podziału na top3, top10 i top50.
Semstrom
SEMSTORM to kompleksowe narzędzie pozwalające na badanie widoczności strony w wyszukiwarkach. Umożliwia m.in. codzienne monitorowanie pozycji fraz, analizę słów kluczowych pod kątem ich miesięcznej liczby wyszukiwań czy szczegółowe porównanie z konkurencją. Pozwala też na prześledzenie reklam Adwords konkurencji.
Clusteric
Doskonałe narzędzie SEO – niemalże kombajn, który umożliwia przeprowadzenie wiele analiz z uwzględnieniem wielu parametrów, w tym również konfigurowanych na własne potrzeby. Można przeprowadzić dogłębną analizę odnośników, przygotować plik disavow, przeanalizować stronę pod kątem słów kluczowych, szukanie wygasłych domen i tak dalej.
Narzędzie Clusteric zostało stworzone do następujących celów:
- Szybkiej lub bardzo dokładnej oceny spamowych linków: Clusteric pozwala na analizę linków prowadzących do strony, identyfikując te, które są podejrzane lub szkodliwe, aby zoptymalizować profil linków strony.
- Badania całościowego profilu linków na wielu płaszczyznach: Narzędzie umożliwia analizę profilu linków pod kątem różnych aspektów, takich jak jakość źródeł, anchor text, atrybuty linków, czy tematyka stron.
- Analizy działań SEO konkurencji: Clusteric pozwala na zbadanie strategii SEO stosowanych przez konkurencję, identyfikując ich mocne i słabe strony oraz wykorzystanie tych informacji w planowaniu własnych działań.
- Przygotowywania strategii content marketingu: Narzędzie pomaga w analizie treści, optymalizacji słów kluczowych oraz generowaniu pomysłów na artykuły, aby poprawić pozycje strony w wynikach wyszukiwania.
- Porównania ruchu organicznego z konkurencją: Clusteric umożliwia porównanie ruchu organicznego swojej strony z ruchem generowanym przez konkurencję, co pozwala na ocenę efektywności działań SEO. Robi to na pdostawie szacowania bo bez dostępu do Google Analytics nie jest to możliwe.
- Określania słów kluczowych z potencjałem: Narzędzie analizuje słowa kluczowe pod kątem popularności i konkurencji, pomagając wybrać te o największym potencjale dla dalszej optymalizacji.
- Sprawdzenia optymalizacji serwisu/podstron dla poszczególnych fraz: Clusteric pozwala na ocenę, czy dana strona lub podstrona jest dobrze zoptymalizowana pod kątem konkretnych słów kluczowych, wskazując możliwe obszary do poprawy.
- Wyszukiwania wygasłych domen z uwzględnieniem tematyki: Clusteric pozwala na wyszukiwanie wygasłych domen, które są związane z tematyką strony, co może być przydatne w strategii pozyskiwania linków.
- Sprawdzenia czy linki przychodzące są naturalne: Narzędzie pozwala na analizę linków w celu sprawdzenia, czy pochodzą one z naturalnych źródeł, czy zostały sztucznie stworzone w celu manipulacji pozycją strony.
- Tworzenia raportu i/lub audytu z działań SEO: Clusteric umożliwia generowanie raportów oraz audytów, które przedstawiają wyniki analiz oraz zalecenia dotyczące dalszych działań SEO.
- Przeszukania miejsc ukrytych przed Ahrefs, Majestic, etc: Clusteric może odkryć linki i źródła, które nie są widoczne dla innych popularnych narzędzi SEO, takich jak Ahrefs czy Majestic. Daje to możliwość identyfikacji unikalnych źródeł wartościowych linków i szerszego spojrzenia na profil linków.
- Audytu zawartości własnej domeny lub domeny konkurenta (audyt onsite): Clusteric pozwala na przeprowadzenie szczegółowego audytu zawartości, zarówno własnej strony, jak i stron konkurencji. Sprawdza takie elementy jak struktura strony, meta tagi, nagłówki, użyte słowa kluczowe czy prędkość wczytywania. Pozwala to na identyfikację obszarów wymagających poprawy i dostosowanie strategii SEO do rynku.
Wszystkie te funkcje sprawiają, że Clusteric jest wszechstronnym i potężnym narzędziem SEO, które może być wykorzystane zarówno przez początkujących, jak i zaawansowanych specjalistów SEO w celu poprawy widoczności strony w wynikach wyszukiwania oraz analizy rynku konkurencji.
Narzędzia SEO – podsumowanie
Nie są to wszystkie narzędzia SEO, a jedynie jedynie takie, które są istotne dla branży lub wyróżniają się pod jakimś względem na tle konkurencyjnych aplikacji. Istotne jest, aby wybrane przez nas narzędzie spełniało swoje zadanie i tym samym zapewniało nam jak efektowniejsza pracę. Przy wyborze odpowiedniej aplikacji, warto również zwrócić uwagę na takie elementy jak liczba dostępnych funkcji, przejrzysty interfejs, możliwość generowania wykresów, czy eksport danych do wybranych formatów, dzięki czemu będziemy w stanie dostosować ją do swoich potrzeb oraz preferencji. Wszystkie powyższe narzędzia służą do przeprowadzania analiz, audytu SEO, konsultacji SEO czy przygotowywania szkoleń.
I najważniejsze narzędzia SEO: excel i powerpoint 😉